REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej - pierwsze czytanie w Sejmie

Ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej - pierwsze czytanie/ Fot. Fotolia
Ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej - pierwsze czytanie/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przewiduje uproszczenie dokonywania wpisów, wykreśleń oraz sprostowań w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu. Wszystkie kluby poparły propozycję.

We wtorek (5 sierpnia 2015 r.) w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu, który powstał w resorcie gospodarki. Jak mówiła wiceszefowa resortu Grażyna Henclewska, ma on na celu m.in. ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej "poprzez ułatwienie prawa".

REKLAMA

"W oparciu o nowe rozwiązania prawne nastąpi usprawnienie funkcjonowania systemu teleinformatycznego CEIDG, a także usprawnienie pracy administracji - głównie w gminach oraz urzędzie obsługującym organ prowadzący CEIDG" - podkreśliła.

Zobacz: Profil zaufany dla firmy

Dodała, że doświadczenia czteroletniego okresu funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej wskazały, że "możliwe jest wprowadzenie szeregu usprawnień w funkcjonowaniu CEIDG prowadzących m.in. do uproszczenia procedury wykreśleń i dokonywania sprostowań wpisów, uproszczenia i ujednolicenia zasady uzyskiwania zaświadczeń czy uzyskiwania dodatkowych zaświadczeń we wpisie".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak mówiła, uproszczenie stosowania przepisów ustawy o swobodzie gospodarczej i usprawnienie systemu CEIDG powinno przełożyć się na zmniejszenie liczby wniosków wymagających wszczęcia postępowania administracyjnego i skrócenie czasu oczekiwania na aktualizację wpisu.

Zobacz również: Fundusze dla firm oferowane przez państwo

Krzysztof Gadowski prezentując stanowisku klubu PO zwrócił uwagę, że bardzo dobrze się stało, że MG wspólnie z przedsiębiorcami przygotowało szereg poprawek, które można byłoby wprowadzić do obecnie funkcjonujących przepisów. Wskazał, że jego klub pozytywnie odnosi się do zaproponowanych rozwiązań.

Redakcja poleca: Branża budowlana – aktualne problemy z rozliczaniem VAT (PDF)

W podobnym tonie wypowiadał się poseł PiS Wojciech Zubowski. Jak mówił, przepisy dotyczące CEIDG miały być w zamierzeniu ogólnopolską centralą ewidencji działalności gospodarczej osób fizycznych, a proces rejestracji działalności miał być całkowicie elektroniczny. Okazało się to jednak tylko teorią, a w pierwszym roku funkcjonowania CEIDG skorzystało z niego jedynie 3 proc. przedsiębiorców. Pozostali nadal korzystali z papierowej formy rejestracji, co skutkowało licznymi pomyłkami. Zubowski stwierdził, że zaproponowane zmiany idą we właściwym kierunku, dlatego jego klub opowiada się za szerszą dyskusją nad projektem.

Mieczysław Kasprzak z PSL mówił natomiast, że rządowy projekt ma na celu "usprawnienie obecnie funkcjonującej formuły".

Zobacz: Przedsiębiorca wskaże miejsce kontroli firmy

Z kolei Marek Niedbała z SLD wskazywał, że obecnie funkcjonujące przepisy nie zdały egzaminu i trzeba je poprawić, dlatego Sojusz opowiada się za kontynuowaniem prac nad projektem noweli.

Przedstawiciel Ruchu Palikota Jerzy Borkowski podkreślił, że dobrze się stało, iż rząd wreszcie zauważył problem. "To bardzo ważna nowelizacja, dlatego RP opowiada się za dalszymi pracami nad projektem" - mówił.

Dalszym rozpatrywaniem rządowego projektu zmian ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zajmie się sejmowa komisja gospodarki.

Przygotowany przez MG projekt nowelizacji doprecyzuje także istniejące przepisy ustawy, co w ocenie ekspertów resortu uprości i ujednolici stosowanie prawa, a przede wszystkim zapewni wysokiej jakości dane zawarte w ewidencji przedsiębiorców. Zmiany mają też pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, co ma istotne znaczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Zobacz: Pomoc w zaciąganiu kredytów dla firm w programie COSME

Nowela przewiduje ponadto zmiany zmierzające do udostępniania danych CEIDG nieodpłatnie wszystkim zainteresowanym podmiotom poprzez wyszukiwarkę CEIDG. W efekcie - w ocenie autorów projektu - nastąpi zrównanie podmiotów publicznych i komercyjnych w zakresie udostępniania danych CEIDG.

Proponowane zmiany mają też umożliwić organom państwowym takim jak np. sądy czy prokuratury dostęp do wszystkich danych wpisowych.

Zobacz też: UOKiK przeprowadzi kontrole w firmach w 2016 r.

Działająca od 1 lipca 2011 r. CEIDG umożliwia złożenie wniosku o założenie działalności gospodarczej (a także o zmianę we wpisie, zawieszenie działalności gospodarczej i jej zakończenie). Zastąpiła dotychczasowe rejestry osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, funkcjonujące w gminach. Według stanu na 21 lipca 2015 r. w bazie tej znajdowało się 2 mln 67 tys. 923 aktywnych wpisów. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

  REKLAMA

  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  REKLAMA

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  REKLAMA