REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest wzór przemysłowy i jak uniknąć jego podróbek?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Natalia Strahl
Czym jest wzór przemysłowy i jak uniknąć jego podróbek?
Czym jest wzór przemysłowy i jak uniknąć jego podróbek?

REKLAMA

REKLAMA

Słysząc pytanie „czy często sięgasz po produkt sugerujesz się wyglądem produktu, bagatelizując jego walory techniczne? Większość z nas asekuracyjnie rzuci szybkie „Nie!”. Nic bardziej mylnego. Według badań zdecydowana większość konsumentów nieświadomie skupia większą uwagę na opakowaniu niż jego produkcie. Przedsiębiorcom zapala się lampka. Chroń swój unikalne opakowanie, symbol czy etykietę. Jak to zrobić? I czym właściwie jest popularny ostatnio wzór przemysłowy?

Czym jest wzór przemysłowy i jak uniknąć jego podróbek?

Czym jest wzór przemysłowy?

Definicję legalną wzoru przemysłowego oraz regulacje jego dotyczące znajdziemy w ustawie Prawo własności przemysłowej z 30 czerwca 2000 r. , art. 102 – art. 119. W świetle ustawy wzorem przemysłowym jest postać wytworu lub jego części, którą cechuje :
1.    nowość – identyczny produkt nie może być wcześniej publicznie udostępniony. W celu upewnienia się czy nasz wytwór spełnia przesłankę nowości, warto skorzystać z pomocy rzecznika patentowego, który dokona niezbędnej weryfikacji. Jeżeli niechętnie posłużymy się jego radą, zastanówmy się kto i gdzie widział nasz produkt. Czy wystawialiśmy go na jakich targach? Czy był przedmiotem jakiegoś pokazu albo wystawy? A może publikacji w magazynie branżowym? Jeśli odpowiedź na choćby jedno tych z pytań jest twierdząca, nasze szanse na uzyskanie ochrony znacznie maleją, a my mamy problem do zmartwień. Nie pozostaje nic innego jak nadzieja, że konkurencja nie podda wątpliwości ważności naszego wzoru.
2.    indywidualny charakter nadany mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację.

REKLAMA

W jaki sposób ocenia się podobieństwo wzorów przemysłowych?

Jak rozumieć pojęcie „wytworu” i czym są jego „części” ?

Wytwór to nic innego jak przedmiot, który został  wytworzony w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy. Pojęcie obejmuje w szczególności takie przedmioty jako opakowanie, symbole graficzne oraz kroje pisma typograficznego, z wyłączeniem programów komputerowych. Znacznie większe problemy sprawia kwalifikacja części wytworu. Wytwór może przyjąć postać tzw. wytworu złożonego. Przesłanką tej kwalifikacji jest posiadanie właściwości złożoności tzn. wielu wymienialnych części składowych umożliwiających jego rozłożenie i ponowne złożenie. Za część składową uważa się element, po którego wyłączeniu do wytworu złożonego pozostaje widoczny w trakcie jego zwykłego używania. Należy zaznaczyć, że za „używanie” uważa się każde używanie z wyłączeniem konserwacji, obsługi i naprawy. Niewykluczonym jest, aby część składowa była przedmiotem samodzielnego obrotu.

Jaki jest koszt ochrony wzoru przemysłowego w Polsce?

Mówiąc ludzkim językiem…

Niestety ustawowe pojęcia nie są w pełni zrozumiałe dla laika, a legalne definicje i przesłanki, mimo, że wyrażone precyzyjnie, sprawiają nam nie lada problemy. Powstaje pytanie „czym właściwie jest wzór przemysłowy”? Odpowiedź jest banalna. Jest niczym innym jak wizualną otoczką produktu, tzw. designem, który nie tylko cieszy nasze oko, ale co gorsze, ze wszystkich stron krzyczy „kup mnie!”.  Jako wzór przemysłowy należy uznać zewnętrzne cechy przedmiotu, jego walory estetyczne, które nierzadko nawiązują poważną więź z funkcjonalnością produktu nadając mu niepowtarzalny, oryginalny charakter. Każda marka marząca o zawojowaniu rynkiem, winna zdać sobie sprawę z siły jaką dysponuje dobry, chroniony wzór przemysłowy, stawiając sobie za punkt honoru umieszczenie go w pierwszych szeregach swojej strategii marketingowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak chronić swój wzór przemysłowy?

Należy poważnie zastanowić się przed wybraniem procedury rejestracyjnej dla naszego wzoru. Istnieje bowiem możliwość dokonania rejestracji na poziomie:

REKLAMA

1.    krajowym w Urzędzie Patentowym RP.
Aby uzyskać skuteczną ochronę naszego wzoru, należy zgłosić go do Urzędu Patentowego RP  w celu uzyskania tzw. prawa z rejestracji. Zgłoszenie jest bowiem bodźcem, uruchamiającym całą procedurę ochronną. Pierwszym korkiem jest wypełnienie formularza  podania o udzielenie prawa z rejestracji na wzór przemysłowy i wniesienie stosownej opłaty zgłoszeniowej.  Po stwierdzeniu, że zgłoszenie zostało sporządzone prawidłowo, wydawana jest  stosownej decyzja, która zobowiązuje nas do wniesienia opłat. Końcową fazą jest rejestracja tj. wpis do rejestru wzorów przemysłowych, po którym następuje publikacja. Ochrona wzoru przemysłowego rozpoczyna się od daty dokonania zgłoszenia. Zgłoszenie uważa się za dokonane w dniu, w którym wpłynęło do Urzędu Patentowego z zachowaniem formy pisemnej również za pomocą telefaksu lub w postaci elektronicznej. Po zakończonej procedurze Urząd Patentowy RP wydaje świadectwo rejestracji stwierdzające udzielenie prawa. Prawa z rejestracji udziela się na okres 25 lat.

2.    wspólnotowym w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) w Alicante.
Ochrona na poziomie wspólnotowym daje nam monopol do używania wzoru przemysłowego na terytorium wszystkich państw członkowskim Unii Europejskiej. Zgłoszenia wzoru wspólnotowego dokonuje się bezpośrednio w OHIM  lub za pośrednictwem Urzędu Patentowego RP poprzez złożenie odpowiednio wniosku.  Jeżeli zostały spełnione wszystkie wymogi zgłoszenia, Urząd dokonuje wpisu zgłoszenia do Rejestru Wzorów Wspólnotowych oraz publikuje zarejestrowany wzór w Biuletynie Wzorów Wspólnotowych. Procedura zgłoszeniowa i rejestracyjna podlega odpowiedniej opłacie.

Ochrona wzorów przemysłowych - vademecum

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

REKLAMA

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

REKLAMA

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

REKLAMA