| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Zmiana profilu działalności a zmiany w rejestrach

Zmiana profilu działalności a zmiany w rejestrach

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają zmienić bądź rozszerzyć profil działalności gospodarczej powinni dokonać odpowiednich zmian w ewidencjach. Przede wszystkim składając wniosek o zmianę wpisu w KRS lub w ewidencji działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 5a ust. 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą zobowiązani są złożyć zgłoszenie aktualizacyjne we właściwej ewidencji działalności gospodarczej.

Aby sprawnie dokonać zmian, należy wypełnić formularz CEIDG – 1 i złożyć we właściwym urzędzie gminy. Obecnie, za pomocą internetowej platformy ePUAP można dokonać aktualizacji bez konieczności wychodzenia z biura bądź z domu. Jedynym warunkiem jest posiadanie elektronicznego podpisu weryfikowanego za pomocą ważnego certyfikatu lub zaufanego profilu na platformie ePUAP.

Pobierz formularz: CEIDG -1

W przypadku zmiany profilu prowadzonej działalności, który znacznie przeważa ten określony w CEIDG, należy dokonać aktualizacji poprzez zmianę kodu PKD. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca będzie musiał zupełnie wykreślić rodzaj/kod prowadzonej działalności. Aktualizacji dokonuje się poprzez zastąpienie poprzedniego kodu nowym poprzez dopisanie. Kolejność podawania kodów PKD nie ma znaczenia.  

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Zmiana danych w KRS

Wraz z dokonaniem zmian w ewidencji działalności gospodarczej, należy również zaktualizować dane w KRS. Zgodnie z art. 19b ust. 1 pkt. 3 ustawy o KRS wszystkie zgłoszenia aktualizacyjne do urzędów składa się do sądu rejestrowego wraz z wnioskiem o zmianę wpisu w KRS. Dodatkowo przedsiębiorca powinien wraz z wnioskiem wskazać właściwego naczelnika urzędu skarbowego, pod rygorem zwrotu wniosku. Wówczas sąd rejestrowy prześle do urzędu skarbowego wraz z wnioskiem odpis umowy spółki i dokument potwierdzający prawo do korzystania z lokalu, w którym znajduje się siedziba firmy.

Aktualizacji danych należy dokonać nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana. W przypadku grup kapitałowych aktualizacji dokonują osoby wskazane w umowie spółki.

Za dokonanie zmiany wpisu w KRS przedsiębiorca zobowiązany jest uiścić opłatę w wysokości 250 zł. Jeżeli jednak przedsiębiorca składa kilka wniosków o dokonanie zmian w KRS, sąd pobierze jedną opłatę, chyba że dla danego rodzaju czynności ustawa przewiduje opłatę wyższą.

Jakie opłaty należy uiścić składając wnioski do KRS?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

Prawnik, Inspektor ds. Ochrony Danych Osobowych, PM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »