REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w rejestracji spółek w KRS od 1 grudnia 2014 r.

Zmiany w rejestracji spółek w KRS od 1 grudnia 2014 r. / Fot. Fotolia
Zmiany w rejestracji spółek w KRS od 1 grudnia 2014 r. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym zmienia procedurę rejestracji spółek w KRS. Znosi proces określany mianem "jednego okienka", który miał służyć usprawnieniu rejestracji podmiotów w KRS.

REKLAMA

W ramach nowelizacji m.in. ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym zmianie uległa procedura rejestracji spółek w KRS. Zniesiono dotychczasowy obowiązek składania wraz z formularzami sądowymi, formularzy służących do przekazania informacji do Urzędu Skarbowego, Głównego Urzędu Statystycznego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które sąd rejestrowy, po zapoznaniu się z ich treścią, przesyłał do właściwych urzędów. Procedura ta była określana mianem procedury „jednego okienka” i miała służyć usprawnieniu i przyspieszeniu rejestracji podmiotów w KRS. Szybko jednak okazało się, że w praktyce przedsiębiorca był zmuszony oczekiwać czasem przez długie tygodnie na ukazanie się jego wpisu w rejestrze sądowym.

REKLAMA

Od 1 grudnia 2014 r. procedura „jednego okienka” przewiduje przy składaniu wniosku o wpis do rejestru przedłożenie jedynie odpowiedniego formularza KRS wraz z niezbędnymi załącznikami (np. umową spółki, poświadczonymi notarialnie lub urzędowo podpisami osób uczestniczących w organach spółki). Wszystkie informacje zostaną następnie przekazane przez sąd rejestrowy właściwym urzędom za pomocą specjalnego systemu teleinformatycznego, Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników, dzięki któremu możliwe jest przesyłanie danych pomiędzy odpowiednimi instytucjami. Nie będzie zatem konieczne przesyłanie przez KRS drogą pocztową stosownych wiadomości do urzędów, co znacznie przedłużało dotychczas obowiązującą procedurę. Dzięki systemowi teleinformatycznemu numery NIP i REGON będą mogły zostać nadane automatycznie.

Powyższe zmiany nie oznaczają jednak, że przedsiębiorcy zostaną całkowicie zwolnieni z obowiązku składania jakichkolwiek formularzy do Urzędu Skarbowego lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po uzyskaniu wpisu do KRS przedsiębiorca powinien zgłosić na formularzu NIP-8 dane uzupełniające dotyczące jego działalności, m.in.:

 • numer podmiotu w KRS,
 • adresy miejsc prowadzenia działalności,
 • adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej,
 • informacje dotyczące rachunków bankowych.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Poprawnie wypełniony NIP-8 należy złożyć we właściwym miejscowo Urzędzie Skarbowym. Natomiast w ciągu 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczenia należy zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dane płatnika składek:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • na formularzu ZUS ZUA, dane osoby podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, ubezpieczenia zdrowotnego; na formularzu tym zgłasza się także płatnika składek podlegającego wyłącznie ubezpieczeniu społecznemu;
 • na formularzu ZUS ZZA, dane osoby podlegającej wyłącznie obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego;
 • na formularzu ZCNA, dane członków rodziny wspólnika spółki lub dane członków rodziny zgłoszonych ubezpieczonych.

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

  W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

  Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

  Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

  Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

  Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

  Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

  Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

  REKLAMA

  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

  Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

  REKLAMA

  Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

  Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

  Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

  W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

  REKLAMA