| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Własność intelektualna > Jakie jest znaczenie zgody na przetwarzanie danych osobowych?

Jakie jest znaczenie zgody na przetwarzanie danych osobowych?

Zgoda jest jedną z podstaw prawnych uprawniających administratora danych do przetwarzania informacji o osobie, która taką zgodę wyraziła. Może ona zostać udzielona w formie pisemnej lub ustnej. Obecnie niektórzy pracodawcy wymagają od kandydatów do pracy zamieszczenia w CV zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach rekrutacyjnych. Generalnie jednak, jeżeli wysyłasz swoje CV bezpośrednio do pracodawcy w odpowiedzi na określoną ofertę pracy, możesz, ale nie musisz zamieszczać w nim takiej zgody. Wyraźna zgoda na przetwarzanie danych może być niezbędna jedynie w określonych sytuacjach.

W jakich sytuacjach powinienem pomyśleć o zamieszczeniu w moim CV zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach rekrutacyjnych?

Dobrze jest zamieścić taką zgodę w CV, jeżeli chcesz, aby pracodawca wykorzystał je w toku kolejnych selekcji nowych pracowników. W przeciwnym przypadku może okazać się, że krajowe przepisy o ochronie danych osobowych zobowiązują go do usunięcia twoich danych z chwilą, gdy stanowisko pracy, na które aplikowałeś zostanie obsadzone. Jeżeli chcesz tego uniknąć, z twojej zgody powinno jasno wynikać, że zgadzasz się na wprowadzenie twoich danych osobowych do bazy danych kandydatów do pracy prowadzonej przez takiego pracodawcę, w celu wykorzystania ich na potrzeby obecnych i przyszłych rekrutacji. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych zawartych w twoim CV może okazać się potrzebna także, jeżeli zamierzasz zarejestrować się w bazie danych kandydatów do pracy prowadzonej przez agencję zatrudnienia (w sytuacji gdy przepisy prawa krajowego nie uprawniają agencji do przetwarzania twoich danych w oparciu o inną niż zgoda podstawię prawną).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Również w sytuacji, gdy z własnej inicjatywy chcesz ujawnić swojemu potencjalnemu pracodawcy pewne informacje uznawane na mocy przepisów o ochronie danych osobowych za tzw. dane szczególnie chronione3 (np. dane o stanie zdrowia), niezbędne będzie udzielenie mu wyraźnej zgody na przetwarzanie takich danych osobowych (zakładając, że nie może on tego czynić w oparciu o inną przesłankę). Zwróć jednocześnie uwagę na fakt, że w niektórych krajach UE (np. Polsce) zgoda na przetwarzanie danych szczególnie chronionych musi być wyrażona w formie pisemnej.

Przetwarzanie danych osobowych byłych pracowników

Jak powinna wyglądać zgoda na przetwarzanie danych osobowych?

Każda zgoda powinna zawierać w swej treści odpowiedzi na następujące pytania: jakich danych dotyczy, kto jest uprawniony do przetwarzania tych danych i w jakich celach. Warto wiedzieć, że twoja zgoda na przetwarzanie danych może być ograniczona w czasie.

Przykłady:

“Niniejszym udzielam zgody firmie X na przetwarzanie danych osobowych zawartych w moim CV na potrzeby rekrutacji asystenta kierownika – oferta pracy nr ABCD.”

“Niniejszym udzielam zgody firmie X na przetwarzanie moich danych osobowych, w tym danych szczególnie chronionych, znajdujących się w moich dokumentach aplikacyjnych w celach związanych z rekrutacją pracowników, przez rok.”

“Niniejszym udzielam zgody firmie X na przetwarzanie danych osobowych zawartych w moim CV w celach związanych naborami pracowników, zarówno obecnymi, jak i organizowanymi w przyszłości.”

“Niniejszym wyrażam zgodę aby moje dane osobowe, w zakresie wskazanym powyżej, zostały wprowadzone do bazy danych agencji zatrudnienia X i były przetwarzane przez nią w związku ze świadczeniem mi usług związanych z poszukiwaniem pracy.”

Jakie dane osobowe można zbierać w czasie rekrutacji?

Testy wiedzy i kompetencji a dane osobowe

Czy mogę wycofać swoją zgodę?

Tak. Możesz wycofać swoją zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach rekrutacyjnych w każdym czasie! Jeżeli zdecydujesz się to uczynić, administrator danych (np. firma, w ktorej ubiegałeś się o pracę) utraci podstawę do dalszego przetwarzania twoich danych w tym celu. W takiej sytuacji twoje dane (np. CV, list motywacyjny) powinny zostać zniszczone, chyba że prawo kraju siedziby administratora danych osobowych stanowi inaczej.

Publikacja pochodzi z Przewodnika „Ochrona prywatności w miejscu pracy. Przewodnik dla pracowników” przygotowanego m.in. przez Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w ramach Projektu Partnerskiego Leonardo da Vinci “Zwiększanie świadomości w zakresie ochrony danych osobowych wśród pracowników zatrudnionych w krajach Unii Europejskiej” (2012-1-PL1-LEO04-280971). Projekt ten został sfinansowany przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie.

Poradnik dostępny jest na stronie GIODO http://www.giodo.gov.pl/1520056/id_art/7930/j/pl/

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »