| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Zmiana profilu działalności a zmiany w rejestrach

Zmiana profilu działalności a zmiany w rejestrach

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają zmienić bądź rozszerzyć profil działalności gospodarczej powinni dokonać odpowiednich zmian w ewidencjach. Przede wszystkim składając wniosek o zmianę wpisu w KRS lub w ewidencji działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 5a ust. 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą zobowiązani są złożyć zgłoszenie aktualizacyjne we właściwej ewidencji działalności gospodarczej.

Aby sprawnie dokonać zmian, należy wypełnić formularz CEIDG – 1 i złożyć we właściwym urzędzie gminy. Obecnie, za pomocą internetowej platformy ePUAP można dokonać aktualizacji bez konieczności wychodzenia z biura bądź z domu. Jedynym warunkiem jest posiadanie elektronicznego podpisu weryfikowanego za pomocą ważnego certyfikatu lub zaufanego profilu na platformie ePUAP.

Pobierz formularz: CEIDG -1

W przypadku zmiany profilu prowadzonej działalności, który znacznie przeważa ten określony w CEIDG, należy dokonać aktualizacji poprzez zmianę kodu PKD. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca będzie musiał zupełnie wykreślić rodzaj/kod prowadzonej działalności. Aktualizacji dokonuje się poprzez zastąpienie poprzedniego kodu nowym poprzez dopisanie. Kolejność podawania kodów PKD nie ma znaczenia.  

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Zmiana danych w KRS

Wraz z dokonaniem zmian w ewidencji działalności gospodarczej, należy również zaktualizować dane w KRS. Zgodnie z art. 19b ust. 1 pkt. 3 ustawy o KRS wszystkie zgłoszenia aktualizacyjne do urzędów składa się do sądu rejestrowego wraz z wnioskiem o zmianę wpisu w KRS. Dodatkowo przedsiębiorca powinien wraz z wnioskiem wskazać właściwego naczelnika urzędu skarbowego, pod rygorem zwrotu wniosku. Wówczas sąd rejestrowy prześle do urzędu skarbowego wraz z wnioskiem odpis umowy spółki i dokument potwierdzający prawo do korzystania z lokalu, w którym znajduje się siedziba firmy.

Aktualizacji danych należy dokonać nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana. W przypadku grup kapitałowych aktualizacji dokonują osoby wskazane w umowie spółki.

Za dokonanie zmiany wpisu w KRS przedsiębiorca zobowiązany jest uiścić opłatę w wysokości 250 zł. Jeżeli jednak przedsiębiorca składa kilka wniosków o dokonanie zmian w KRS, sąd pobierze jedną opłatę, chyba że dla danego rodzaju czynności ustawa przewiduje opłatę wyższą.

Jakie opłaty należy uiścić składając wnioski do KRS?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »