REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sierakowski: Od grudnia zmienią się procedury restrukturyzacyjne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Sierakowski: Od grudnia zmienią się procedury restrukturyzacyjne
Sierakowski: Od grudnia zmienią się procedury restrukturyzacyjne
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

1 grudnia 2021 r. wejdą w życie znowelizowane przepisy o postępowaniu o zatwierdzenie układu. O zmianach mówi Bartosz Sierakowski radca prawny i doradca restrukturyzacyjny.

Wioleta Matela-Marszałek, Infor.pl: Na czym polega uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne?

REKLAMA

Bartosz Sierakowski, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny w Kancelarii Zimmerman Sierakowski i Partnerzy: Zacznijmy od uporządkowania pojęć. Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne to procedura czasowa, wprowadzona jako odpowiedź na skutki ekonomiczne pandemii COVID-19. Procedura ta znika z naszego sytemu prawnego z dniem 1 grudnia 2021 r., dlatego posługiwanie się pojęciem „uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne” od tej daty już nie będzie prawidłowe. To co wejdzie w życie 1 grudnia, to znowelizowane przepisy o „postępowaniu o zatwierdzenie układu”, które czerpie wiele rozwiązań ze sprawdzonej regulacji covidowej, czyli właśnie z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Postępowanie to będzie wszczynane i prowadzone wyłącznie elektronicznie, tj. w systemie teleinformatycznym do obsługi postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych (Krajowy Rejestr Zadłużonych). Prowadzenie postępowania w tradycyjnej papierowej formie będzie niedopuszczalne.

Czym zatem skrócie ma charakteryzować się postępowanie o zatwierdzenie układu?

Jest to jedna z czterech dostępnych w Polsce procedur restrukturyzacyjnych. Jej istota polega na tym, że dłużnik niewypłacalny lub zagrożony niewypłacalnością może dogadać się ze swoimi wierzycielami poza sądem. To dogadanie się polega na przyjęciu układu, mocą którego dochodzi do restrukturyzacji zobowiązań. Układ jest przyjmowany w drodze głosowania przez wierzycieli nad przedstawionymi przez dłużnika propozycjami restrukturyzacji długów. Warto dodać, że głosowanie odbywa się we wspomnianym systemie teleinformatycznym KRZ. To tam będą „czekały” na wierzycieli elektroniczne karty do głosowania. By układ mógł być uznany za przyjęty, na „tak” musi opowiedzieć się większość głosujących wierzycieli, a przy tym większość ta musi reprezentować co najmniej 2/3 ogólnej sumy długów. Jak już głosy zostaną pozbierane, wtedy składamy wniosek do sądu o zatwierdzenie układu, także w wersji elektronicznej na platformie KRZ. Dopiero prawomocne postanowienie sądu o zatwierdzeniu przegłosowanego układu będzie równoznaczne z udaną restrukturyzacją

Co zmieni się na początku grudnia 2021 r.?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postępowanie o zatwierdzenie układu gości w naszym systemie prawnym już od 1 stycznia 2016 roku, ale było mało popularne, wręcz martwe, ponieważ na etapie zbierania przez dłużnika głosów nad układem nie dawało żadnych gwarancji ochrony przed egzekucją czy przed wypowiedzeniem umów. To się zmienia i od 1 grudnia dłużnik będzie mógł skorzystać także z tzw. parasola przeciwegzekucyjnego na etapie dogadywania się ze swoimi wierzycielami, a więc jest to rozwiązanie na wzór sprawdzonej w ostatnich miesiącach covidowej uproszczonej restrukturyzacji. Ochronę zyskuje się z momentem obwieszczenia w Krajowym Rejestrze Zadłużonych o ustaleniu dnia układowego i trwa ona aż do momentu rozpoznania przez sąd wniosku o zatwierdzenie układu. O obwieszczeniu o ustaleniu dnia układowego nie decyduje sam dłużnik, lecz nadzorca układu, czyli doradca restrukturyzacyjny pod którego kontrolą dłużnik wszczyna i prowadzi proces restrukturyzacji.

Kto będzie mógł skorzystać w nowych rozwiązań?

Z nowych rozwiązań może skorzystać każdy przedsiębiorca, bez względu na formę prowadzonej działalności i branżę, w której działa. Z tej procedury skorzystać też mogą spółki kapitałowe, nawet jeśli działalności gospodarczej nie prowadzą. Warunkiem wejścia w tego rodzaju restrukturyzację jest kryzys ekonomiczny w przedsiębiorstwie. Kryzys ten w ujęciu prawnym oznacza niewypłacalność lub stan zagrożenia niewypłacalnością. W pewnym więc uproszczeniu przyjąć można, że każdy, kto utracił płynność finansową lub w niedługim czasie ją utraci, może udać się do doradcy restrukturyzacyjnego po pomoc w przeprowadzeniu procesu restrukturyzacji. Taki doradca restrukturyzacyjny, po zawarciu umowy z dłużnikiem, staje się nadzorcą układu, czyli swoistym łącznikiem pomiędzy interesami dłużnika (zainteresowanego ratowaniem biznesu i redukcją długów) a interesami wierzycieli (zazwyczaj także zainteresowanych ocaleniem dłużnika, ale i odzyskaniem swoich należności na jak najwyższym poziomie). Rolą nadzorcy układu, poza czuwaniem na formalną prawidłowością przebiegu procesu restrukturyzacji, jest także ocena propozycji układowych pod kątem ich zgodności z prawem i wykonalności.

Jakie są plusy tych zmian, a jakie minusy dla przedsiębiorców?

REKLAMA

Z perspektywy przedsiębiorców-dłużników, plusem na pewno jest powszechna dostępność procedury i możliwość skorzystania z ochrony przed egzekucjami już z chwilą obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego. Ochrona ta daje dłużnikom względny spokój przez kilka miesięcy, po to by czas ten spożytkować na osiągnięcie układu z wierzycielami. Trzeba jednak pamiętać, że samo wszczęcie postępowania nie jest panaceum na kryzys niewypłacalności. Przedsiębiorca musi mieć w głowie plan naprawy, w tym pomysł na to, jak w kolejnych miesiącach i latach zamierza pozyskać środki na spłatę wierzycieli. O realności tego pomysłu, zwanego planem restrukturyzacyjnym, przedsiębiorca musi przekonać swoich wierzycieli oraz sąd restrukturyzacyjny.

Z perspektywy przedsiębiorców-wierzycieli, wspomniana wyżej powszechność procedury może być pułapką, zwłaszcza ze strony nielojalnych dłużników, którzy mogą wszczynać postępowanie o zatwierdzenie układu nie w celu zawarcia układu, lecz po to, by zyskać kilka miesięcy ochrony przed egzekucją. Pewną zaporą dla takich dłużników jest jednak zasada, zgodnie z którą z parasola przeciwegzekucyjnego skorzystać można raz na dziesięć lat. Ponadto, wierzyciele zyskują to, że w toku całego procesu restrukturyzacji dłużnik jest ograniczany w zarządzie – nie może samodzielnie dokonywać czynności przekraczających zwykły zarząd bez zgody nadzorcy układu.

Można więc ostrożnie postawić tezę, że na linii dłużnik-wierzyciel panuje względny balans, podporządkowany zasadzie „win-win”.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA