REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze unijne w obszarze ochrony zdrowia

Fundusze Europejskie w obszarze ochrony zdrowia
Fundusze Europejskie w obszarze ochrony zdrowia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Unijna perspektywa finansowa 2014-2020, oprócz cieszących się największym powodzeniem środków na prace badawczo-rozwojowe i innowacje, oferuje możliwości pozyskania środków w szeroko pojętym sektorze ochrony zdrowia. Fundusze unijne w tym zakresie są szansę na dofinansowanie zarówno dla przedsiębiorstw świadczących usługi medyczne na zakup wyposażenia i remont budynków, ale także dla korzystających z badań profilaktycznych, diagnostyki czy opieki szpitalnej.

Należy zaznaczyć, iż wszystkie działania w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych oraz środków krajowych wynikają z założeń zawartych w „Policy Paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-2020. Krajowe ramy strategiczne.” Dokument ten przedstawia długofalową wizję rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce, cele strategiczne oraz narzędzia ich realizacji w sposób kompleksowy.

REKLAMA

Dla usystematyzowania kategorii środków oferowanych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, można je pogrupować ze względu na miejsce realizacji inwestycji, zakres, rodzaj wnioskodawcy, przedmiot projektu lub potrzeby zdrowotne. To właśnie potrzeby w różnych obszarach ochrony zdrowia w głównej mierze zdeterminowały typ przedsięwzięć kwalifikowanych do dofinansowania w ramach dostępnych i planowanych konkursów.

Fundusze europejskie dla firm na badania i rozwój 2016/2017

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poniżej przedstawimy przykłady konkursów z podziałem na typ przedsięwzięcia, w ramach których można ubiegać się o dofinansowanie inwestycji:

REKLAMA

I. Innowacyjne produkty i usługi – nabycie środków trwałych dzięki którym przedsiębiorca czyli w tym przypadku podmiot prywatny wykonujący działalność leczniczą (zgodnie z ustawą o działalności leczniczej) i udzielający świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wprowadzi na rynek nowe lub ulepszone produkty/usługi lub dokona zasadniczej zmiany procesu świadczenia opieki zdrowotnej. Przykładem takiego konkursu jest działanie 1.5.A. Wsparcie innowacyjności produktowej i procesowej MŚP w ramach RPO Województwa Dolnośląskiego (planowany termin rozpoczęcia naboru – 31 października 2016 r.).

W ramach tego działania, możliwe jest także dofinansowanie inwestycji prowadzących do zmniejszenia szkodliwego oddziaływania na środowisko np. ograniczające materiałochłonność procesu świadczenia opieki zdrowotnej (świadczenia usługi) oraz wprowadzania nowoczesnych rozwiązań dotyczących przeciwdziałaniu zmianom klimatu (np. rozwój zeroemisyjnych i niskoemisyjnych technologii), co w konsekwencji zapewni ograniczenie negatywnych skutków środowiskowych (z wyłączeniem wprowadzania technologii mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie).

Fundusze europejskie pod lupą organizacji pozarządowych - raport

Kolejnymi przykładami konkursów, w ramach których podmioty prywatne prowadzące działalność leczniczą mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego są działania w następujących województwach:

1. Lubelskie 3.7 Wzrost konkurencyjności MSP;

2. Łódzkie 2.3.1 Innowacje w MSP;

3. Opolskie 2.1.1 Nowe produkty i usługi;

4. Pomorskie 2.2.1Inwestycje profilowane - wsparcie dotacyjne;

5. Śląskie 3.2 Innowacje w MŚP.

REKLAMA

II. Infrastruktura ochrony zdrowia – modernizacja obiektów wraz z zakupem sprzętu medycznego. Poza możliwością wsparcia zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego, podmioty wykonujące działalność leczniczą, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych adekwatnych do zakresu projektu, mogą również ubiegać się o wsparcie na inwestycje obejmujące przebudowę, rozbudowę, remont obiektów związanych z ochroną zdrowia oraz prace remontowo-budowlane w zakresie dostosowania infrastruktury do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami.

Przykładem takiego konkursu jest działanie 8.4.1 Infrastruktura ochrony zdrowia w ramach RPO Województwa Podlaskiego w ramach typu projektu 6 - Inwestycje uzupełniające interwencję EFS w zakresie profilaktyki, wczesnej diagnostyki, leczenia chorób cywilizacyjnych oraz ograniczających aktywność zawodową. Co istotne, w poszczególnych województwach, w zależności od zdiagnozowanych potrzeb nacisk położono na różne typy schorzeń jak np. choroby nowotworowe, opieka geriatryczna, paliatywna i hospicyjna.

Polecamy: Jak wygrać przetarg - poradnik dla małych i średnich firm (książka)


Możliwości dofinansowania rozbudowy infrastruktury ochrony zdrowia oferują lub oferować będą w najbliższym czasie Regionalne Programy Operacyjne w następujących województwach:

1. Dolnośląskie - 6.2.A Projekty polegające na przeprowadzeniu niezbędnych, z punktu widzenia udzielania świadczeń zdrowotnych, prac remontowo-budowlanych, 6.2.B Projekty polegające na wyposażeniu w sprzęt medyczny;

2. Łódzkie - 7.2 Infrastruktura ochrony zdrowia;

3. Opolskie - 10.1.1 Infrastruktura ochrony zdrowia w zakresie profilaktyki zdrowotnej mieszkańców regionu;

4. Warmińsko – Mazurskie - 9.1.1 Rozwój specjalistycznych usług medycznych.

Pożyczki, kredyty i poręczenia zamiast funduszy unijnych

III. E-zdrowie – działania z zakresu e- zdrowia odnoszą się do narzędzi i usług z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), które mogą przyczynić się do polepszenia jakości i usprawnienia opieki zdrowotnej - diagnozowania, leczenia, a także monitorowania i zarządzania w tej dziedzinie. Dofinansowanie mogą otrzymać projekty polegające m.in. na:

  • informatyzacji służby zdrowia, ze szczególnym naciskiem na wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej, dostosowującej działalność podmiotów leczniczych do znowelizowanych przepisów prawa;
  • wprowadzeniu świadczenia usług on-line, takich jak np. rejestracja wizyt, elektroniczne skierowanie, elektroniczna recepta czy elektroniczny dostęp do dokumentacji medycznej.

W województwie mazowieckim konkurs 2.1 E-usługi / 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza - typ projektów e-zdrowie oraz w województwie dolnośląskim - 2.1.1 E-usługi publiczne – konkursy horyzontalne (E-zdrowie) cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, jednak to dopiero jedne z pierwszych konkursów w tej dziedzinie. W pozostałych regionach, podmioty lecznicze działające w publicznym systemie opieki zdrowotnej będą mogły jeszcze ubiegać się o dofinansowanie działań z zakresu E-zdrowia.

Zobacz także: Fundusze unijne

Jak pokazuje to krótkie zestawienie, środki wspólnotowe to lek na niektóre z bardzo wielu słabości polskiego systemu ochrony zdrowia. Szpitale i przychodnie nie mogą ich przeznaczać na swoją bieżącą działalność, ale mają możliwość z ich pomocą przeprowadzić inwestycje, dzięki którym staną się dla pacjenta atrakcyjniejsze, będą mogły zaoferować szerszy wachlarz usług, a dzięki np. e-usługom zmniejszyć koszty działalność i podnieść jej sprawność. Dla pacjenta oznacza to mniejsze kolejki, lepsze warunki hospitalizacji, a także większą dostępność do badań i programów profilaktycznych. W poprzedniej perspektywie finansowej, obszar zdrowia został zasilony środkami europejskimi w kwocie 4,5 mld zł. W perspektywie 2014-2020 kwota ta jest prawie trzykrotnie wyższa i wynosi blisko 12 mld zł. Jest to szansa jakiej dotychczas nie było, a z której w dobie rywalizacji o pacjenta powinny skorzystać wszystkie podmioty medyczne ukierunkowane na wzrost zakresu i jakości świadczonych usług medycznych.

Autor: Karolina Superson, Starszy Konsultant w Zespole Doradztwa Europejskiego Accreo Sp. z .o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA