reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przedsiębiorca w urzędzie > Jak dokonać wyrejestrowania z ZUS?

Jak dokonać wyrejestrowania z ZUS?

Płatnik składek zobowiązany jest wyrejestrować pracownika, którego tytuł do ubezpieczeń społecznych wygasł w terminie 7 dni od daty wygaśnięcia. Dokonuje się tego na formularzu ZUS ZWUA. Jak wyrejestrować płatnika składek?

Wyrejestrowania z ubezpieczeń dokonuje się na formularzu ZUS ZWUA – wyrejestrowanie z ubezpieczeń. Należy pamiętać także, że jako płatnik składek zaprzestający wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej trzeba wyrejestrować w ZUS siebie, osoby zatrudnione i osoby współpracujące z odpowiednich ubezpieczeń w ciągu 7 dni od daty ustania obowiązku ubezpieczeń. Ponadto istnieje obowiązek wyrejestrowania na formularzu ZUS ZCNA członków rodziny zgłoszonych dla celów ubezpieczenia zdrowotnego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Pobierz formularz: ZUS ZWUA

Wyjątkowe uregulowanie dotyczy pracowników skierowanych do pracy lub służby w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, stałych przedstawicielstwach przy ONZ i innych misjach specjalnych za granicą, którzy podlegają wyrejestrowaniu z ubezpieczeń w terminie 30 dni od ustania stosunku pracy.

Wyrejestrowanie płatnika składek

Jeżeli płatnik składek zakończył prowadzenie działalności i dokonał wszelkich rozliczeń związanych z jej prowadzeniem (m.in. wyrejestrował wszystkich ubezpieczonych oraz ich członków rodzin oraz rozliczył składki od wypłaconych im należności stanowiących podstawę wymiaru składek), musi złożyć zgłoszenie wyrejestrowania na druku ZUS ZWPA. Powinien to zrobić w terminie 14 dni od daty zaprzestania wykonywania działalności. Jeżeli obowiązek przekazania określonych dokumentów wynika z decyzji ZUS, dokumenty te przekazuje nie później niż w terminie 7 dni od uprawomocnienia się decyzji.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą prowadzącym pozarolniczą działalność na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, zawieszając lub zaprzestając wykonywania pozarolniczej działalności jednoosobowo albo w formie spółki cywilnej, wyrejestrowania płatnika składek dokonujesz na formularzu CEIDG-1 – wniosek o wpis do centralnej ewidencji działalności gospodarczej / wniosek o wpis informacji o zawieszeniu lub zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej. Formularz CEIDG-1 składasz w organie ewidencyjnym. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie otrzymanego z tego organu wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej:

1. w związku z zawieszeniem prowadzenia pozarolniczej działalności sporządzi z urzędu formularz:

  • ZUS ZWPA wyrejestrowanie płatnika składek,
  • ZUS ZWUA wyrejestrowanie z ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność gospodarczą oraz wyrejestrowanie z ubezpieczeń osób współpracujących,
  • ZUS ZCNA wyrejestrowanie członków rodziny osoby ubezpieczonej – osoby prowadzącej działalność gospodarczą oraz osoby współpracującej,

2. w związku z zaprzestaniem prowadzenia pozarolniczej działalności sporządzi z urzędu formularz ZUS ZWPA wyrejestrowanie płatnika składek.

Jak zgłosić płatnika składek do ZUS?

Źródło: Poradnik ZUS - OGÓLNE ZASADY WYPEŁNIANIA I KORYGOWANIA DOKUMENTÓW UBEZPIECZENIOWYCH

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama