reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Testy wiedzy i kompetencji a dane osobowe

Testy wiedzy i kompetencji a dane osobowe

Podczas rekrutacji pracodawca może przeprowadzić test wiedzy i kompetencji. W trakcie takich tekstów zbierane są dane osobowe. Jakie dane osobowe mogą być zbierane i co się z nimi dzieje?

Co powinienem wiedzieć na temat testów psychologicznych?

Testy psychologiczne są metodą oceny kandydata wykorzystywaną przez pracodawców w celu wyróżnienia osób odpowiadających wymaganiom stawianym na określonym stanowisku pracy. Tego typu testy umożliwiają także uzyskanie przez pracodawcę informacji o kandydacie, których on sam dobrowolnie nie chciałby ujawniać lub starałby się ukryć. Z tego względu wykorzystanie testów psychologicznych w procesie rekrutacyjnym budzi wiele kontrowersji, gdyż niektóre testy mogą ujawniać nie tylko informacje o cechach kandydatów pożądanych na danym stanowisku pracy, lecz także informacje osobiste, do których pracodawca nie powinien mieć dostępu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Mogą na przykład zdradzać informacje o jego stanie zdrowia, poglądach, życiu prywatnym oraz inne dane. Z tego właśnie powodu powinny być przeprowadzane w sposób profesjonalny przez psychologa zobowiązanego do zachowania tajemnicy zawodowej. Powinieneś zostać również dokładnie poinformowany o celu takich testów, zakresie informacji, które zostaną na jego podstawie pozyskane oraz osobach, które będą miały wgląd w jego wyniki. Dopuszczalność stosowania testów psychologicznych w procesie rekrutacji jest traktowana w różny sposób w poszczególnych państwach członkowskich. W niektórych z nich musi ona wynikać wprost z przepisów prawa. W innych niezbędna jest zgoda kandydata, który powinien zostać jednocześnie poinformowany o możliwości odmowy udziału w teście.

Przetwarzanie danych osobowych byłych pracowników

Sprawdzanie kandydata w Internecie - na czym to polega?

Internet i portale społecznościowe stanowią dużą pokusę dla pracodawców jako dodatkowe źródło danych o ich potencjalnych pracownikach, o które nie mogliby oficjalnie zapytać w toku rekrutacji. Miej na uwadze, że nawet w sytuacji, gdy potencjalny pracodawca oficjalnie nie może korzystać z informacji pozyskanych dzięki przeglądaniu twoich profili internetowych, czy też śledzeniu twoich wpisów na forach, informacje te mogą mieć realny wpływ na jego decyzję o twoim zatrudnieniu. Warto zatem wiedzieć, że możesz w pewien sposób oddziaływać na to, jakie dane na twój temat będą dostępne w Internecie.

Dla przykładu można wskazać, że wyszukiwarki internetowe zazwyczaj zapewniają ci możliwość usunięcia niepożądanych informacji na swój temat z wyników wyszukiwania. Najważniejsze jednak jest, abyś dobrze się zastanowił zanim opublikujesz osobiste informacje w sieci. Pamiętaj, że sposób, w jaki chronisz swoją prywatność w Internecie, zależy od ciebie.

Jakie dane osobowe można zbierać w czasie rekrutacji?

Publikacja pochodzi z Przewodnika „Ochrona prywatności w miejscu pracy. Przewodnik dla pracowników” przygotowanego m.in. przez Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w ramach Projektu Partnerskiego Leonardo da Vinci “Zwiększanie świadomości w zakresie ochrony danych osobowych wśród pracowników zatrudnionych w krajach Unii Europejskiej” (2012-1-PL1-LEO04-280971). Projekt ten został sfinansowany przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie.

Poradnik dostępny jest na stronie GIODO http://www.giodo.gov.pl/1520056/id_art/7930/j/pl/

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama