reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej - pierwsze czytanie w Sejmie

Ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej - pierwsze czytanie w Sejmie

Projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przewiduje uproszczenie dokonywania wpisów, wykreśleń oraz sprostowań w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu. Wszystkie kluby poparły propozycję.

We wtorek (5 sierpnia 2015 r.) w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu, który powstał w resorcie gospodarki. Jak mówiła wiceszefowa resortu Grażyna Henclewska, ma on na celu m.in. ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej "poprzez ułatwienie prawa".

"W oparciu o nowe rozwiązania prawne nastąpi usprawnienie funkcjonowania systemu teleinformatycznego CEIDG, a także usprawnienie pracy administracji - głównie w gminach oraz urzędzie obsługującym organ prowadzący CEIDG" - podkreśliła.

Zobacz: Profil zaufany dla firmy

Dodała, że doświadczenia czteroletniego okresu funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej wskazały, że "możliwe jest wprowadzenie szeregu usprawnień w funkcjonowaniu CEIDG prowadzących m.in. do uproszczenia procedury wykreśleń i dokonywania sprostowań wpisów, uproszczenia i ujednolicenia zasady uzyskiwania zaświadczeń czy uzyskiwania dodatkowych zaświadczeń we wpisie".

Jak mówiła, uproszczenie stosowania przepisów ustawy o swobodzie gospodarczej i usprawnienie systemu CEIDG powinno przełożyć się na zmniejszenie liczby wniosków wymagających wszczęcia postępowania administracyjnego i skrócenie czasu oczekiwania na aktualizację wpisu.

Zobacz również: Fundusze dla firm oferowane przez państwo

Krzysztof Gadowski prezentując stanowisku klubu PO zwrócił uwagę, że bardzo dobrze się stało, że MG wspólnie z przedsiębiorcami przygotowało szereg poprawek, które można byłoby wprowadzić do obecnie funkcjonujących przepisów. Wskazał, że jego klub pozytywnie odnosi się do zaproponowanych rozwiązań.

Redakcja poleca: Branża budowlana – aktualne problemy z rozliczaniem VAT (PDF)

W podobnym tonie wypowiadał się poseł PiS Wojciech Zubowski. Jak mówił, przepisy dotyczące CEIDG miały być w zamierzeniu ogólnopolską centralą ewidencji działalności gospodarczej osób fizycznych, a proces rejestracji działalności miał być całkowicie elektroniczny. Okazało się to jednak tylko teorią, a w pierwszym roku funkcjonowania CEIDG skorzystało z niego jedynie 3 proc. przedsiębiorców. Pozostali nadal korzystali z papierowej formy rejestracji, co skutkowało licznymi pomyłkami. Zubowski stwierdził, że zaproponowane zmiany idą we właściwym kierunku, dlatego jego klub opowiada się za szerszą dyskusją nad projektem.

Mieczysław Kasprzak z PSL mówił natomiast, że rządowy projekt ma na celu "usprawnienie obecnie funkcjonującej formuły".

Zobacz: Przedsiębiorca wskaże miejsce kontroli firmy

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama