REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rejestracja spółki, CEIDG

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej - pierwsze czytanie w Sejmie

Projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przewiduje uproszczenie dokonywania wpisów, wykreśleń oraz sprostowań w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu. Wszystkie kluby poparły propozycję.

Ponad 1 mln osób założyło firmę przez internet

Dzięki działającemu od 1 lipca 2011 r. rejestrowi CEIDG działalność gospodarczą można założyć przez internet, a także ją wznowić, zawiesić lub zamknąć z dowolnego miejsca, bez konieczności odwiedzania urzędów.

Wpis do CEIDG jest bezpłatny

Wniosek o wpis do CEIDG, składany zarówno w formie elektronicznej lub papierowej , jest bezpłatny. Ponadto wolne od opłat są wszystkie czynności związane z wnioskiem o wpis, zmianą we wpisie, zawieszeniem działalności gospodarczej czy jej zakończeniem.

Uproszczenie procedur - zmiany w CEIDG

Rząd zajmie się projektem upraszczającym korzystanie z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, m.in. mają zostać uproszczone procedury wykreślania i dokonywania sprostowań wpisów w CEIDG oraz wprowadzona możliwość rezygnacji z wpisu, jeżeli osoba nie podjęła działalności w wyznaczonym terminie.

REKLAMA

Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG

Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG z urzędu dopuszczalne jest w ściśle określonych sytuacjach. W przypadku, gdy wobec przedsiębiorcy orzeczono zakaz wykonywania działalności gospodarczej, zostanie wydana decyzja administracyjna o wykreśleniu z CEIDG.

Rejestracja spółki cywilnej w CEIDG

Spółka cywilna tworzona jest przez co najmniej 2 osoby fizyczne lub prawne i nie jest rejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wspólnicy spółki będący osobami fizycznymi, prowadzącymi działalność gospodarczą, podlegają jedynie wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG ?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG), ma za zadanie przede wszystkim ewidencjonowanie przedsiębiorców będących osobami fizycznymi oraz udostępnianie informacji o przedsiębiorcach i innych podmiotach w zakresie wskazanym w ustawie. Warto wiedzieć jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG.

Zmiany w rejestracji spółek w KRS od 1 grudnia 2014 r.

Nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym zmienia procedurę rejestracji spółek w KRS. Znosi proces określany mianem "jednego okienka", który miał służyć usprawnieniu rejestracji podmiotów w KRS.

REKLAMA

Zmiany w kodeksie spółek handlowych przyjęte przez Senat

Senat zaakceptował bez poprawek zmiany w kodeksie spółek handlowych. Nowe przepisy przyznają możliwość rejestracji spółki jawnej i spółki komandytowej przez Internet.

Wykreślenie z CEIDG za fałszywy adres

Będzie łatwiej o wykreślenie z ewidencji firm, które nielegalnie zarejestrowały działalność pod cudzym adresem - odpowiednie przepisy zawiera projekt noweli ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jak podaje MG, takich przypadków jest kilka tysięcy rocznie.

Wniosek o wpis do rejestru spółki z o.o. – tryb „S24”

Zakładanie spółki w trybie S24 za pomocą systemu teleinformatycznego ma stanowić pewne ułatwienie dla osób zamierzających założyć spółkę z o.o. Po wypełnieniu odpowiednich formularzy generowany jest wniosek o wpis do sądu rejestrowego. Czy rzeczywiście ten sposób stanowi ułatwienie również dla sądu? Jaka jest wysokość opłaty za wniosek? Jak prawidłowo go złożyć?

Wzorzec umowy spółki z o.o. zakładanej w trybie S24

Osoby decydujące się na założenie spółki z o.o. w trybie S24 za pomocą systemu teleinformatycznego korzystają z gotowego wzorca umowy, dostępnego w tym systemie. Jakie rodzaje postanowień zawiera wzorzec? Jak prawidłowo go wypełnić?

Jak założyć konto użytkownika do rejestracji spółki z o.o. w trybie „S24”?

Przepisy prawa przyznają możliwość założenia spółki z o.o. przez Internet w trybie S24, z wykorzystaniem wzorca umowy zamieszczonego w systemie teleinformatycznym. Konieczne jest przede wszystkim założenie konta użytkownika. Jak założyć konto wymagane przy rejestracji w trybie S24?

Zakładanie działalności gospodarczej w Polsce

Własna działalność gospodarcza to zawsze najlepszy sposób na realizację własnych marzeń i możliwie łatwa droga do wysokich zarobków. Zakładanie działalności w Polsce nie należy do skomplikowanych procedur, a ciekawy pomysł to już połowa sukcesu. Warto również skorzystać z różnych form dofinansowania na założenie biznesu.

Rejestracja firmy w CEIDG przez Internet

Do zarejestrowania firmy w CEIDG konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego. Przedsiębiorcy mają zatem znaczne ułatwienie w rejestracji działalności. Nie wszyscy jednak są przekonani do rejestracji przez Internet. Od 2011 r. do połowy 2014 r. z takiej możliwości skorzystało jedynie 3% przedsiębiorców.

Oznaczenie stron umowy – komparycja umów

Prawidłowe oznaczenie strony umowy oraz jej reprezentantów ma kluczowe znaczenie dla skuteczności umowy oraz dochodzenia swoich praw z niej wynikających. W jaki sposób prawidłowo oznaczyć strony umowy oraz osoby je reprezentujące?

Zmiana kodu PKD w CEIDG

Zmianę profilu działalności i kod PKD należy uwzględnić w CEIDG składając wniosek o zmianę wpisu w terminie 7 dni od dnia zmiany danych. Obowiązek ten dotyczy również podmiotów zarejestrowanych w KRS. Zmiany najlepiej dokonać jeszcze przed osiągnięciem przychodów z nowej działalności.

Ministerstwo Gospodarki chce wprowadzenia zmian w CEIDG

Ministerstwo Gospodarki planuje wprowadzić zmiany w rejestrze CEIDG. Jest to spowodowane zbyt długim okresem rozpatrywania wniosków o dokonanie zmian w CEIDG. Jakie zmiany są planowane?

Pierwsze kroki w biznesie? Sprawdź na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę!

Polacy, pod względem liczby funkcjonujących przedsiębiorstw – 3,8 mln w sektorze MSP – należą do najbardziej przedsiębiorczych narodów w Europie. Biorąc pod uwagę te statystyki, można by dojść do wniosku, że założenie firmy, która z powodzeniem rozwinie swoją działalność to nic trudnego. Ale czy faktycznie tak jest? Z jakimi wyzwaniami muszą poradzić sobie „młodzi przedsiębiorcy”, aby firma faktycznie okazała się sukcesem?

Czy można wpisać pełnomocnika do CEIDG?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to jawny rejestr przedsiębiorców będących osobami fizycznymi lub będących członkami spółki cywilnej. Istnieje jednak także możliwość, by w tym rejestrze ujawnić swojego pełnomocnika, co znacznie uprości procedurę korzystania z jego pomocy przed urzędem.

Jak zmienić formę opodatkowania w trakcie roku?

Przedsiębiorca, który staje przed obowiązkiem określenia formy opodatkowania, często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak w ciągu roku można zmodyfikować podjętą decyzję w tym zakresie.

Zmiana danych w CEIDG przez Internet

By wprowadzić zmiany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej przedsiębiorca nie musi już tracić czasu w urzędzie gminy. Zmian można dokonać drogą internetową - szybko i nie wychodząc z domu. Jak zmienić dane w CEIDG przez Internet?

Czy można świadczyć usługi bez wpisu do CEIDG?

Przedsiębiorcą jest osoba prowadząca działalność na podstawie wpisu do CEIDG. W razie braku wpisu, błędów w określeniu kodu PKD bądź prowadzeniu działalności bez koncesji, przedsiębiorca popełnia wykroczenie i podlega karze ograniczenia wolności bądź grzywny.

Jak dokonać wyrejestrowania z ZUS?

Płatnik składek zobowiązany jest wyrejestrować pracownika, którego tytuł do ubezpieczeń społecznych wygasł w terminie 7 dni od daty wygaśnięcia. Dokonuje się tego na formularzu ZUS ZWUA. Jak wyrejestrować płatnika składek?

Przekształcenie spółki osobowej w kapitałową

Wspólnicy spółek osobowych często decydują się na przekształcenie swoich spółek w spółki kapitałowe celem zwiększenia zysków bądź ochrony przed wierzycielami. Skutkiem przekształcenia jest dwukrotne opodatkowanie dochodów wspólników oraz przejęcie praw i obowiązków spółki przekształcanej przez nową spółkę. Jaka dokonać przekształcenia?

Zmiana profilu działalności a zmiany w rejestrach

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają zmienić bądź rozszerzyć profil działalności gospodarczej powinni dokonać odpowiednich zmian w ewidencjach. Przede wszystkim składając wniosek o zmianę wpisu w KRS lub w ewidencji działalności gospodarczej.

Na jaki adres kierować wezwanie do zapłaty?

Przed skierowaniem sprawy do sądu należy wysłać do dłużnika wezwanie do zapłaty. W przypadku, gdy dłużnikiem jest przedsiębiorca na podstawie rejestru CEIDG nie jest możliwe ustalenie jego adresu zamieszkania. Czy wystarczające jest wysłanie wezwania do zapłaty tylko na adres prowadzenia działalności?

Okresowe zawieszenie działalności gospodarczej

Okresowym zawieszeniem działalności gospodarczej zainteresowani są nie tylko przedsiębiorcy zawierający transakcje latem, lecz przede wszystkim osoby, dla których czas letni oznacza przestój w prowadzeniu interesów. Jest to rozwiązanie o tyle korzystne, że pozwala na pozbycie się konieczności regulowania należności publicznoprawnych na czas trwania zawieszenia.

Zmiana profilu działalności a spis z natury

Przedsiębiorcy zobowiązani są przeprowadzać tzw. spis z natury, który określi dokładnie wszystkie składniki majątku przedsiębiorstwa. Zmiana profilu działalności nie wiąże się z jej likwidacją. Czy wówczas trzeba przeprowadzać spis z natury?

Zmiany w prawie spółek przyjęte przez rząd

20 maja rząd przyjął projekt zmian w kodeksie spółek handlowych. Zmiany obejmują wprowadzenie udziałów beznominałowych i określenie spółki z o.o. jako spółki bez kapitału. Ponadto rząd planuje wprowadzić zmiany w zakładaniu i rozwiązywaniu spółek.

Europejska spółka jednoosobowa - nowy twór prawa handlowego

Komisja Europejska przyjęła projekt nowelizacji dyrektywy dotyczącej jednoosobowych spółek prawa handlowego. Powstanie nowy twór prawny, czyli europejska spółka jednoosobowa, w której możliwy będzie tylko jeden udział a wysokość kapitału minimalnego nie będzie określona. W jaki sposób założyć taką spółkę? Jakie są zasady reprezentacji?

Opłata za udostępnianie danych z CEIDG

Dane z CEIDG są udostępniane po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. W jaki sposób obliczana jest wysokość opłaty za udostępnianie danych z CEIDG?

Obowiązek informacyjny podatnika opodatkowanego kartą

Podatnik opodatkowany kartą podatkową musi spełnić obowiązek informacyjny wobec właściwego naczelnika urzędu skarbowego w przypadku zmiany adresu prowadzenia działalności. Sama zmiana wpisu w CEIDG nie jest spełnieniem tego obowiązku.

Będą opłaty za udostępnianie danych z CEIDG

4 kwietnia 2014 r. będą już obowiązywać nowe przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki, które określą wysokość opłat za udostępnianie danych z CEIDG. Za jednorazową roboczogodzinę udostępnienia danych opłata wyniesie 50 zł netto.

Przeniesienie adresu działalności gospodarczej do innego miasta.

Przedsiębiorca chcąc zmienić miejsce prowadzenia swojej działalności musi wypełnić stos dokumentów. Jednak nie są to trudne czynności, które wyjaśni niniejszy artykuł.

Jak założyć spółkę europejską?

Kiedy planujemy prowadzić swój biznes nie tylko w Polsce ale również poza granicami kraju powinniśmy rozważyć możliwość założenia tzw. spółki europejskiej (łac. Societas Europaea - SE). Ta forma prawna wiąże się z potencjalnymi korzyściami takimi jak możliwość prowadzenia działalności na terenie Unii Europejskiej bez potrzeby otworzenia nowej fili. Spółka może zostać zawiązana w obrębie terytorium UE w formie europejskiej spółki akcyjnej na warunkach i w sposób określony przez Rozporządzenie Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r.

Jak założyć firmę na próbę?

Brak stabilności przychodów, zła kondycja finansowa czy zbyt mały kapitał na założenie firmy? Oto częste problemy, z którymi borykają się nowi przedsiębiorcy. Aby podjąć się prowadzenia działalności warto rozważyć wszystkie wady i zalety. Warto zatem pomyśleć o firmie na próbę. Jak ją założyć? Gdzie zarejestrować?

Rejestracja firmy w CEIDG przez pełnomocnika

Przedsiębiorca, który chce zarejestrować firmę w CEIDG może skorzystać z pomocy pełnomocnika. Wystarczy jedynie udzielenie odpowiedniego pełnomocnictwa bez wymaganej formy papierowej. Jak zarejestrować pełnomocnika? W jaki sposób rejestrować firmę przez pełnomocnika?

Wpis do rejestru działalności gospodarczej

Prowadzenie działalności gospodarczej niezależnie od jej formy wymaga zarejestrowania w odpowiednim rejestrze przedsiębiorców. W Polsce obowiązują trzy rejestry przedsiębiorców Krajowy Rejestr Sądowy, Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej i Rejestr Przedsiębiorców zagranicznych. W niniejszym artykule omówione zostaną pierwsze dwa.

W jaki sposób dokonać zmian w CEIDG?

Każdy z przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG zobowiązany jest do uaktualniania danych w niej zawartych po dokonaniu jakichkolwiek zmian w przedmiotowej działalności. W jaki sposób tego dokonać?

Jak założyć spółkę jawną?

Spółka jawna jest przedsiębiorstwem samym w sobie i powstaje z chwilą wpisu do rejestru. Do założenia wymagane jest sporządzenie umowy w formie pisemnej, a wspólnicy odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki.

Jak zweryfikować osoby objęte zakazem pełnienia funkcji w spółkach?

Od stycznia 2013 r. sądy rejestrowe mogą weryfikować osoby ubiegające się o wpis do KRS. Otrzymują wówczas informację z Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego o tym, czy dana osoba otrzymała zakaz pełnienia funkcji w organach spółek bądź likwidatorów.

Czy warto założyć spółkę komandytową?

Istotą spółki komandytowej jest występowanie dwóch różnych wspólników, którzy w odmienny sposób odpowiadają za jej zobowiązania. Jeżeli przedsiębiorcy planują założenie spółki na większą skalę, ale z mniejszym kapitałem to spółka komandytowa jest stosownym rozwiązaniem. Czym charakteryzuje się ten rodzaj spółki?

Prawa i obowiązki spółki przekształconej

Każda spółka prawa handlowego może zostać przekształcona w inną spółkę handlową. Wyjątkiem będzie jedynie spółka w likwidacji oraz w upadłości. Po dokonaniu przekształcenia, spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Jakie są zatem tego skutki prawne?

8 kroków do założenia własnej firmy w CEIDG

Założenie własnej firmy za pośrednictwem CEIDG trwa bardzo krótko. Przedstawiamy 8 kroków do założenia własnej firmy. Jak najprościej zarejestrować działalność gospodarczą?

Rejestracja firmy - CEIDG i KRS

Aby prowadzić działalność gospodarczą, musimy dokonać jej rejestracji. W zależności od tego, w jakiej formie chcemy ją prowadzić, musimy złożyć wniosek o dokonanie wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) albo w Krajowym Rejestrze Sądowym (wyszukiwarka podmiotów wpisanych do KRS).

Zakładam firmę - wybór formy prawnej

Zanim zdecydujemy się zakładać własną firmę, powinniśmy zastanowić się, która z dostępnych form prawnych będzie dla nas najkorzystniejsza. Przyszły przedsiębiorca musi podjąć decyzję, czy chce prowadzić indywidualną działalność gospodarczą, czy wejść w spółkę – osobową lub kapitałową.

Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech

Niemieckie prawo spółek jest bardzo zbliżone do prawa polskiego. Niemiecki Kodeks Handlowy podobnie jak polski kodeks spółek handlowych przewiduje podział spółek na osobowe i kapitałowe? Czym charakteryzują się spółki niemieckie?

Zakładanie spółek przez Polaków i Rosjan

Zakładanie spółki z obywatelem Unii Europejskiej odbywa się na tych samych zasadach co zakładanie spółki z obywatelem polskim. Jak wygląda to z obywatelami spoza Unii? Czy Polka i obywatel Federacji Rosyjskiej mogą otworzyć działalność gospodarczą (spółkę) w Polsce?

Czas na przerejestrowanie spółek z Rejestru Handlowego B.

Czas na przerejestrowanie spółek z Rejestru Handlowego B. upływa wraz z końcem tego roku. Konsekwencje niedochowania terminu nie są do końca znane.

REKLAMA