Wykonywanie pracy w warunkach szkodliwych a choroba zawodowa
REKLAMA
REKLAMA
Choroba zawodowa to choroba wymieniona w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy zwanych „narażeniem zawodowym” (art. 2351 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy; dalej: k.p.). Natomiast schorzenie pracownika, które w tym wykazie nie jest ujęte, nie może być uznane za chorobę zawodową, nawet wówczas, gdy jego powstanie związane było z wykonywaniem przez zatrudnionego pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia.
REKLAMA
Rozpoznanie choroby zawodowej
Rozpoznanie choroby zawodowej u pracownika lub byłego pracownika może nastąpić w okresie jego zatrudnienia w narażeniu zawodowym albo po zakończeniu pracy w takim narażeniu, pod warunkiem wystąpienia udokumentowanych objawów chorobowych w okresie ustalonym w wykazie chorób zawodowych (art. 2352 k.p.). A zatem za chorobę zawodową może zostać uznana wyłącznie choroba wymieniona w wykazie chorób zawodowych, a w przypadku wcześniejszego zakończenia pracy w narażeniu zawodowym, jeżeli choroba została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy – muszą wystąpić udokumentowane objawy chorobowe w okresie wskazanym w tym wykazie. Oznacza to, że zachorowanie na schorzenie, nawet w wyniku wykonywania pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia, które nie zostało ujęte w wykazie, nie daje podstaw do wydania przez właściwego inspektora decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Wykonywanie pracy w warunkach szkodliwych a choroba zawodowa
W artykule przedstawiono również tabelaryczne zestawienie dotyczące choroby zawodowej pracownika w orzecznictwie sądowym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.