Zmiana profilu działalności a zmiany w rejestrach
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 5a ust. 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą zobowiązani są złożyć zgłoszenie aktualizacyjne we właściwej ewidencji działalności gospodarczej.
REKLAMA
Aby sprawnie dokonać zmian, należy wypełnić formularz CEIDG – 1 i złożyć we właściwym urzędzie gminy. Obecnie, za pomocą internetowej platformy ePUAP można dokonać aktualizacji bez konieczności wychodzenia z biura bądź z domu. Jedynym warunkiem jest posiadanie elektronicznego podpisu weryfikowanego za pomocą ważnego certyfikatu lub zaufanego profilu na platformie ePUAP.
Pobierz formularz: CEIDG -1
W przypadku zmiany profilu prowadzonej działalności, który znacznie przeważa ten określony w CEIDG, należy dokonać aktualizacji poprzez zmianę kodu PKD. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca będzie musiał zupełnie wykreślić rodzaj/kod prowadzonej działalności. Aktualizacji dokonuje się poprzez zastąpienie poprzedniego kodu nowym poprzez dopisanie. Kolejność podawania kodów PKD nie ma znaczenia.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!
Zmiana danych w KRS
REKLAMA
Wraz z dokonaniem zmian w ewidencji działalności gospodarczej, należy również zaktualizować dane w KRS. Zgodnie z art. 19b ust. 1 pkt. 3 ustawy o KRS wszystkie zgłoszenia aktualizacyjne do urzędów składa się do sądu rejestrowego wraz z wnioskiem o zmianę wpisu w KRS. Dodatkowo przedsiębiorca powinien wraz z wnioskiem wskazać właściwego naczelnika urzędu skarbowego, pod rygorem zwrotu wniosku. Wówczas sąd rejestrowy prześle do urzędu skarbowego wraz z wnioskiem odpis umowy spółki i dokument potwierdzający prawo do korzystania z lokalu, w którym znajduje się siedziba firmy.
Aktualizacji danych należy dokonać nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana. W przypadku grup kapitałowych aktualizacji dokonują osoby wskazane w umowie spółki.
Za dokonanie zmiany wpisu w KRS przedsiębiorca zobowiązany jest uiścić opłatę w wysokości 250 zł. Jeżeli jednak przedsiębiorca składa kilka wniosków o dokonanie zmian w KRS, sąd pobierze jedną opłatę, chyba że dla danego rodzaju czynności ustawa przewiduje opłatę wyższą.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.