REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Restrukturyzacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy łatwo jest rozpocząć restrukturyzację w Polsce?

W ostatnich latach zaobserwowaliśmy znaczny wzrost popularności procedur restrukturyzacyjnych w naszym kraju. Wynika to w dużej mierze z liberalizacji przepisów i uwzględnienia w nich trybu restrukturyzacji, w którym rola sądu jest ograniczona.

Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego

Kłopoty ze spłatą zobowiązań finansowych dotyczą obecnie coraz szerszego kręgu osób, w tym także rolników. Prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się z wieloma wyzwaniami, a koszty stale rosną. Spowolnienie gospodarcze wywołane pandemią SARS-CoV-2, kryzys finansowy wywołany wojną w Ukrainie, w tym rosnąca inflacja, negatywnie odbijają się na kondycji finansowej rolników.

5 głównych błędów polskich przedsiębiorców, które prowadzą do niewypłacalności

W Polsce przybywa firm dotkniętych niewypłacalnością. W samym 2022 roku było ich rekordowe 2,7 tysiąca. Większość z nich na skraj bankructwa zepchnął kryzys i trudne okoliczności gospodarcze w postaci inflacji, presji płacowej i wzrostu kosztów działalności. Wciąż nie brakuje jednak przypadków, w których główną przyczyną problemów są złe nawyki i podstawowe niedopatrzenia w codziennym funkcjonowaniu biznesu. Eksperci Kancelarii PMR Restrukturyzacje wytypowali 5 błędów najczęściej popełnianych przez polskich przedsiębiorców, które przyczyniają się do narastającego zadłużenia firmy. Oto one.

Restrukturyzacja spółki publicznej jest dużym wyzwaniem

O restrukturyzacji Braster S.A., innowacyjnej spółki z sektora medtech notowanej na GPW w Warszawie, wielokrotnie nagradzanej za innowacyjność i wykorzystanie sztucznej inteligencji do profilaktyki raka piersi, rozmawiamy z Dariuszem Karolakiem, prezesem Braster S.A. oraz Piotrem Kielochem, adwokatem i doradcą restrukturyzacyjnym z kancelarii RESIST Rezanko Sitek, która reprezentowała oraz doradzała spółce w tym procesie.

REKLAMA

Członek zarządu może się wybronić przed zakazem prowadzenia działalności gospodarczej

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej to koszmarny sen każdego członka zarządu spółki. Może do tego doprowadzić m.in. niezłożenie we właściwym terminie wniosku upadłościowego. Czy w takiej sytuacji można skutecznie wybronić się przed negatywną decyzją sądu? Eksperci przekonują, że jest to możliwe.

Transgraniczne zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa a VAT

Struktura organizacyjna grup kapitałowych ewoluuje, co wymusza naturalne procesy restrukturyzacyjne. Każdy proces restrukturyzacji niesie za sobą określone konsekwencje podatkowe, które należy przeanalizować zanim grupa podejmie decyzję o reorganizacji. Jednym z takich przykładów jest sytuacja transgranicznego zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Premia na restrukturyzację małych gospodarstw w 2022 r.

Nabór wniosków o 60 tys. zł bezzwrotnej premii na restrukturyzację małych gospodarstw ruszy 16 maja 2022 r. Kto może ubiegać się o pomoc?

Przedsiębiorcy restrukturyzują swój biznes zamiast upadać

Przedsiębiorcy coraz rzadziej decydują się na ogłoszenie upadłości i mocno walczą o utrzymanie swojego biznesu. Jednym z rozwiązań, które im to umożliwia jest postępowanie restrukturyzacyjne.

REKLAMA

W sądach mniej wniosków o ogłoszenie upadłości

Sądy rok do roku zanotowały 20% spadek wniosków o ogłoszenie upadłości. Zdaniem ekspertów to cisza przed burzą.

Restrukturyzacja czy upadłość? Co wybierają firmy?

Polskie firmy wybierają restrukturyzację zamiast upadłości. Rok 2021 był rekordowy pod względem liczby firm mierzących się z niewypłacalnością.

Pracownicy a restrukturyzacja przedsiębiorstwa

Pandemia oraz rosnąca inflacja nie wpływają korzystnie na biznes. Coraz większa liczba procesów restrukturyzacyjnych budzi niepokój nie tylko wśród przedsiębiorców, ale również pracowników. Zatrudnieni mają wątpliwości co do stabilności swojej sytuacji zawodowej, a perspektywa wszczęcia postępowania w przypadku ich firmy budzi obawy przed redukcją etatów. Tymczasem, jak wskazuje ekspertka PMR Restrukturyzacje rozpoczęcie procesu restrukturyzacyjnego to dobra wiadomość dla pracowników. Daje szansę na utrzymanie miejsc pracy oraz odzyskanie stabilności finansowej przez zagrożone upadłością i niewypłacalne przedsiębiorstwo.

Sierakowski: Od grudnia zmienią się procedury restrukturyzacyjne

1 grudnia 2021 r. wejdą w życie znowelizowane przepisy o postępowaniu o zatwierdzenie układu. O zmianach mówi Bartosz Sierakowski radca prawny i doradca restrukturyzacyjny.

Restrukturyzacja coraz bardziej popularna - jakie są zalety?

Restrukturyzacja jest coraz bardziej popularna. Rośnie liczba uproszczonych postępowań restrukturyzacyjnych. Jakie są ich zalety? Co jest problemem?

Dyrektywa drugiej szansy - co nowego?

Jakie istotne nowości niesie ze sobą dyrektywa określana powszechnie jako ,,dyrektywa drugiej szansy’’?

Coraz więcej firm decyduje się na restrukturyzację

W czerwcu padł miesięczny rekord ogłoszonych postępowań restrukturyzacyjnych. Upadłości firm jest z kolei coraz mniej. Jaką szansę daje restrukturyzacja?

Uproszczona restrukturyzacja wymaga rozszerzenia o kolejne formy wsparcia

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, z którego od czerwca 2020 roku mogą korzystać zadłużone przedsiębiorstwa, znacząco przyspieszyło proces naprawy polskich firm w czasie pandemii. Co jednak powinno jeszcze się zmienić w tym zakresie?

Restrukturyzacja to najtańsza opcja dla zadłużonego rolnika

Jak powinni postępować zadłużeni rolnicy? Eksperci podpowiadają możliwe scenariusze działania. Jednym z nich jest restrukturyzacja. Ile kosztuje takie postępowanie?

Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

Restrukturyzacja. To ostatni moment na uproszczony proces

W świetle obecnie obowiązujących przepisów II kwartał 2021 będzie ostatnim okresem na wykorzystanie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego.

CEIDG: W I kw. tego roku przybyło ponad 80 tys. nowych firm

Przeszło 44 tys. wniosków dotyczących likwidacji działalności gospodarczej wpłynęło do rejestru CEIDG w pierwszym kwartale br. Jak wynika z danych przekazanych przez MRPiT, to o blisko 4,5% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Mariusz Grajda: Firmy pogłębiają kryzys działając w pojedynkę

Sektor przemysłowy notuje wzrosty produkcji, ale również największą liczbę postępowań od wejścia w życie ustawy restrukturyzacyjnej - zauważa Mariusz Grajda.

Gospodarka: czy najgorsze dopiero przed nami?

W pierwszym kwartale 2021 roku upadły w Polsce tylko 122 firmy. Po ponad roku trwania pandemii, lockdownach i ogólnoeuropejskiej stagnacji gospodarczej, liczby te są zaskakujące. Co stało się, że najczarniejsze scenariusze nie spełniają się?

Wzrosła liczba niewypłacalnych firm

W I kwartale 2021 r. 538 firm miało kłopoty z niewypłacalnością. To o 105% więcej niż przed rokiem (263 niewypłacalności w I kw. 2020 r.). Jakie branże mają największe kłopoty?

Które firmy najczęściej decydują się na restrukturyzację?

Skala restrukturyzacji wśród krajowych przedsiębiorców jest barometrem kondycji polskiej gospodarki Niestety, niektóre wskaźniki nie wróżą optymistycznego zwrotu ku sprzyjającej koniunkturze.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym a podatek CIT i PIT

Celem restrukturyzacji jest zawarcie układu dłużnika z wierzycielami. Jakie są konsekwencje podatkowe z perspektywy dłużnika, jak i wierzyciela w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), jak i prawnych (CIT)?

Restrukturyzacja - kto z niej korzysta?

Restrukturyzacja - kto z niej korzysta najchętniej? Ile postępowań restrukturyzacyjnych wszczęto w 2020 r.? Jaka jest sytuacja polskich firm?

KUKE: rośnie odsetek niewypłacalnych firm

W lutym mniej firm ogłosiło upadłość, ale wrósł odsetek niewypłacalnych - poinformowało KUKE. Z czego wynikają takie dane? Jak sytuacja wygląda w innych krajach UE?

Gdzie najczęściej można zbankrutować, a gdzie takie prawdopodobieństwo jest najmniejsze? [VIDEO]

Największe prawdopodobieństwo bankructwa dotyczy firm z woj. podlaskiego. Trudna jest sytuacja tam, gdzie najniższy jest poziom PKB na mieszkańca. Dlatego największym zaskoczeniem jest w jakim regionie otwarto najmniej postępowań restrukturyzacyjnych.

Co krajowi przedsiębiorcy wiedzą o restrukturyzacji?

Hasłem ostatniego kwartału była m.in. “restrukturyzacja”, o której jak się okazuje, krajowy biznes wie sporo, bo chętnie stosuje instrumenty szybkiego reagowania.

Fala upadłości lekko dryfuje. Eksperci ostrzegają: Najgorsze dopiero przed nami

W ub.r. do sądów w całej Polsce wpłynęło prawie 31% mniej wniosków o ogłoszenie upadłości firm w porównaniu z wcześniejszym rokiem. Czy spadek liczby wniosków był do przewidzenia?

Dane z sądów: Liczba wniosków o restrukturyzację spadła o jedną piątą

Temat restrukturyzacji mocno dryfuje. Do sądów wpłynęło o 20% mniej wniosków niż rok wcześniej. Największe spadki zanotowano w Częstochowie – o ponad 72%, w Opolu – o 55,5%, a także w Płocku – o ok. 55%.

Firma w kryzysie - poradnik antykryzysowy

Firma w kryzysie wywołanym COVID-19 może skorzystać z wielu form wsparcia. Tarcza antykryzysowa i Tarcza finansowa PFR pozwalają skorzystać ze zwolnienia z ZUS, postojowego czy subwencji. Przed złożeniem wniosku warto jednak zastanowić się, co będzie dla firmy najlepsze.

Nowe prawo restrukturyzacyjne może się sprawdzić w warunkach postcovidowych

Nowe prawo restrukturyzacyjne wprowadza cztery nowe typy postępowań: postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postę-powanie układowe, postępowanie układowe oraz postępowanie sanacyjne. Czy istnieje jednak szansa, aby ostatnie przepisy zagościły na dłuższą metę w krajowym prawodawstwie?

Restrukturyzacja - czy przedsiębiorcy korzystają z uproszczeń przepisów?

Uproszczona restrukturyzacja według obowiązującego stanu prawnego możliwa jest tylko do końca czerwca tego roku. Krajowe spółki decydują się więc na dynamiczny proces restrukturyzacji.

Rośnie ilość postępowań restrukturyzacyjnych otwieranych przez przedsiębiorców

Restrukturyzacja jest niedocenionym narzędziem. Jak mówi Mariusz Grajda ilość i rodzaj otwieranych przez przedsiębiorstwa postępowań restrukturyzacyjnych może być istotnym wskaźnikiem koniunktury gospodarczej.

Jak ratować przedsiębiorstwo w przypadku utraty płynności?

Ilość przedsiębiorstw, jakie aktualnie balansują na granicy wypłacalności nie jest dokładnie znana. Jednak całe branże gospodarki są pozbawione możliwości osiągania dochodów a pomoc rządowa rzadko jest wystarczająca dla zapewnienia wypłacalności.

Uproszczona restrukturyzacja do 30 czerwca 2021 r.

Uproszczona restrukturyzacja funkcjonuje do 30 czerwca 2021 r. Wprowadziła ją w czerwcu 2020 r. Tarcza antykryzysowa 4.0. Jak uchronić firmę przed upadłością? Na czym polega szybka restrukturyzacja? Jakie daje korzyści?

Mariusz Grajda: rośnie liczba restrukturyzacji, co oznacza pogarszającą się kondycję firm [PODCAST]

Gościem odcinka jest Mariusz Grajda, który omawia strukturę branżową, formę prawną przedsiębiorstw otwierających restrukturyzację i rodzaje otwartych postępowań. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Jak przeprowadzić postępowanie restrukturyzacyjne?

Na mocy przepisów tarcz antykryzysowych, przedsiębiorcy mający problemy finansowe otrzymali niezwykle użyteczne narzędzie ułatwiające przeprowadzenie procesu restrukturyzacji.

Jak otrzymać dotację na restukturyzację firmy?

Firmy mierzą się obecnie z największymi problemami płynności w swojej dotychczasowej działalności. Pandemia wymusiła na nich pilne poszukiwanie zewnętrznych rozwiązań naprawczych, które pozwolą nie tylko przetrwać kryzys, ale także umożliwią szybkie przywrócenie stabilności. Jednym z nich jest restrukturyzacja i kluczowe dla jej powodzenia finansowanie pomostowe.

Firmy ratują się przed upadłością

We wrześniu w Polsce upadły tylko 34 firmy. To najmniej od 6 miesięcy, kiedy to zaczynała się pandemia, a instytucje państwowe były zamykane. Co spowodowało, że czarny scenariusz analityków o masowych upadłościach po wakacjach wciąż się nie spełnia?

Restrukturyzacja. Jak powinni postępować zadłużeni rolnicy, żeby nie utracić majątku?

Rolnicy, nieprowadzący działalności gospodarczej, często nawet nie wiedzą, że mogą ogłosić upadłość konsumencką. Ponoszą wówczas mniejsze wydatki niż upadli przedsiębiorcy. To jednak wiąże się z likwidacją ich majątku. Dlatego warto rozważyć restrukturyzację.

Restrukturyzacja czy upadłość?

Kryzys spowodowany epidemią koronawirusa wymusza upadłość wielu polskich firm. Upadają głównie spółki z o.o., działalność gospodarcza, a także spółki komandytowe i akcyjne. Warto zastanowić się nad restrukturyzacją. Organizacje pozarządowe wspierają w tym zakresie firmy.

Dane z sądów: fala upadłości firm pod koniec roku

W drugim kwartale br. złożono mniej wniosków o ogłoszenie upadłości firm niż we wcześniejszych trzech miesiącach. Tak było w zdecydowanej większości sądów rejonowych, które zajmują się tymi kwestiami. Eksperci jednak przekonują, że wysyp wniosków nastąpi dopiero pod koniec roku.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne krok po kroku

Bez względu na przyczynę kryzysu, niewypłacalny przedsiębiorca lub zagrożony tym stanem może skorzystać z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Musi jednak zawrzeć umowę z licencjonowanym doradcą. Jego rolą jest doprowadzenie do zawarcia układu i wspieranie dłużnika podczas postępowania.

Firmy mocno bronią się przed upadłościami. Eksperci komentują: To cisza przed burzą

W ciągu trzech miesięcy o 37% zmalała liczba złożonych wniosków o ogłoszenie upadłości wśród śląskich firm. W drugim kwartale br. do sądów rejonowych na terenie województwa wpłynęło ich 75, a w pierwszym – 119. W sumie daje to 194 takie przypadki od stycznia do czerwca, czyli o 3 mniej niż w analogicznym okresie ub.r. Natomiast w drugim kwartale br. złożono 21 wniosków o restrukturyzację, czyli tyle samo co od początku roku do końca marca. Z kolei w pierwszej połowie 2019 roku było ich łącznie 58.

Są pieniądze na restrukturyzację i pomoc upadającym firmom

Są efekty apelu Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw w sprawie utrudnień dla firm, polegających na tym, że przedsiębiorcy w restrukturyzacji nie mogą korzystać ze wsparcia przewidzianego ustawą z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (tarcza antykryzysowa).

Twoja firma ma kłopoty? Możesz otrzymać nawet 120 mln zł pomocy

Wsparcie otrzymają przedsiębiorcy, którzy są w trakcie postępowania upadłościowego lub stanęli wobec groźby likwidacji. Pomoc przeznaczona będzie wyłącznie na działania restrukturyzacyjne lub wsparcie płynności finansowej.

Uproszczona restrukturyzacja – jakie konkretne korzyści daje przedsiębiorcom?

Choć przedsiębiorcy w Polsce mogą już korzystać z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, wielu z nich wciąż nie zdaje sobie sprawy jakie konkretne korzyści otrzymali dzięki wprowadzonym regulacjom. Zdaniem ekspertów PMR Restrukturyzacje nowe rozwiązanie sprawia, że postępowanie naprawcze staje się nie tylko szybkie, ale także przewidywalne a jego przepisy zwiększają wpływ przedsiębiorcy na proces restrukturyzacji.

Umowy w czasie pandemii - jak renegocjować lub zmienić?

Wiele umów zawartych z m.in. z bankami czy dotyczących najmu można renegocjować lub zmienić. Podpowiadamy jak negocjować w czasie pandemii.

REKLAMA