reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Własność intelektualna > Ile kosztuje zastrzeżenie nazwy firmy w Polsce?

Ile kosztuje zastrzeżenie nazwy firmy w Polsce?

Chcesz zastrzec nazwę swojej firmy, ale obawiasz się kosztów? Bezpodstawnie. Ochrona nazwy nie jest luksusem, na który stać tylko największe marki. Zastrzeżenie tego cennego składnika przedsiębiorstwa można uzyskać już od kwoty 1000,00 zł. Warte swojej ceny, prawda?

Ile kosztuje zastrzeżenie nazwy firmy w Polsce?

Krótsza procedura = tańsza rejestracja

Nazwa firmy traktowana jest w świetle ustawy Prawo własności przemysłowej z dnia 30 czerwca 2000 r. (dalej p.w.p.) jako znak towarowy, a procedura zastrzeżenia znaku towarowego jest złożona. Zgłoszenie, a następnie jego publikacja, badanie formalnoprawne, merytoryczne to etapy poprzedzające wydanie decyzji o udzieleniu prawa ochronnego. Dopiero po jej otrzymaniu następuje rejestracja znaku i właściwa publikacja o udzieleniu prawa ochronnego. To schemat idealnego przebiegu wydarzeń, bez napotkanych po drodze przeszkód w postaci poprawek, decyzji o odmowie czy wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy. Przeciągająca się procedura to nie tylko stracony czas, ale również pieniądze.

Opłata za zgłoszenie.

W celu uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy należy dokonać zgłoszenia znaku towarowego do Urzędu Patentowego RP. W tym miejscu bądźmy przygotowani na pierwszy wydatek w wysokości 550,00 zł. Tyle właśnie wynosi opłata jednorazowa za zgłoszenie znaku towarowego do trzech klas. Od każdej klasy powyżej trzech opłata wzrasta i do wspomnianych 550,00 zł musimy doliczyć 120,00 zł za każdą klasę. W przypadku zgłoszenia znaku w postaci elektronicznej opłata jednorazowa będzie minimalnie niższa i wyniesie nas 500,00 zł.

Źródło: Załącznik nr 3 do rozporządzenia Rady Ministrów z 26 lutego 2008 r.

Czym jest klasa znaku towarowego?

Klasyfikacja znaków towarowych została zawarta w tzw. Klasyfikacji Nicejskiej, czyli Międzynarodowej Klasyfikacji Towarów i Usług. Porozumieniem nicejskim Polska związana jest od 1997 r. Na całość Klasyfikacji składają się 34 klasy towarowe i 11 usługowych ułożonych w porządku alfabetycznym. Podczas zgłoszenia, wybrać należy klasy – grupy towarów, dla których używany będzie nasz znak, np. Klasa 8: Narzędzia i przyrządy (ręcznie sterowane); sztućce, broń ręczna; ostrza (maszynki do golenia), Klasa 12: Pojazdy; urządzenia do poruszania się na lądzie, w powietrzu lub na wodzie i Klasa 39: Transport; pakowanie i składowanie towarów; organizowanie podróży.

Co może być znakiem towarowym ?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama