REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze unijne w obszarze ochrony zdrowia

Fundusze Europejskie w obszarze ochrony zdrowia
Fundusze Europejskie w obszarze ochrony zdrowia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Unijna perspektywa finansowa 2014-2020, oprócz cieszących się największym powodzeniem środków na prace badawczo-rozwojowe i innowacje, oferuje możliwości pozyskania środków w szeroko pojętym sektorze ochrony zdrowia. Fundusze unijne w tym zakresie są szansę na dofinansowanie zarówno dla przedsiębiorstw świadczących usługi medyczne na zakup wyposażenia i remont budynków, ale także dla korzystających z badań profilaktycznych, diagnostyki czy opieki szpitalnej.

Należy zaznaczyć, iż wszystkie działania w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych oraz środków krajowych wynikają z założeń zawartych w „Policy Paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-2020. Krajowe ramy strategiczne.” Dokument ten przedstawia długofalową wizję rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce, cele strategiczne oraz narzędzia ich realizacji w sposób kompleksowy.

REKLAMA

Dla usystematyzowania kategorii środków oferowanych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, można je pogrupować ze względu na miejsce realizacji inwestycji, zakres, rodzaj wnioskodawcy, przedmiot projektu lub potrzeby zdrowotne. To właśnie potrzeby w różnych obszarach ochrony zdrowia w głównej mierze zdeterminowały typ przedsięwzięć kwalifikowanych do dofinansowania w ramach dostępnych i planowanych konkursów.

Fundusze europejskie dla firm na badania i rozwój 2016/2017

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poniżej przedstawimy przykłady konkursów z podziałem na typ przedsięwzięcia, w ramach których można ubiegać się o dofinansowanie inwestycji:

REKLAMA

I. Innowacyjne produkty i usługi – nabycie środków trwałych dzięki którym przedsiębiorca czyli w tym przypadku podmiot prywatny wykonujący działalność leczniczą (zgodnie z ustawą o działalności leczniczej) i udzielający świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wprowadzi na rynek nowe lub ulepszone produkty/usługi lub dokona zasadniczej zmiany procesu świadczenia opieki zdrowotnej. Przykładem takiego konkursu jest działanie 1.5.A. Wsparcie innowacyjności produktowej i procesowej MŚP w ramach RPO Województwa Dolnośląskiego (planowany termin rozpoczęcia naboru – 31 października 2016 r.).

W ramach tego działania, możliwe jest także dofinansowanie inwestycji prowadzących do zmniejszenia szkodliwego oddziaływania na środowisko np. ograniczające materiałochłonność procesu świadczenia opieki zdrowotnej (świadczenia usługi) oraz wprowadzania nowoczesnych rozwiązań dotyczących przeciwdziałaniu zmianom klimatu (np. rozwój zeroemisyjnych i niskoemisyjnych technologii), co w konsekwencji zapewni ograniczenie negatywnych skutków środowiskowych (z wyłączeniem wprowadzania technologii mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie).

Fundusze europejskie pod lupą organizacji pozarządowych - raport

Kolejnymi przykładami konkursów, w ramach których podmioty prywatne prowadzące działalność leczniczą mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego są działania w następujących województwach:

1. Lubelskie 3.7 Wzrost konkurencyjności MSP;

2. Łódzkie 2.3.1 Innowacje w MSP;

3. Opolskie 2.1.1 Nowe produkty i usługi;

4. Pomorskie 2.2.1Inwestycje profilowane - wsparcie dotacyjne;

5. Śląskie 3.2 Innowacje w MŚP.

REKLAMA

II. Infrastruktura ochrony zdrowia – modernizacja obiektów wraz z zakupem sprzętu medycznego. Poza możliwością wsparcia zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego, podmioty wykonujące działalność leczniczą, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych adekwatnych do zakresu projektu, mogą również ubiegać się o wsparcie na inwestycje obejmujące przebudowę, rozbudowę, remont obiektów związanych z ochroną zdrowia oraz prace remontowo-budowlane w zakresie dostosowania infrastruktury do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami.

Przykładem takiego konkursu jest działanie 8.4.1 Infrastruktura ochrony zdrowia w ramach RPO Województwa Podlaskiego w ramach typu projektu 6 - Inwestycje uzupełniające interwencję EFS w zakresie profilaktyki, wczesnej diagnostyki, leczenia chorób cywilizacyjnych oraz ograniczających aktywność zawodową. Co istotne, w poszczególnych województwach, w zależności od zdiagnozowanych potrzeb nacisk położono na różne typy schorzeń jak np. choroby nowotworowe, opieka geriatryczna, paliatywna i hospicyjna.

Polecamy: Jak wygrać przetarg - poradnik dla małych i średnich firm (książka)


Możliwości dofinansowania rozbudowy infrastruktury ochrony zdrowia oferują lub oferować będą w najbliższym czasie Regionalne Programy Operacyjne w następujących województwach:

1. Dolnośląskie - 6.2.A Projekty polegające na przeprowadzeniu niezbędnych, z punktu widzenia udzielania świadczeń zdrowotnych, prac remontowo-budowlanych, 6.2.B Projekty polegające na wyposażeniu w sprzęt medyczny;

2. Łódzkie - 7.2 Infrastruktura ochrony zdrowia;

3. Opolskie - 10.1.1 Infrastruktura ochrony zdrowia w zakresie profilaktyki zdrowotnej mieszkańców regionu;

4. Warmińsko – Mazurskie - 9.1.1 Rozwój specjalistycznych usług medycznych.

Pożyczki, kredyty i poręczenia zamiast funduszy unijnych

III. E-zdrowie – działania z zakresu e- zdrowia odnoszą się do narzędzi i usług z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), które mogą przyczynić się do polepszenia jakości i usprawnienia opieki zdrowotnej - diagnozowania, leczenia, a także monitorowania i zarządzania w tej dziedzinie. Dofinansowanie mogą otrzymać projekty polegające m.in. na:

  • informatyzacji służby zdrowia, ze szczególnym naciskiem na wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej, dostosowującej działalność podmiotów leczniczych do znowelizowanych przepisów prawa;
  • wprowadzeniu świadczenia usług on-line, takich jak np. rejestracja wizyt, elektroniczne skierowanie, elektroniczna recepta czy elektroniczny dostęp do dokumentacji medycznej.

W województwie mazowieckim konkurs 2.1 E-usługi / 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza - typ projektów e-zdrowie oraz w województwie dolnośląskim - 2.1.1 E-usługi publiczne – konkursy horyzontalne (E-zdrowie) cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, jednak to dopiero jedne z pierwszych konkursów w tej dziedzinie. W pozostałych regionach, podmioty lecznicze działające w publicznym systemie opieki zdrowotnej będą mogły jeszcze ubiegać się o dofinansowanie działań z zakresu E-zdrowia.

Zobacz także: Fundusze unijne

Jak pokazuje to krótkie zestawienie, środki wspólnotowe to lek na niektóre z bardzo wielu słabości polskiego systemu ochrony zdrowia. Szpitale i przychodnie nie mogą ich przeznaczać na swoją bieżącą działalność, ale mają możliwość z ich pomocą przeprowadzić inwestycje, dzięki którym staną się dla pacjenta atrakcyjniejsze, będą mogły zaoferować szerszy wachlarz usług, a dzięki np. e-usługom zmniejszyć koszty działalność i podnieść jej sprawność. Dla pacjenta oznacza to mniejsze kolejki, lepsze warunki hospitalizacji, a także większą dostępność do badań i programów profilaktycznych. W poprzedniej perspektywie finansowej, obszar zdrowia został zasilony środkami europejskimi w kwocie 4,5 mld zł. W perspektywie 2014-2020 kwota ta jest prawie trzykrotnie wyższa i wynosi blisko 12 mld zł. Jest to szansa jakiej dotychczas nie było, a z której w dobie rywalizacji o pacjenta powinny skorzystać wszystkie podmioty medyczne ukierunkowane na wzrost zakresu i jakości świadczonych usług medycznych.

Autor: Karolina Superson, Starszy Konsultant w Zespole Doradztwa Europejskiego Accreo Sp. z .o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA