REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PE zaostrza walkę z praniem brudnych pieniędzy

PE zaostrza walkę z praniem brudnych pieniędzy
PE zaostrza walkę z praniem brudnych pieniędzy

REKLAMA

REKLAMA

Parlament Europejski uchwalił przepisy zaostrzające walkę z praniem brudnych pieniędzy. W tym celu, w krajach UE powstaną specjalne rejestry właścicieli firm, a banki, kasyna, księgowi czy prawnicy będą mieli obowiązek zwracać uwagę na podejrzane transakcje klientów.

"Przepisy mają na celu zapobieganie praniu pieniędzy, przestępstwom podatkowym oraz finansowaniu terrorystów" - napisano w środowym komunikacie PE. Jak głosi komunikat, przyjęta dyrektywa "zobowiąże państwa UE do posiadania centralnych rejestrów, zawierających informacje dotyczące ostatecznych beneficjentów wszelkich podmiotów prawnych, takich jak firmy, fundusze powiernicze lub holding".

REKLAMA

Zobacz: 18 mld złotych na wsparcie dla firm od PARP

Informacje o rzeczywistych beneficjentach przechowywane w centralnym rejestrze będą zawsze udostępniane właściwym organom i jednostkom analityki finansowej, a także podmiotom, takim jak banki, zobowiązanym do stosowania zasad "należytej staranności" wobec klientów. O dostęp do rejestru będą mogły się również ubiegać osoby lub organizacje, które wykażą, że mają w tym "uzasadniony interes".

"W celu otrzymania dostępu do centralnego rejestru osoba lub organizacja (dziennikarz śledczy lub NGO) będzie musiała wykazać posiadanie "uzasadnionych interesów", takich jak podejrzenie prania pieniędzy, finansowania terroryzmu lub korupcji, czy unikania opodatkowania" - napisano w komunikacie PE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z nowymi przepisami banki oraz instytucje finansowe, prawnicy, audytorzy, księgowi, doradcy podatkowi, kasyna czy pośrednicy w handlu nieruchomościami będą mieli obowiązek zwracać uwagę na podejrzane transakcje klientów.

Zobacz: Na czym polega pranie brudnych pieniędzy?

W środę Parlament zatwierdził również nowe zasady śledzenia przelewów, które mają na celu poprawienie możliwości śledzenia płatników, odbiorców oraz przepływających pomiędzy nimi funduszy.

"Władze będą miały nowe środki do skutecznej walki z przestępcami legalizującymi dzięki anonimowości zagranicznych firm i kont środki z nielegalnej działalności" - ocenił jeden z negocjatorów przepisów, chadecki europoseł Kriszjanis Karinsz. Jego zdaniem centralny rejestr "to potężne narzędzie, które pomoże w walce przeciwko praniu pieniędzy i jawnym oszustwom podatkowym".

Zobacz też: Jak zdobyć unijne pieniądze na założenie firmy?

Z danych Parlamentu Europejskiego wynika, że skala prania pieniędzy na świecie to 2-5 proc. globalnego PKB.

Środowe głosowanie PE kończy unijną procedurę legislacyjną. Zgodnie z komunikatem PE państwa członkowskie UE będą miały dwa lata na wdrożenie dyrektywy do prawa krajowego. Z kolei rozporządzenie dotyczące przepływu funduszy zacznie obowiązywać 20 dni po jego publikacji w Dzienniku Urzędowym UE.

Z Brukseli Filip Dutkowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

REKLAMA

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

REKLAMA