REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejski portal ułatwia dostęp do wymiaru sprawiedliwości

Europejski portal ułatwia dostęp do wymiaru sprawiedliwości na terenie UE/ fot. Fotolia
Europejski portal ułatwia dostęp do wymiaru sprawiedliwości na terenie UE/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Europejski portal e-Sprawiedliwość jest dużym ułatwieniem dla obywateli, przedsiębiorców, prawników w zakresie uzyskania informacji prawnych np. wyszukanie przepisu, sądu, prawnika. Ponadto przedsiębiorcom ma ułatwić sprawdzenie kondycji kontrahenta. Portal dostępny jest w 23 językach.

REKLAMA

Ok. 300 tys. osób miesięcznie korzysta z europejskiego portalu e-Sprawiedliwość. Na 30 tys. stron w 23 językach można znaleźć informacje o przepisach i praktykach prawnych we wszystkich krajach członkowskich Unii. Możliwe jest także wyszukanie prawnika czy notariusza w danym państwie w oparciu o takie kryteria, jak znajomość języka czy specjalizacja. Trwają prace nad ułatwieniem przeszukiwania rejestrów upadłości państw członkowskich – w ten sposób łatwiej będzie można sprawdzić kondycję finansową kontrahenta.

REKLAMA

Europejski portal e-Sprawiedliwość przekazuje informacje dotyczące transgranicznej sprawiedliwości w 23 językach dla różnych grup odbiorców: obywateli, przedsiębiorców, pracowników sądownictwa, adwokatów, prawników. Obecnie zawiera ok. 30 tys. stron z różnego typu informacjami statycznymi w 23 językach – mówi agencji Newseria Biznes Tomasz Dębski, który pracuje nad projektem europejskiego portalu e-Sprawiedliwość w Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości w Komisji Europejskiej.

Zobacz: Czym jest Europejski Nakaz Zapłaty?

Na portalu obywatele mogą znaleźć informacje dotyczące systemów prawnych w krajach członkowskich, tego, jak postępować przy rozwodzie, śmierci bliskiej osoby lub sporze prawnym. Można też znaleźć prawnika w innym kraju w oparciu o znajomość danego języka czy ukończoną specjalizację. Sędziowie i notariusze zyskują poprzez portal dostęp do prawnych baz danych, mogą też skontaktować się z prawnikami z innych krajów czy znaleźć informacje odnośnie organizowanych szkoleń.

Zobacz: Kontrahent czy oszust – kto szuka informacji o Twojej firmie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W niedługim czasie pojawi się możliwość wyszukiwania rejestrów handlowych w krajach członkowskich. Będzie można w nich znaleźć i sprawdzić kontrahentów z innych krajów. Pilotaż, który właśnie trwa, pozwala sprawdzić, czy dana firma jest w rejestrze upadłości w wybranych krajach, które uczestniczą w pilotażu. W najbliższym czasie, kiedy projekt zostanie rozszerzony na wszystkie kraje członkowskie, pojawi się możliwość sprawdzenia rejestrów upadłości we wszystkich państwach w wybranym języku – zaznacza Dębski.

Zobacz: Fundusze Europejskie 2015 r.

REKLAMA

Na portalu można również znaleźć informacje o instrumentach europejskich wprowadzonych w celu usprawnienia kwestii transgranicznych. Europejskie postępowanie w sprawie drobnych roszczeń przyspiesza proces postępowania dotyczący roszczeń do 2 tys. euro. Europejski Nakaz Zapłaty jest z kolei uznawany we wszystkich krajach unijnych. Aby móc skorzystać z możliwości takich instrumentów, wystarczy wypełnić odpowiedni formularz, również poprzez portal.

 Od momentu uruchomienia portalu w 2010 roku liczba jego użytkowników stale rośnie. W ubiegłym roku przekroczyliśmy 2 mln wizyt. W tym momencie mamy ok. 300 tys. wizyt miesięcznie. Liczymy na to, że będziemy w stanie popularyzować ten portal jeszcze bardziej – podkreśla ekspert.

Zobacz również: Jak założyć spółkę europejską?

Jak wskazuje Dębski, zostało jeszcze sporo do zrobienia, trwają prace nad kolejnymi projektami, które mają usprawnić współpracę między krajami członkowskimi.

To 5 dużych projektów i mamy nadzieję, że dzięki nim interoperacyjność miedzy poszczególnymi krajami zostanie poprawiona, więcej z nich będzie mogło uczestniczyć w procesach transgranicznych i dostarczać usługi swoim użytkownikom. Polska uczestniczy w wielu z tych projektów i jest jednym z bardziej aktywnych krajów członkowskich – wskazuje Tomasz Dębski.

Zobacz serwis: Samochód w firmie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA