| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Finansowanie > Jak rozliczyć w pkpir ratę za leasing samochodu osobowego

Jak rozliczyć w pkpir ratę za leasing samochodu osobowego

W lutym 2017 r. otrzymałem pierwszą fakturę z ratą za samochód wzięty w leasing operacyjny. Data wystawienia faktury 27 lutego 2017 r., data sprzedaży marzec 2017 r. Od tego samochodu będę odliczał tylko 50% VAT. Prowadzę pkpir metodą kasową. Kiedy tę fakturę powinienem ująć w pkpir? W lutym czy w marcu? W jakiej wysokości mogę ją zaliczyć do kosztów?

Do kosztów może Pan zaliczyć kwotę netto raty leasingowej oraz 50% nieodliczonego VAT. Otrzymaną fakturę powinien Pan wpisać w kolumnie 13 pkpir w dacie jej wystawienia, tj. 27 lutego 2017 r.

Z pytania wynika, że otrzymał Pan fakturę za ratę samochodu osobowego wziętego w leasing operacyjny. Data wystawienia faktury to luty 2017 r., a data sprzedaży to marzec 2017 r. W związku z tym ma Pan wątpliwość, w którym miesiącu powinien Pan tę fakturę zaliczyć do kosztów – czy należy to zrobić w lutym, czy w marcu.

Zobacz serwis: Moja firma

W przypadku podatników prowadzących pkpir metodą kasową powinni oni ujmować koszty w dacie ich poniesienia – niezależnie od tego, jakiego okresu podatkowego dotyczą. Dniem poniesienia kosztu jest dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Istnieją kategorie kosztów, które są ujmowane jako koszt uzyskania przychodu w dacie zapłaty, np. odsetki od zobowiązań. Opłaty leasingowe do takiej kategorii wydatków nie należą. W związku z tym rata leasingowa powinna zostać przez Pana zaliczona do kosztów w dacie wystawienia faktury przez firmę leasingową, tj. 27 lutego 2017 r.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak rozliczyć w pkpir ratę za leasing samochodu osobowego

W artykule omówiono również zagadnienie nieodliczonego VAT jako kosztu uzyskania przychodów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »