REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym

przedsiębiorca, firma, dokumenty
Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Sprzedaż majątku przedsiębiorstwa w ramach postępowania restrukturyzacyjnego ma sens tylko wtedy, gdy z ekonomicznego punktu widzenia nie ma większych szans na uzdrowienie jego sytuacji, bądź gdy spieniężenie części przedsiębiorstwa może znacznie usprawnić restrukturyzację.

Propozycje układowe stanowią swego rodzaju pomysł na oddłużenie przedsiębiorstwa. Są one podstawą prac nad treścią układu, a więc na kluczowym dokumentem każdego postępowania restrukturyzacyjnego. Dlatego przygotowanie dobrych propozycji układowych nie tylko znacznie skraca czas trwania postępowania restrukturyzacyjnego, ale również – a właściwie przede wszystkim – przybliża perspektywę oddłużenia. Jedną z dopuszczalnych propozycji układowych jest sprzedaż majątku dłużnika. Czy warto z niej korzystać? A jeżeli tak, to o czym nie wolno zapomnieć?

REKLAMA

Otwarty katalog propozycji układowych

REKLAMA

Ustawodawca nie ustalił zamkniętego katalogu propozycji układowych jakie dłużnik lub inny uprawniony podmiot (np. rada wierzycieli lub wierzyciele reprezentujący więcej niż 30 proc. sumy wierzytelności) ma prawo przedstawić w ramach postępowania restrukturyzacyjnego. W art. 156 ust. 1 ustawy z dnia 15 maja 2015 roku – Prawo restrukturyzacyjne (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 1428) zamieszczono jedynie przykładowy katalog propozycji układowych. W praktyce w katalogu tym znajdują się najczęściej stosowane rozwiązania, jak przykładowo odroczenie terminu wykonania; rozłożenie spłaty na raty czy zmniejszenie wysokości wierzytelności. Można więc przyjąć, że w kwestii treści układu wszystko, co nie sprzeciwia się prawu jest dopuszczalne, a co za tym idzie możliwości sięgania po zróżnicowane metody oddłużania przedsiębiorstwa są naprawdę szerokie.

Wśród dopuszczalnych propozycji układowych ustawodawca zamieścił także likwidację majątku dłużnika. Zgodnie z art. 159 ust. 1 Prawa restrukturyzacyjnego propozycje układowe mogą przewidywać również zaspokojenie wierzycieli przez likwidację majątku dłużnika. Przy czym dokonana w wykonaniu układu, który przewiduje zaspokojenie wierzycieli przez likwidację majątku dłużnika, nie wywołuje skutków sprzedaży egzekucyjnej (art. 159 ust. 2). Przez termin „likwidacja majątku dłużnika” ustawodawca po prostu rozumie jego sprzedaż, co w dużej mierze sprowadza się do sprzedaży przedsiębiorstwa dłużnika objętego restrukturyzacją.

Zakres i zasady likwidacji

Warto zauważyć, że ustawodawca wprost nie przesądził, że likwidacją można objąć jedynie całość majątku dłużnika. Pomimo tego, że tego rodzaju twierdzenia pojawiają się niekiedy w doktrynie, to jednak nie znajdują one bezpośredniego uzasadnienia w przepisach Prawa restrukturyzacyjnego. Dlatego należy przyjąć, że likwidacja w układzie restrukturyzacyjnym może dotyczyć także części majątku dłużnika, co zbliżałoby to rozwiązanie do mechanizmu przygotowanej likwidacji („pre-pack”) unormowanego w Prawie upadłościowym. Dodatkowo regulacje Prawa restrukturyzacyjnego nie precyzują w jaki dokładnie sposób ma zostać przeprowadzona likwidacja, stanowiąc jedynie, że nie wywołuje ona skutków sprzedaży egzekucyjnej, a więc nie powoduje wygaśnięcia praw osób trzecich.

Biorąc pod uwagę te uwarunkowania prawa, składając omawianą tu propozycję układową należy szczegółowo wskazać co najmniej:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • jakie dokładnie składniki majątku dłużnika mają podlegać likwidacji;
  • kto dokładnie będzie odpowiadał za sprzedaż;
  • w jaki sposób dojdzie do sprzedaży (ciekawym pomysłem może się tutaj okazać przeprowadzenie aukcji);
  • zasady dokonania podziału uzyskanych środków pomiędzy wierzycieli.

Samo ogólnikowe zaproponowanie likwidacji majątku restrukturyzowanego dłużnika to o wiele za mało, aby myśleć o osiągnięciu celów restrukturyzacji. Poza tym zawsze przed złożeniem tego rodzaju propozycji trzeba zadać sobie pytanie, czy w ogóle warto likwidować majątek dłużnika.

Czy warto likwidować firmę?

Restrukturyzację przeprowadza się przede wszystkim po to, aby uratować firmę przed upadłością – czyli mówiąc w pewnym uproszczeniu właśnie przed likwidacją – przy jednoczesnym poszanowaniu słusznych praw wierzycieli. Z tego punktu widzenia zawieranie układu likwidacyjnego w ramach restrukturyzacji nie ma większego sensu. Rzeczywiście zarówno w interesie dłużnika, jak i jego wierzycieli pozostaje doprowadzenie przedsiębiorstwa do dobrej kondycji. Wówczas zdecydowanie wzrastają szanse na pełną realizację układu, a więc w konsekwencji na zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Dlatego wskazane tu rozwiązanie ma sens wtedy, gdy nie istnieją realne perspektywy na przywrócenie przedsiębiorstwa do stabilnej sytuacji finansowej bądź wówczas, gdy sprzedaż jego części może pozwolić na stosunkowo łatwe i szybkie pozyskanie gotówki na spłatę wierzycieli.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zarządzanie kryzysowe czyli jak przetrwać biznesowy sztorm - wskazówki, przykłady, inspiracje

Załóżmy, że jako kapitan statku (CEO) niespodziewanie napotykasz gwałtowny sztorm (sytuację kryzysową lub problemową). Bez odpowiednich narzędzi nawigacyjnych, takich jak mapa, kompas czy plan awaryjny, Twoje szanse na bezpieczne dotarcie do portu znacząco maleją. Ryzykujesz nawet sam fakt przetrwania. W świecie biznesu takim zestawem narzędzi jest Księga Komunikacji Kryzysowej – kluczowy element, który każda firma, niezależnie od jej wielkości czy branży, powinna mieć zawsze pod ręką.

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Sprzedaż majątku przedsiębiorstwa w ramach postępowania restrukturyzacyjnego ma sens tylko wtedy, gdy z ekonomicznego punktu widzenia nie ma większych szans na uzdrowienie jego sytuacji, bądź gdy spieniężenie części przedsiębiorstwa może znacznie usprawnić restrukturyzację.

Ile jednoosobowych firm zamknięto w 2024 r.? A ile zawieszono? [Dane z CEIDG]

W 2024 r. o 4,8 proc. spadła liczba wniosków dotyczących zamknięcia jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy to oznacza lepsze warunki do prowadzenia biznesu? Niekoniecznie. Jak widzą to eksperci?

Rozdzielność majątkowa a upadłość i restrukturyzacja

Ogłoszenie upadłości prowadzi do powstania między małżonkami ustroju rozdzielności majątkowej, a majątek wspólny wchodzi w skład masy upadłości. Drugi z małżonków, który nie został objęty postanowieniem o ogłoszeniu upadłości, ma prawo domagać się spłaty równowartości swojej części tego majątku. Otwarcie restrukturyzacji nie powoduje tak daleko idących skutków.

REKLAMA

Wygrywamy dzięki pracownikom [WYWIAD]

Rozmowa z Beatą Rosłan, dyrektorką HR w Jacobs Douwe Egberts, o tym, jak skuteczna polityka personalna wspiera budowanie pozycji lidera w branży.

Zespół marketingu w organizacji czy outsourcing usług – które rozwiązanie jest lepsze?

Lepiej inwestować w wewnętrzny zespół marketingowy czy może bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych? Marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji firmy muszą stale dbać o swoją obecność na rynku, budować markę oraz skutecznie docierać do klientów.

Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

REKLAMA

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

REKLAMA