reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Fundusze unijne w obszarze ochrony zdrowia

Fundusze unijne w obszarze ochrony zdrowia

Unijna perspektywa finansowa 2014-2020, oprócz cieszących się największym powodzeniem środków na prace badawczo-rozwojowe i innowacje, oferuje możliwości pozyskania środków w szeroko pojętym sektorze ochrony zdrowia. Fundusze unijne w tym zakresie są szansę na dofinansowanie zarówno dla przedsiębiorstw świadczących usługi medyczne na zakup wyposażenia i remont budynków, ale także dla korzystających z badań profilaktycznych, diagnostyki czy opieki szpitalnej.

Należy zaznaczyć, iż wszystkie działania w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych oraz środków krajowych wynikają z założeń zawartych w „Policy Paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-2020. Krajowe ramy strategiczne.” Dokument ten przedstawia długofalową wizję rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce, cele strategiczne oraz narzędzia ich realizacji w sposób kompleksowy.

Dla usystematyzowania kategorii środków oferowanych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, można je pogrupować ze względu na miejsce realizacji inwestycji, zakres, rodzaj wnioskodawcy, przedmiot projektu lub potrzeby zdrowotne. To właśnie potrzeby w różnych obszarach ochrony zdrowia w głównej mierze zdeterminowały typ przedsięwzięć kwalifikowanych do dofinansowania w ramach dostępnych i planowanych konkursów.

Fundusze europejskie dla firm na badania i rozwój 2016/2017

Poniżej przedstawimy przykłady konkursów z podziałem na typ przedsięwzięcia, w ramach których można ubiegać się o dofinansowanie inwestycji:

I. Innowacyjne produkty i usługi – nabycie środków trwałych dzięki którym przedsiębiorca czyli w tym przypadku podmiot prywatny wykonujący działalność leczniczą (zgodnie z ustawą o działalności leczniczej) i udzielający świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wprowadzi na rynek nowe lub ulepszone produkty/usługi lub dokona zasadniczej zmiany procesu świadczenia opieki zdrowotnej. Przykładem takiego konkursu jest działanie 1.5.A. Wsparcie innowacyjności produktowej i procesowej MŚP w ramach RPO Województwa Dolnośląskiego (planowany termin rozpoczęcia naboru – 31 października 2016 r.).

W ramach tego działania, możliwe jest także dofinansowanie inwestycji prowadzących do zmniejszenia szkodliwego oddziaływania na środowisko np. ograniczające materiałochłonność procesu świadczenia opieki zdrowotnej (świadczenia usługi) oraz wprowadzania nowoczesnych rozwiązań dotyczących przeciwdziałaniu zmianom klimatu (np. rozwój zeroemisyjnych i niskoemisyjnych technologii), co w konsekwencji zapewni ograniczenie negatywnych skutków środowiskowych (z wyłączeniem wprowadzania technologii mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie).

Fundusze europejskie pod lupą organizacji pozarządowych - raport

Kolejnymi przykładami konkursów, w ramach których podmioty prywatne prowadzące działalność leczniczą mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego są działania w następujących województwach:

1. Lubelskie 3.7 Wzrost konkurencyjności MSP;

2. Łódzkie 2.3.1 Innowacje w MSP;

3. Opolskie 2.1.1 Nowe produkty i usługi;

4. Pomorskie 2.2.1Inwestycje profilowane - wsparcie dotacyjne;

5. Śląskie 3.2 Innowacje w MŚP.

II. Infrastruktura ochrony zdrowia – modernizacja obiektów wraz z zakupem sprzętu medycznego. Poza możliwością wsparcia zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego, podmioty wykonujące działalność leczniczą, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych adekwatnych do zakresu projektu, mogą również ubiegać się o wsparcie na inwestycje obejmujące przebudowę, rozbudowę, remont obiektów związanych z ochroną zdrowia oraz prace remontowo-budowlane w zakresie dostosowania infrastruktury do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami.

Przykładem takiego konkursu jest działanie 8.4.1 Infrastruktura ochrony zdrowia w ramach RPO Województwa Podlaskiego w ramach typu projektu 6 - Inwestycje uzupełniające interwencję EFS w zakresie profilaktyki, wczesnej diagnostyki, leczenia chorób cywilizacyjnych oraz ograniczających aktywność zawodową. Co istotne, w poszczególnych województwach, w zależności od zdiagnozowanych potrzeb nacisk położono na różne typy schorzeń jak np. choroby nowotworowe, opieka geriatryczna, paliatywna i hospicyjna.

Polecamy: Jak wygrać przetarg - poradnik dla małych i średnich firm (książka)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zdjęcia

Fundusze Europejskie w obszarze ochrony zdrowia
Fundusze Europejskie w obszarze ochrony zdrowia

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama