Banknoty a prawo autorskie
REKLAMA
REKLAMA
Bez zbędnych wprowadzeń odpowiem: banknoty nie podlegają ochronie na gruncie prawa autorskiego. Zgodnie bowiem z art. 4 pkt. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych urzędowe materiały nie nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego. Banknoty to wręcz podręcznikowy przykład takich materiałów.
REKLAMA
Słyszałem o tym, że NBP broni przeciwnego stanowiska, jednak nie widzę dla niego podstaw.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Zapisz się na nasz Newsletter!
REKLAMA
Banknoty nie będą zatem chronionymi na gruncie prawa autorskiego utworami, jednak nie oznacza to braku ochrony pieniądza (banknotów, monet). Znajdą się bowiem inne przepisy, które zabraniają np. ich kopiowania, czy rozpowszechniania. Oczywiście chodzi m.in. o prawo karne zakazujące fałszowania pieniędzy. Na marginesie, już samo rozpowszechnianie np. w sieci, wizerunku banknotów w wysokiej rozdzielczości, pozwalające np. na ich druk, może zostać uznane za sprzeczne z prawem.
Nie będą to zatem utwory, jednak nadal uważam je za wybitne dzieło, całą serię. Warto zatem wskazać na autora serii banknotów, obecnie będących w obiegu – seria nazywa się „Królowie i książęta Polski”, a jej autorem jest Andrzej Heidrich, który był autorem również poprzedniej obiegowej serii banknotów „Wielcy Polacy”.
Kiedy warto zawrzeć umowę przedwstępną?
Jak rozliczyć umowę barterową?
Autor: Jarosław Góra – Adwokat
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.