REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Wynagrodzenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odpowiednie rozlokowanie talentów wpływa na rozwoju przedsiębiorstwa

Z badań wynika, że odpowiednie rozlokowanie talentów jest głównym czynnikiem rozwoju przedsiębiorstw. Okazuje się, że organizacje z najlepszym dopasowaniem talentów do rynków mają najwyższą wydajność i najwyższe zyski. A kraje z najlepszym dopasowaniem talentów do rynków mają najlepszą wydajność.

Jak ustalić wynagrodzenie za pracę członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Podstawa wynagradzania członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być różna i o tym może stanowić np. akt powołania, kontrakt cywilnoprawny czy umowa o pracę. Natomiast sama wysokość wynagrodzenia członka zarządu zasadniczo nie wynika z żadnych przepisów ogólnie obowiązujących. Jedyne ograniczenie w tym zakresie dotyczy spółek z udziałem samorządów i Skarbu Państwa. Wysokość wynagrodzenia członka zarządu zależy od osiągania przez takie spółki określonych wyników. W pozostałych przypadkach określenie wynagrodzenia wynika najczęściej z uzgodnień stron - wspólników i zarządu.

Coraz więcej firm wprowadza elastyczny czas pracy

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że elastyczny czas pracy cieszy się coraz większą popularnością. Dotyczy to gównie Katowic, Poznania i Wrocławia.

W 2018 r. przewidywany jest wzrost zatrudnienia i podwyżki płac

Zdaniem Konfederacji Lewiatan nasz rynek pracy można nazwać już "rynkiem pracownika". Czy z optymizmem możemy patrzeć na zmiany jakie czekają pracodawców i pracowników w 2018 r.?

REKLAMA

Jak dokonać potrącenia komorniczego z trzynastki za 2017 r.

Wynagrodzenie jednego z naszych pracowników jest zajęte przez komornika z tytułu niespłaconego kredytu. Z pensji pracownika potrącamy 50% wynagrodzenia w przyjętym u nas terminie płatności wynagrodzeń, który przypada 28. dnia każdego miesiąca. Ponadto dokonujemy potrąceń z innych świadczeń, jakie otrzymuje pracownik, np. z premii i nagród, które wypłacamy 5. dnia następnego miesiąca. Natomiast w styczniu 2018 r. będziemy po raz pierwszy wypłacać pracownikom trzynastkę za 2017 r. Do jakiej wysokości możemy zająć taką wypłatę?

Wynagrodzenie za pracę - najważniejsze informacje

Wynagrodzenie za pracę, jako pojęcie prawa pracy, oznacza całość należnej na podstawie przepisów płacowych i umowy o pracę zapłaty za pracę, obejmując także część, którą pracodawca odlicza, jako składki na ubezpieczenia społeczne i zaliczki na podatek dochodowy. Jak powinno być ustalane oraz czy można się go zrzec?

Ochrona wynagrodzenia za pracę

Kodeks pracy w art. 87 przewiduje wyjątki od obowiązku pracodawcy wypłaty pracownikowi wynagrodzenia w pełnej wysokości. Kodeks pracy przewiduje trzy sposoby zmniejszania wynagrodzenia za pracę pracownika są to: odliczenie należności publicznych, potrącenia, odliczenie wynagrodzenia wypłaconego za okres nieobecności. Ponadto dopuszczalne są potrącenia dokonywane za zgodą pracownika.

Nagroda a premia regulaminowa

Przepis art. 105 kodeksu pracy przewiduje, iż za wzorowe wypełnianie obowiązków pracowniczych, przejawianie inicjatywy, podnoszenie wydajności oraz jakości pracy, przyczynianie się do wykonywania zadań zakładu pracy, pracownikowi może być przyznana nagroda. Nagroda, o jakiej mowa w tym przepisie jest pieniężnym lub rzeczowym świadczeniem przyznawanym pracownikowi przez pracodawcę według uznania. Z nagrodą, która często jest nazywana premią uznaniową mamy do czynienia wówczas, gdy pracodawca w zakresie przyznania świadczenia dysponuje marginesem swobody, uznania.

REKLAMA

Jak liczyć podstawę wymiaru zasiłku, gdy nastąpiło przekroczenie 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia

Ustalając wynagrodzenie przyjmowane do podstawy wymiaru zasiłku w sytuacji, gdy wynagrodzenie pracownika za miesiąc, w którym nastąpiło przekroczenie rocznego limitu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w całości jest wliczane do postawy wymiaru zasiłku chorobowego, należy odjąć kwotę faktycznie potrąconych ze środków pracownika składek na ubezpieczenia społeczne.

Wypowiedzenie umowy o pracę w 2018 r.

Kto i w jaki sposób może wypowiedzieć umowę o pracę w 2018 r? Jakie są okresy jej wypowiedzenia? Jakie okoliczności uniemożliwiają jej wypowiedzenie?

Anonimowa krytyka pracodawcy a zwolnienie dyscyplinarne

Czy krytyka pracodawcy dokonana przez pracownika anonimowo może wyłącznie z powodu formy tej krytyki, tj. jej anonimowości, zostać uznana za rażące przekroczenie granic dozwolonej krytyki pracodawcy, czy też naruszenie podstawowego obowiązku pracownika dbałości o dobro zakładu pracy oraz zasad współżycia społecznego i tym samym uzasadniać rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem w trybie dyscyplinarnym?

Jak rozliczyć wynagrodzenie pracownika oddelegowanego do pracy w Szwajcarii

Od 1 października 2017 r. oddelegowaliśmy pełnoetatowego pracownika na 6 miesięcy do Szwajcarii. Jak prawidłowo rozliczyć należne mu wynagrodzenie? W jaki sposób wyznaczyć podstawę składek ZUS i podatku, uwzględniając fakt, że przez cały okres oddelegowania pracownik podlega składkom ZUS i opodatkowaniu w Polsce?

Wyższe składki ZUS dla najlepiej zarabiających

Osoby zarabiające więcej niż 2,5-krotność średniej krajowej, zgodnie z najnowszym projektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, będą musiały płacić wyższe składki, wyliczane od całego wynagrodzenia.

Jak ustalić podstawę wymiaru świadczeń chorobowych pracowników wykonujących pracę za granicą

Ustalając podstawę wymiaru świadczeń chorobowych dla pracownika oddelegowanego do pracy za granicą, nie należy uzupełniać przychodu, jeżeli pracownik z przyczyn usprawiedliwionych nie przepracował pełnego miesiąca, lecz przepracował co najmniej połowę obowiązującego go wymiaru czasu pracy. Dotyczy to również przypadków, gdy miesięczny przychód pracowników nie przewyższa kwoty przeciętnego wynagrodzenia.

Kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców od 1 stycznia 2018 r.

Kary dla zatrudniających nielegalnie cudzoziemców od 1 stycznia 2018 r. będą wyższe. Poszerzony zostanie także katalog sytuacji, w których powstaje odpowiedzialność karna.

Papierowe zwolnienia lekarskie tylko do lipca 2018 r. Pracodawcy muszą założyć profil na PUE ZUS

Ręcznie wystawiane druki zwolnień lekarskich znikną całkowicie wraz z początkiem lipca 2018 roku. Nastąpi przejście na zwolnienia wyłącznie elektroniczne (e-ZLA). System elektronicznych zwolnień jest dużym ułatwieniem dla pracodawców. Warunek jest jeden – muszą mieć założony swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Taki profil obowiązkowo muszą mieć pracodawcy – płatnicy, którzy zatrudniają więcej niż 5 osób. Inni mogą to zrobić dobrowolnie.

W handlu i sektorze usług najbardziej brakuje pracowników

Jak podaje GUS przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu bieżącego roku było wyższe o 4,5% niż w roku ubiegłym. Natomiast miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 6% rok do roku i wyniosło 4473,06 zł.

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika z winy pracodawcy a odprawa pieniężna

Czy w przypadku uzasadnionego rozwiązania umowy o pracę przez pracownika w trybie art. 55 § 1(1) kodeksu pracy, tj. z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika, pracownikowi, poza odszkodowaniem przewidzianym ww. przepisem kodeksu pracy, przysługuje także odprawa pieniężna na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych)?

Procedura sporządzania harmonogramu czasu pracy

Harmonogram czasu pracy określa indywidualny rozkład czasu pracy pracownika lub poszczególnych grup pracowników w ustalonym dla nich okresie rozliczeniowym. Tworząc harmonogram pracodawca musi zaplanować pracownikom odpowiedni wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym, zapewnić minimalną liczbę dni wolnych od pracy oraz zachować odpoczynki dobowe i tygodniowe, a także pamiętać o przestrzeganiu doby pracowniczej.

Finansowanie szkoleń dla pracownika a jego odejście z pracy

Czy pracownik, któremu firma finansuje szkolenie musi przez pewien okres zcasu pozostawać zatrudniony w tym przedsiębiorstwie? Czy w przypadku gdy zostanie zwolniony z pracy musi zawracać pracodawcy koszty szkolenia?

Jak organy podatkowe ograniczają optymalizację podatkową z wykorzystaniem programów motywacyjnych dla pracowników

Wdrożenie programu motywacyjnego opartego na instrumentach pochodnych, np. w postaci dodatkowych wypłat za uzyskanie konkretnych wskaźników finansowych pozwala na stosowanie 19% (zamiast 32%) stawki podatku do części wynagrodzenia pracowników wyższego szczebla, otrzymanego w ramach uczestnictwa w takim programie. Po upublicznieniu 1 sierpnia 2017 r. przez Szefa KAS jego stanowiska wobec programów motywacyjnych pracodawcy muszą się liczyć z odmową wydania interpretacji indywidualnych o które często wnioskują a dotyczących takich programów ze względu na unikanie w ten sposób opodatkowania.

Pakiety medyczne dla pracowników - rozliczenie podatkowe, składkowe i ewidencja rachunkowa

Pakiet medyczny obejmuje zazwyczaj prawo do skorzystania z usług dowolnego lekarza, zabiegów i procedur medycznych oraz diagnostyki. Zakres usług „w pakiecie” zależy od rodzaju pakietu oferowanego przez centra usług medycznych i zakupionego przez pracodawcę dla pracowników. Pracodawcy często oferują pakiety pracownikom nieodpłatnie lub odpłatnie. W tym drugim przypadku najczęściej pracownicy ponoszą tylko częściowy koszt przekazywanych pakietów medycznych.

W jaki sposób można zakwestionować zwolnienie lekarskie pracownika

Pracodawca, który ma podejrzenia, że pracownik nadużywa zwolnienia lekarskiego, może skontrolować pracownika, gdy na 30 listopada poprzedniego roku zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 20 osób. Jeśli nie może go skontrolować, to taką kontrolę przeprowadzi ZUS.

Podwyżki dla pracowników 2018

Zdaniem ekonomisty Łukasza Komudy pracownicy mają teraz szanse na podwyżki, ponieważ sprzyja im dobra koniunktura na rynku. Jednak zatrudnieni muszą nauczyć się jak negocjować lepsze warunki pracy.

Siedem zdań, którymi skutecznie zdemotywujesz pracowników

Motywowanie pracowników to ważne, choć niełatwe wyzwanie, przed którym stoją współcześni menedżerowie. Zdecydowanie prościej przygasić zaangażowanie członków zespołu, na przykład przez nieumiejętną komunikację, niż je rozpalić. Jakich zdań lepiej unikać, żeby nie zaprzepaścić ich chęci do działania?

Jak zbudować zespół marzeń: dziesięć zasad

Rekrutacja pracowników to dopiero połowa sukcesu. Najważniejsze to stworzyć zespół współpracujący ze sobą w absolutnej harmonii. Jak tego dokonać?

Jak prawidłowo wypełnić raport ZUS RCA za osobę współpracującą?

Od roku prowadzę działalność gospodarczą. Po raz pierwszy wypełniam formularz ZUS RCA za siebie i swojego męża – jako osobę współpracującą. Jak w raporcie należy rozpisać finansowanie składek w przypadku osoby prowadzącej działalność oraz w przypadku osoby współpracującej?

Rozliczanie miesięcznego ryczałtu samochodowego dla pracownika

Niektóre prace wymagają użytkowania przez pracownika samochodu lub innego środka transportu. Nie zawsze dysponuje nimi pracodawca. Trudne może być zapewnienie pojazdu pracownikowi, zwłaszcza w sytuacji regularnego przemieszczania się podczas wykonywania przez niego codziennych obowiązków.

Sytuacja prawna Polaków w Wielkiej Brytanii w 2017 r.

Brytyjczycy zadecydowali się na wystąpienie z Unii Europejskiej. Czy sytuacja prawna Polaków przebywających na stałe w Wielkiej Brytanii ulegnie zmianie?

Polacy w Wielkiej Brytanii - statystyki

W Wielkiej Brytanii mieszka niemal milion Polaków, a 650 tysięcy z nich jest aktywnych zawodowo. Zgodnie z badaniami ośrodka badawczego IBRIS, 80% Polaków chce pozostać na Wyspach i nie myślą o powrocie do kraju.

Jakie konsekwencje powoduje naruszenie przepisów o płacy minimalnej?

Od 1 stycznia 2017 r. ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę utraciła charakter aktu prawnego obejmującego sprawy wyłącznie z zakresu prawa pracy i weszła w obszar dotychczas regulowany przez przepisy Kodeksu cywilnego. W wyniku tych zmian na podmioty zatrudniające zleceniobiorców i samozatrudnionych został nałożony przede wszystkim obowiązek zapewnienia tym osobom minimalnej stawki godzinowej.

Jak podwyższyć zasiłek macierzyński do wysokości świadczenia rodzicielskiego, jeżeli jest wypłacany za część miesiąca?

Pracownica zatrudniona na pół etatu urodziła dziecko 12 marca 2017 r. Z tego tytułu jest uprawniona do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 100% podstawy wymiaru za okres urlopu macierzyńskiego od 12 marca do 29 lipca 2017 r. (140 dni). Przed porodem od 3 miesięcy przebywała na zwolnieniu lekarskim i była uprawniona do zasiłku chorobowego. Podstawa wymiaru zasiłku wynosi 1040 zł. Jak mamy wyliczyć kwotę podwyższenia do wysokości świadczenia rodzicielskiego, jeżeli zasiłek macierzyński jest wypłacany za część miesiąca?

START-UP - Co zrobić, kiedy współzałożyciel odchodzi z firmy?

Startupom zawsze trudno jest pogodzić się z utratą pracowników, dlatego tym bardziej pożegnanie jednego z założycieli jest jednym z najtrudniejszych testów dla zespołu. Jak było w przypadku ukraińskiego startupu Preply.com i czego możemy się nauczyć na błędach innych?

Jak wprowadzać nowe rozwiązania informatyczne w firmie

Przy wybieraniu i wdrażaniu nowych rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwie należy zrozumieć, czego tak naprawdę chce użytkownik, jak będzie z tego korzystać. Należy tak zaprezentować dane rozwiązanie pracownikom, aby wzbudzić ich zainteresowanie oraz uzmysłowić korzyści, jakie na co dzień będzie im przynosić ta technologia.

Jak udzielić zaległego urlopu pracownikowi niepełnosprawnemu, któremu zmieniła się dobowa norma czasu pracy?

Pracownik do 31 grudnia 2016 r. miał umiarkowany stopień niepełnosprawności. Z tego powodu przysługiwało mu prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni (70 godzin). Od 1 stycznia 2017 r. przyznano mu lekki stopień niepełnosprawności, a więc w 2017 r. nie ma prawa do dodatkowego urlopu. W związku ze zmianą stopnia niepełnoprawności obowiązuje go też inna norma dobowa, tj. 8 godzin zamiast 7. Z 2016 r. pozostało temu pracownikowi 8 dni dodatkowego urlopu. Jak należy udzielić mu tego urlopu?

Elastyczne formy zatrudnienia – korzyści i zagrożenia

Elastyczne formy zatrudnienia stanowią rozwiązanie dla przedsiębiorstw i innych jednostek organizacyjnych, które chcą obniżyć koszty zatrudnienia. Najbardziej korzystną dla przedsiębiorców formą elastycznej pracy jest zawarcie umowy cywilnoprawnej, np. umowy o dzieło, lub przyjęcie pracownika na staż z urzędu pracy.

Kiedy nieodpłatne świadczenie od pracodawcy w postaci abonamentu medycznego nie obciąży finansowo pracownika?

Pracownicy korzystają z abonamentów medycznych w wysokości 85 zł, których koszt w całości pokrywa pracodawca. W związku z tym, że podlegają one oskładkowaniu i opodatkowaniu, pracodawca chce również ponieść koszt tych obciążeń, tak aby pracownicy nie ponosili z tego tytułu żadnych kosztów. Czy jest to możliwe, żeby pracownik nie poniósł żadnych kosztów związanych z dodatkową opieką medyczną?

Jak obliczyć odprawę pośmiertną, jeżeli pracownik nie zdążył pobrać wynagrodzenia w nowej wysokości

W marcu 2017 r. zmarł jeden z naszych wieloletnich pracowników. Do 28 lutego 2017 r. był on wynagradzany stawką zasadniczą w wysokości 3600 zł, a od 1 marca w związku z podwyżkami w naszej firmie jego wynagrodzenie wzrosło do 3780 zł. Pracownik nie zdążył jednak pobrać wynagrodzenia należnego w wyższej stawce. Jakie wynagrodzenie przyjąć do podstawy wymiaru odprawy pośmiertnej – przed czy po zmianie wysokości?

Świadczenia na rzecz pracowników – skutki dla rozliczenia VAT

Pracodawcy dokonują na rzecz swoich pracowników różnego rodzaju świadczeń. Na sposób rozliczenia VAT z tego tytułu wpływa m.in. to, czy obowiązek spełnienia danego świadczenia wynika z odrębnych przepisów, czy też jest to świadczenie wynikające z dobrej woli pracodawcy. Nie bez znaczenia, dla właściwego rozliczenia podatku od świadczeń dokonanych na rzecz pracowników, jest również źródło finansowania wydatków.

Czy pracownik uzyska przychód z tytułu zapłaconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

W lipcu 2016 r. otrzymaliśmy od pracownika oświadczenie o przekroczeniu w czerwcu 2016 r. rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe u innego płatnika. W styczniu 2017 r. otrzymaliśmy zawiadomienie z ZUS o konieczności skorygowania u tego pracownika podstawy wymiaru tych składek w lipcu i naliczenia ich od kwoty wskazanej w zawiadomieniu. Jako pracodawca chcemy jednak opłacić swoją część składek, zgodnie z zasadami ich finansowania wynikającymi z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Czy po stronie pracownika powstanie przychód z tytułu składek zapłaconych przez pracodawcę?

Jak zmieni się ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym od 1 października 2017 r.?

Do 31 grudnia 2012 r. wiek emerytalny wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Następnie – od 1 stycznia 2013 r. – zaczął stopniowo wzrastać tak, aby docelowo osiągnąć 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Jednak od 1 października 2017 r. nastąpi powrót do poprzedniego, tj. krótszego, wieku emerytalnego. Spowoduje to pewne perturbacje w związku ze szczególną ochroną pracowników w wieku przedemerytalnym.

Jak obliczyć i wypłacić wynagrodzenie pracownika ustalone w walucie obcej?

Wynagrodzenie pracownika może być ustalone w umowie o pracę w innej walucie niż polska (bez względu na rodzaj zawartej umowy lub miejsce wykonywania pracy). Pensja wyrażona w walucie obcej może być również w niej wypłacana, ale powinno to być wyraźnie zastrzeżone w umowie o pracę. W przypadku wynagrodzenia płatnego w innej walucie niż złote szczególnie istotny z punktu widzenia rozliczeń podatkowo-składkowych jest kurs waluty oraz termin wypłaty.

Wykonywanie pracy w warunkach szkodliwych a choroba zawodowa

Czy każde schorzenie pracownika powstałe w związku z wykonywaniem pracy w warunkach szkodliwych jest chorobą zawodową?

Harmonogramy w systemie równoważnego czasu pracy

Tworzenie harmonogramów czasu pracy jest niezbędne wszędzie tam, gdzie nie ma ustalonych stałych godzin i dni świadczenia pracy, wynikających z regulaminu pracy bądź umowy o pracę. Grafiki układać należy zwykle wówczas, gdy stosowany jest równoważny system czasu pracy. Charakteryzuje się on zmiennością liczby godzin pracy w poszczególnych dniach, a często również różnymi dniami pracy.

Czy pracownik, który dokształca się w innej miejscowości niż pracuje, ma prawo do należności za podróż służbową?

Nasz pracownik w dni wolne od pracy uczęszcza na szkolenie (w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych) sfinansowane w całości przez pracodawcę. Ponieważ szkolenie odbywa się poza miejscowością pracy tej osoby, udostępniamy jej na dojazd samochód służbowy. Ponadto zobowiązaliśmy się oddać pracownikowi dni wolne za udział w szkoleniu. Nie chcemy jednak wypłacać mu diet z tytułu podróży służbowych. Czy nasze postępowanie będzie prawidłowe?

Jak zapewnić kierowcom noclegi w podróżach służbowych – skutki najnowszego wyroku TK

Po wyroku TK z 24 listopada 2016 r. (K 11/15) w sprawie stosowania do kierowców przepisów rozporządzenia w sprawie podróży służbowych pracowników sfery budżetowej pracodawcy będą mogli ograniczyć im wypłatę ryczałtów za nocleg. Stanie się tak w przypadku zapewnienia tym pracownikom możliwości przenocowania w kabinie pojazdu. Wskazany wyrok odnosi się jedynie do kierowców wykonujących przewozy międzynarodowe pojazdami, które są wyposażone w miejsce do spania.

Korzystanie z urlopu rodzicielskiego przez pracownicę zatrudnioną na podstawie dwóch umów

Czy zatrudnienie pracownicy w ramach dwóch umów o pracę zobowiązuje ją do korzystania ze świadczeń rodzicielskich równolegle z każdego angażu? Czy pracownica może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego w ramach jednej z umów?

Kiedy zaliczać w koszty wynagrodzenia pracowników po przekształceniu działalności w spółkę

Prowadzę przedsiębiorstwo i zatrudniam pracowników. W styczniu 2017 r. planuję przekształcenie mojej jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. Jak rozliczać wynagrodzenia za grudzień dla pracowników wypłacone przez spółkę w terminie ich wypłaty, który został określony w styczniu (miesiącu przekształcenia)? Czyim kosztem są wynagrodzenia i składki ZUS?

Jak oskładkować dwie umowy zlecenia, jeżeli wynagrodzenie za ich wykonanie będzie wypłacone w następnym miesiącu

Przedsiębiorca w styczniu 2017 r. zawarł z osobą fizyczną dwie umowy zlecenia (w różnych dniach) na okres kilku miesięcy (przedmiot umów jest różny). Wynagrodzenie z tych umów płatne jest 10. dnia następnego miesiąca. Z pierwszej zawartej umowy wynagrodzenie będzie znacznie wyższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę, z drugiej będzie niższe . Jak prawidłowo oskładkować umowy zlecenia i wykazać w dokumentach rozliczeniowych?

Czy trzeba przeprowadzić postępowanie powypadkowe, jeżeli pracownik zgłosił uraz następnego dnia po zdarzeniu

Pracownik w trakcie pracy został uderzony w stopę przez spadający element maszyny. Ponieważ w ocenie pracownika nic się nie stało, nie zgłosił on zdarzenia pracodawcy i kontynuował pracę. Po zakończeniu pracy pojechał do domu. Na miejscu okazało się, że ma spuchniętą stopę. Pracownik udał się więc na pogotowie. W drodze do placówki medycznej poślizgnął się na chodniku i upadł. Lekarz w rozpoznaniu napisał „skręcenie stawu skokowego”. Następnego dnia pracownik zgłosił pracodawcy wypadek przy pracy. Czy powinniśmy podjąć postępowanie powypadkowe?

REKLAMA