REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brytyjskie terytoria zależne przyjazne firmom

Terytoria zależne Wielkiej Brytanii przyjazne biznesowi /Fot. Fotolia
Terytoria zależne Wielkiej Brytanii przyjazne biznesowi /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli chodzi o przyjazne biznesowi, a zależne od Wielkiej Brytanii kraje, to dobrym wyjściem będzie Gibraltar. Inne możliwe jurysdykcje to np. Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kajmany, Bermudy, Anguilla, czy też brytyjskie dependencje takie jak Man, Guernsey i Jersey.

Aktualna sytuacja polityczno-społeczna w Wielkiej Brytanii, będąca rezultatem niedawnego brexitu (oraz pojawiających się na bieżąco wątpliwości czy do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii faktycznie dojdzie), kazała wielu naszym rodakom zadać sobie pytanie: czy warto pozostać i dalej pracować w UK, czy też może lepiej będzie wrócić do ojczyzny? Niewątpliwie jest to kwestia bardzo trudna do rozstrzygnięcia.

REKLAMA

Z jednej strony duża część Polaków doskonale zorganizowała sobie życie na Wyspach – dla nich decyzja o ewentualnym powrocie byłaby szczególnie ciężka, jako że wiązałoby się to z koniecznością rozpoczynania wszystkiego „od nowa”, i to w kraju oferującym dużo gorsze warunki do pracy i życia niż te istniejące w UK. Z drugiej jednak strony obawy o ekonomiczną sytuację Wielkiej Brytanii wyrzuconej poza nawias UE, połączone z troską o osobiste bezpieczeństwo zagrożone przez nasilające się radykalne postawy antyimigranckie, może jednak skłonić do powrotu do Polski, ponieważ „własna skóra” zawsze będzie cenniejsza od pieniędzy. Na szczęście istnieje „salomonowe wyjście” z tej skomplikowanej sytuacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Któż bowiem powiedział, że wyjazd poza granice Wielkiej Brytanii wiąże się z automatyczną rezygnacją z dobrodziejstw, jakie oferuje jej system prawny?

Przecież dzięki doskonałym systemom komunikacyjnym, a także odpowiednim rozwiązaniom prawnym, możliwe jest zamieszkiwanie w Polsce oraz jednoczesne prowadzenie działalności gospodarczej w Anglii, Walii czy Szkocji. Spełniając odpowiednie warunki, można bez obaw pokusić się o rejestrację własnej firmy w UK. Tym bardziej, że przy wsparciu specjalistycznych firm doradczych, zakładanie firmy w Wielkiej Brytanii nie jest niczym trudnym ani skomplikowanym. Pozostaje tylko wybrać odpowiednią strukturę, taką jak np. spółka LTD czy spółka LLP, następnie rodzaj działalności, i następnie... pracować, zarabiać i nie martwić się skomplikowanymi procedurami oraz mnóstwem czynności formalno – prawnych niezbędnych do prawidłowego prowadzenia działalności. Bo przecież prawo na Wyspach takowych... nie przewiduje. Zwłaszcza, że brytyjski przedsiębiorca może liczyć na pomoc tamtejszych urzędników, nastawionych do biznesmenów o wiele przyjaźniej niż ich odpowiednicy w Polsce.

Co więcej, rejestracja spółki w Anglii, czy też w innym kraju wchodzącym w skład Zjednoczonego Królestwa, to nie jedyne wyjście. Drugim jest założenie działalności na terytorium zależnym od Wielkiej Brytanii i oferującym korzystne warunki dla prowadzenia biznesu. Dzięki temu można uzyskać jeszcze większe korzyści podatkowe niż te, które są udziałem spółek LTD w UK, przy jednoczesnym zyskaniu dla swojej firmy renomy podobnej do tej, jaką cieszą się podmioty tworzone na terytorium Wielkiej Brytanii. Jeżeli chodzi o przyjazne biznesowi, a zależne od Korony Brytyjskiej kraje, to dobrym wyjściem będzie Gibraltar. Inne możliwe jurysdykcje to np. Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kajmany, Bermudy, Anguilla, czy też brytyjskie dependencje takie jak Man, Guernsey iJersey.

Polecamy: Jak wygrać przetarg - poradnik dla małych i średnich firm (książka)

Każda z powyższych lokalizacji oferuje różnego rodzaju korzyści w zakresie podatków, łatwości i szybkości założenia firmy, struktury biznesowej dopasowanej do konkretnego rodzaju działalności, łatwości prowadzenia spółki i poziomu poufności. Pozostaje tylko wybrać odpowiednią lokalizację i rodzaj spółki, dopasowany w jak największym stopniu do planów biznesowych. Należy przy tym pamiętać, że warto jest skorzystać z usług profesjonalnych firm doradczych, aby zminimalizować ryzyko pomyłki i niekorzystnych konsekwencji.

Jak widać na wyjeździe z UK świat się nie kończy. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom prawnym można pozostać beneficjentem brytyjskiego systemu prawno – podatkowego, nawet przebywając poza jego granicami.

Autor. B.Fuchs

www.admiral.tax

Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA