REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brytyjskie terytoria zależne przyjazne firmom

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Terytoria zależne Wielkiej Brytanii przyjazne biznesowi /Fot. Fotolia
Terytoria zależne Wielkiej Brytanii przyjazne biznesowi /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli chodzi o przyjazne biznesowi, a zależne od Wielkiej Brytanii kraje, to dobrym wyjściem będzie Gibraltar. Inne możliwe jurysdykcje to np. Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kajmany, Bermudy, Anguilla, czy też brytyjskie dependencje takie jak Man, Guernsey i Jersey.

Aktualna sytuacja polityczno-społeczna w Wielkiej Brytanii, będąca rezultatem niedawnego brexitu (oraz pojawiających się na bieżąco wątpliwości czy do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii faktycznie dojdzie), kazała wielu naszym rodakom zadać sobie pytanie: czy warto pozostać i dalej pracować w UK, czy też może lepiej będzie wrócić do ojczyzny? Niewątpliwie jest to kwestia bardzo trudna do rozstrzygnięcia.

REKLAMA

Z jednej strony duża część Polaków doskonale zorganizowała sobie życie na Wyspach – dla nich decyzja o ewentualnym powrocie byłaby szczególnie ciężka, jako że wiązałoby się to z koniecznością rozpoczynania wszystkiego „od nowa”, i to w kraju oferującym dużo gorsze warunki do pracy i życia niż te istniejące w UK. Z drugiej jednak strony obawy o ekonomiczną sytuację Wielkiej Brytanii wyrzuconej poza nawias UE, połączone z troską o osobiste bezpieczeństwo zagrożone przez nasilające się radykalne postawy antyimigranckie, może jednak skłonić do powrotu do Polski, ponieważ „własna skóra” zawsze będzie cenniejsza od pieniędzy. Na szczęście istnieje „salomonowe wyjście” z tej skomplikowanej sytuacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Któż bowiem powiedział, że wyjazd poza granice Wielkiej Brytanii wiąże się z automatyczną rezygnacją z dobrodziejstw, jakie oferuje jej system prawny?

Przecież dzięki doskonałym systemom komunikacyjnym, a także odpowiednim rozwiązaniom prawnym, możliwe jest zamieszkiwanie w Polsce oraz jednoczesne prowadzenie działalności gospodarczej w Anglii, Walii czy Szkocji. Spełniając odpowiednie warunki, można bez obaw pokusić się o rejestrację własnej firmy w UK. Tym bardziej, że przy wsparciu specjalistycznych firm doradczych, zakładanie firmy w Wielkiej Brytanii nie jest niczym trudnym ani skomplikowanym. Pozostaje tylko wybrać odpowiednią strukturę, taką jak np. spółka LTD czy spółka LLP, następnie rodzaj działalności, i następnie... pracować, zarabiać i nie martwić się skomplikowanymi procedurami oraz mnóstwem czynności formalno – prawnych niezbędnych do prawidłowego prowadzenia działalności. Bo przecież prawo na Wyspach takowych... nie przewiduje. Zwłaszcza, że brytyjski przedsiębiorca może liczyć na pomoc tamtejszych urzędników, nastawionych do biznesmenów o wiele przyjaźniej niż ich odpowiednicy w Polsce.

Co więcej, rejestracja spółki w Anglii, czy też w innym kraju wchodzącym w skład Zjednoczonego Królestwa, to nie jedyne wyjście. Drugim jest założenie działalności na terytorium zależnym od Wielkiej Brytanii i oferującym korzystne warunki dla prowadzenia biznesu. Dzięki temu można uzyskać jeszcze większe korzyści podatkowe niż te, które są udziałem spółek LTD w UK, przy jednoczesnym zyskaniu dla swojej firmy renomy podobnej do tej, jaką cieszą się podmioty tworzone na terytorium Wielkiej Brytanii. Jeżeli chodzi o przyjazne biznesowi, a zależne od Korony Brytyjskiej kraje, to dobrym wyjściem będzie Gibraltar. Inne możliwe jurysdykcje to np. Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kajmany, Bermudy, Anguilla, czy też brytyjskie dependencje takie jak Man, Guernsey iJersey.

Polecamy: Jak wygrać przetarg - poradnik dla małych i średnich firm (książka)

Każda z powyższych lokalizacji oferuje różnego rodzaju korzyści w zakresie podatków, łatwości i szybkości założenia firmy, struktury biznesowej dopasowanej do konkretnego rodzaju działalności, łatwości prowadzenia spółki i poziomu poufności. Pozostaje tylko wybrać odpowiednią lokalizację i rodzaj spółki, dopasowany w jak największym stopniu do planów biznesowych. Należy przy tym pamiętać, że warto jest skorzystać z usług profesjonalnych firm doradczych, aby zminimalizować ryzyko pomyłki i niekorzystnych konsekwencji.

Jak widać na wyjeździe z UK świat się nie kończy. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom prawnym można pozostać beneficjentem brytyjskiego systemu prawno – podatkowego, nawet przebywając poza jego granicami.

Autor. B.Fuchs

www.admiral.tax

Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

REKLAMA