Czym jest wzór przemysłowy i jak uniknąć jego podróbek?
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest wzór przemysłowy i jak uniknąć jego podróbek?
Czym jest wzór przemysłowy?
Definicję legalną wzoru przemysłowego oraz regulacje jego dotyczące znajdziemy w ustawie Prawo własności przemysłowej z 30 czerwca 2000 r. , art. 102 – art. 119. W świetle ustawy wzorem przemysłowym jest postać wytworu lub jego części, którą cechuje :
1. nowość – identyczny produkt nie może być wcześniej publicznie udostępniony. W celu upewnienia się czy nasz wytwór spełnia przesłankę nowości, warto skorzystać z pomocy rzecznika patentowego, który dokona niezbędnej weryfikacji. Jeżeli niechętnie posłużymy się jego radą, zastanówmy się kto i gdzie widział nasz produkt. Czy wystawialiśmy go na jakich targach? Czy był przedmiotem jakiegoś pokazu albo wystawy? A może publikacji w magazynie branżowym? Jeśli odpowiedź na choćby jedno tych z pytań jest twierdząca, nasze szanse na uzyskanie ochrony znacznie maleją, a my mamy problem do zmartwień. Nie pozostaje nic innego jak nadzieja, że konkurencja nie podda wątpliwości ważności naszego wzoru.
2. indywidualny charakter nadany mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację.
REKLAMA
W jaki sposób ocenia się podobieństwo wzorów przemysłowych?
Jak rozumieć pojęcie „wytworu” i czym są jego „części” ?
Wytwór to nic innego jak przedmiot, który został wytworzony w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy. Pojęcie obejmuje w szczególności takie przedmioty jako opakowanie, symbole graficzne oraz kroje pisma typograficznego, z wyłączeniem programów komputerowych. Znacznie większe problemy sprawia kwalifikacja części wytworu. Wytwór może przyjąć postać tzw. wytworu złożonego. Przesłanką tej kwalifikacji jest posiadanie właściwości złożoności tzn. wielu wymienialnych części składowych umożliwiających jego rozłożenie i ponowne złożenie. Za część składową uważa się element, po którego wyłączeniu do wytworu złożonego pozostaje widoczny w trakcie jego zwykłego używania. Należy zaznaczyć, że za „używanie” uważa się każde używanie z wyłączeniem konserwacji, obsługi i naprawy. Niewykluczonym jest, aby część składowa była przedmiotem samodzielnego obrotu.
Jaki jest koszt ochrony wzoru przemysłowego w Polsce?
Mówiąc ludzkim językiem…
Niestety ustawowe pojęcia nie są w pełni zrozumiałe dla laika, a legalne definicje i przesłanki, mimo, że wyrażone precyzyjnie, sprawiają nam nie lada problemy. Powstaje pytanie „czym właściwie jest wzór przemysłowy”? Odpowiedź jest banalna. Jest niczym innym jak wizualną otoczką produktu, tzw. designem, który nie tylko cieszy nasze oko, ale co gorsze, ze wszystkich stron krzyczy „kup mnie!”. Jako wzór przemysłowy należy uznać zewnętrzne cechy przedmiotu, jego walory estetyczne, które nierzadko nawiązują poważną więź z funkcjonalnością produktu nadając mu niepowtarzalny, oryginalny charakter. Każda marka marząca o zawojowaniu rynkiem, winna zdać sobie sprawę z siły jaką dysponuje dobry, chroniony wzór przemysłowy, stawiając sobie za punkt honoru umieszczenie go w pierwszych szeregach swojej strategii marketingowej.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Jak chronić swój wzór przemysłowy?
Należy poważnie zastanowić się przed wybraniem procedury rejestracyjnej dla naszego wzoru. Istnieje bowiem możliwość dokonania rejestracji na poziomie:
REKLAMA
1. krajowym w Urzędzie Patentowym RP.
Aby uzyskać skuteczną ochronę naszego wzoru, należy zgłosić go do Urzędu Patentowego RP w celu uzyskania tzw. prawa z rejestracji. Zgłoszenie jest bowiem bodźcem, uruchamiającym całą procedurę ochronną. Pierwszym korkiem jest wypełnienie formularza podania o udzielenie prawa z rejestracji na wzór przemysłowy i wniesienie stosownej opłaty zgłoszeniowej. Po stwierdzeniu, że zgłoszenie zostało sporządzone prawidłowo, wydawana jest stosownej decyzja, która zobowiązuje nas do wniesienia opłat. Końcową fazą jest rejestracja tj. wpis do rejestru wzorów przemysłowych, po którym następuje publikacja. Ochrona wzoru przemysłowego rozpoczyna się od daty dokonania zgłoszenia. Zgłoszenie uważa się za dokonane w dniu, w którym wpłynęło do Urzędu Patentowego z zachowaniem formy pisemnej również za pomocą telefaksu lub w postaci elektronicznej. Po zakończonej procedurze Urząd Patentowy RP wydaje świadectwo rejestracji stwierdzające udzielenie prawa. Prawa z rejestracji udziela się na okres 25 lat.
2. wspólnotowym w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) w Alicante.
Ochrona na poziomie wspólnotowym daje nam monopol do używania wzoru przemysłowego na terytorium wszystkich państw członkowskim Unii Europejskiej. Zgłoszenia wzoru wspólnotowego dokonuje się bezpośrednio w OHIM lub za pośrednictwem Urzędu Patentowego RP poprzez złożenie odpowiednio wniosku. Jeżeli zostały spełnione wszystkie wymogi zgłoszenia, Urząd dokonuje wpisu zgłoszenia do Rejestru Wzorów Wspólnotowych oraz publikuje zarejestrowany wzór w Biuletynie Wzorów Wspólnotowych. Procedura zgłoszeniowa i rejestracyjna podlega odpowiedniej opłacie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.