| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Łatwiejsze egzekwowanie orzeczeń sądów UE

Łatwiejsze egzekwowanie orzeczeń sądów UE

Ułatwienie egzekwowania orzeczeń sądów UE w Polsce i polskich sądów w Unii Europejskiej przewiduje projekt zmian w przepisach, który w czwartek trafił do dalszych prac w sejmowej komisji. W propozycji chodzi o orzeczenia w sprawach cywilnych i handlowych.

Za kontynuowaniem prac nad projektem zmian dotyczących tych kwestii w Kodeksie postępowania cywilnego oraz w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych opowiedziały się wszystkie kluby poselskie. Projektem zajmie się teraz komisja sprawiedliwości i praw człowieka, która do 25 listopada ma przedstawić sprawozdanie z prac.

Rządowa propozycja zakłada, że orzeczenia w sprawach cywilnych i handlowych wydane przez sądy innych państw członkowskich Unii Europejskiej, a także ugody sądowe i dokumenty urzędowe z tych państw będą mogły być egzekwowane w Polsce – bez konieczności uzyskania klauzuli wykonalności. Te same zasady mają dotyczyć polskich orzeczeń, które będą wykonywane w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Nowe przepisy mają więc wprowadzić tzw. system automatycznej wykonalności.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W ocenie rządu takie rozwiązanie w praktyce skróci czas egzekwowania długów i zmniejszy koszty obsługi tego procesu. Jednocześnie niezbędną ochronę interesów dłużnika ma zapewnić uruchamiana na jego wniosek procedura odmowy uznania lub wykonania orzeczenia.

Nowe rozwiązania mają ułatwić też uznawanie i wykonywanie tzw. środków ochrony orzeczonych w sprawach cywilnych. W praktyce dotyczy to przestrzegania np. zakazu przebywania w miejscu zamieszkania poszkodowanego. "Oznacza to, że poszkodowany na terytorium całej Unii Europejskiej będzie korzystał z prawa do skutecznej ochrony" - wyjaśniał rząd w informacji po przyjęciu projektu w połowie października.

Nowe rozwiązania powinny obowiązywać od 10 stycznia 2015 r. Wówczas wchodzą też w życie unijne dyrektywy, do których w projekcie dostosowywane jest polskie prawo.

Ułatwienia w rejestracji spółek handlowych – projekt skierowany do komisji

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »