| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Własność intelektualna > Jakie jest znaczenie zgody na przetwarzanie danych osobowych?

Jakie jest znaczenie zgody na przetwarzanie danych osobowych?

Zgoda jest jedną z podstaw prawnych uprawniających administratora danych do przetwarzania informacji o osobie, która taką zgodę wyraziła. Może ona zostać udzielona w formie pisemnej lub ustnej. Obecnie niektórzy pracodawcy wymagają od kandydatów do pracy zamieszczenia w CV zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach rekrutacyjnych. Generalnie jednak, jeżeli wysyłasz swoje CV bezpośrednio do pracodawcy w odpowiedzi na określoną ofertę pracy, możesz, ale nie musisz zamieszczać w nim takiej zgody. Wyraźna zgoda na przetwarzanie danych może być niezbędna jedynie w określonych sytuacjach.

W jakich sytuacjach powinienem pomyśleć o zamieszczeniu w moim CV zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach rekrutacyjnych?

Dobrze jest zamieścić taką zgodę w CV, jeżeli chcesz, aby pracodawca wykorzystał je w toku kolejnych selekcji nowych pracowników. W przeciwnym przypadku może okazać się, że krajowe przepisy o ochronie danych osobowych zobowiązują go do usunięcia twoich danych z chwilą, gdy stanowisko pracy, na które aplikowałeś zostanie obsadzone. Jeżeli chcesz tego uniknąć, z twojej zgody powinno jasno wynikać, że zgadzasz się na wprowadzenie twoich danych osobowych do bazy danych kandydatów do pracy prowadzonej przez takiego pracodawcę, w celu wykorzystania ich na potrzeby obecnych i przyszłych rekrutacji. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych zawartych w twoim CV może okazać się potrzebna także, jeżeli zamierzasz zarejestrować się w bazie danych kandydatów do pracy prowadzonej przez agencję zatrudnienia (w sytuacji gdy przepisy prawa krajowego nie uprawniają agencji do przetwarzania twoich danych w oparciu o inną niż zgoda podstawię prawną).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Również w sytuacji, gdy z własnej inicjatywy chcesz ujawnić swojemu potencjalnemu pracodawcy pewne informacje uznawane na mocy przepisów o ochronie danych osobowych za tzw. dane szczególnie chronione3 (np. dane o stanie zdrowia), niezbędne będzie udzielenie mu wyraźnej zgody na przetwarzanie takich danych osobowych (zakładając, że nie może on tego czynić w oparciu o inną przesłankę). Zwróć jednocześnie uwagę na fakt, że w niektórych krajach UE (np. Polsce) zgoda na przetwarzanie danych szczególnie chronionych musi być wyrażona w formie pisemnej.

Przetwarzanie danych osobowych byłych pracowników

Jak powinna wyglądać zgoda na przetwarzanie danych osobowych?

Każda zgoda powinna zawierać w swej treści odpowiedzi na następujące pytania: jakich danych dotyczy, kto jest uprawniony do przetwarzania tych danych i w jakich celach. Warto wiedzieć, że twoja zgoda na przetwarzanie danych może być ograniczona w czasie.

Przykłady:

“Niniejszym udzielam zgody firmie X na przetwarzanie danych osobowych zawartych w moim CV na potrzeby rekrutacji asystenta kierownika – oferta pracy nr ABCD.”

“Niniejszym udzielam zgody firmie X na przetwarzanie moich danych osobowych, w tym danych szczególnie chronionych, znajdujących się w moich dokumentach aplikacyjnych w celach związanych z rekrutacją pracowników, przez rok.”

“Niniejszym udzielam zgody firmie X na przetwarzanie danych osobowych zawartych w moim CV w celach związanych naborami pracowników, zarówno obecnymi, jak i organizowanymi w przyszłości.”

“Niniejszym wyrażam zgodę aby moje dane osobowe, w zakresie wskazanym powyżej, zostały wprowadzone do bazy danych agencji zatrudnienia X i były przetwarzane przez nią w związku ze świadczeniem mi usług związanych z poszukiwaniem pracy.”

Jakie dane osobowe można zbierać w czasie rekrutacji?

Testy wiedzy i kompetencji a dane osobowe

Czy mogę wycofać swoją zgodę?

Tak. Możesz wycofać swoją zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach rekrutacyjnych w każdym czasie! Jeżeli zdecydujesz się to uczynić, administrator danych (np. firma, w ktorej ubiegałeś się o pracę) utraci podstawę do dalszego przetwarzania twoich danych w tym celu. W takiej sytuacji twoje dane (np. CV, list motywacyjny) powinny zostać zniszczone, chyba że prawo kraju siedziby administratora danych osobowych stanowi inaczej.

Publikacja pochodzi z Przewodnika „Ochrona prywatności w miejscu pracy. Przewodnik dla pracowników” przygotowanego m.in. przez Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w ramach Projektu Partnerskiego Leonardo da Vinci “Zwiększanie świadomości w zakresie ochrony danych osobowych wśród pracowników zatrudnionych w krajach Unii Europejskiej” (2012-1-PL1-LEO04-280971). Projekt ten został sfinansowany przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie.

Poradnik dostępny jest na stronie GIODO http://www.giodo.gov.pl/1520056/id_art/7930/j/pl/

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »