REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość wsparcia unijnego dla przedsiębiorców w poszczególnych regionach

Wysokość wsparcia unijnego dla przedsiębiorców w poszczególnych regionach /Fot. Fotolia
Wysokość wsparcia unijnego dla przedsiębiorców w poszczególnych regionach /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość dotacji dla przedsiębiorców uzależniona jest od poziomu rozwoju gospodarczego danego regionu. W związku z tym, im dalej od średniego PKB na mieszkańca w Unii Europejskiej, tym wyższe wsparcie może otrzymać przedsiębiorca. Ale są także inne czynniki, które wpływają na zwiększenie czy zmniejszenie dofinansowania ze środków UE.

Głównym powodem, dla którego Unia Europejska przekazuje swoim członkom środki pomocowe, jest przyspieszenie rozwoju gospodarczego poszczególnych krajów. Dlatego ich wysokość zależy od tego, jak zamożny jest poszczególny region.

REKLAMA

Polecamy: Wspieranie inwestycji – nowe zasady pomocy regionalnej

Limit pomocy dla każdego z województw

Największą pomoc – liczoną w stosunku do wartości całego przedsięwzięcia – mogą otrzymać przedsiębiorcy, działający na wschodzie kraju. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na lata 2014-2020 z 30 czerwca 2014 r., udział wsparcia unijnego w kosztach kwalifikowanych (a więc podlegających wsparciu) może wynieść 50 proc. w województwach lubelskim, podkarpackim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fundusze europejskie dla firm na badania i rozwój 2016/2017

Fundusze unijne w obszarze ochrony zdrowia

W większości polskich województw pomoc unijna nie może przekroczyć 35 proc. Taki jest maksymalny poziom wsparcia dla woj. kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, zachodniopomorskiego. Jeszcze mniej – bo tylko 25 proc. – może wynieść pomoc w województwach dolnośląskim, wielkopolskim i śląskim.

Polecamy: Jak wygrać przetarg - poradnik dla małych i średnich firm (książka)

Na Mazowszu jest inaczej

Nieco inaczej jest w województwie mazowieckim, które nie jest traktowane jednolicie, ale zostało podzielone na tzw. podregiony. Stało się tak ze względu na bardzo duże różnice w poziomie rozwoju między np. większą częścią województwa a stolicą, która po prostu zawyża statystyki.


I tak firmy działające w podregionach ciechanowsko-płockim, ostrołęcko-siedleckim, radomskim i warszawskim wschodnim mogą liczyć na wsparcie rzędu 35 proc. wartości inwestycji. Z kolei przedsiębiorcy z podregionu warszawskiego zachodniego mogą dostać tylko 20-proc. wsparcie.

Najmniej mogą uzyskać firmy ze stolicy. Tu dotacja unijna nie może przekroczyć 15 proc. Ale będzie tak tylko do końca przyszłego roku. Od 1 stycznia 2018 r. maksymalny poziom dotacji spadnie do 10 proc.

Mniejsi mają lepiej

REKLAMA

Na szczęście są to wskaźniki podstawowe, dotyczące dużych firm. Mniejsi przedsiębiorcy mogą liczyć na lepsze potraktowanie. Ze wspomnianego już rozporządzenia wynika, że wskaźnik dla średnich firm jest powiększany o 10 pkt. procentowych, a dla małych – o 20 proc.

Oznacza to, że ubiegający się o dotację mały przedsiębiorca z Lubelszczyzny może dostać wsparcie w wysokości aż 70 proc. kosztów kwalifikowanych, zaś średni przedsiębiorca choćby z woj. pomorskiego – 45 proc.

Jak prowadzić ewidencję dotacji otrzymanych ze środków unijnych

Ale nawet lepsze traktowanie małych i średnich firm z Warszawy nie zmienia faktu, że oni właśnie muszą się spieszyć z wnioskowaniem o unijne wsparcie. Jeśli zdążą przed 31 grudnia 2017 r., uzyskają większą pomoc. Dlatego warto, aby już teraz zainteresowali się, jakie dotacje mogą uzyskać.

Marek Siudaj, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA