REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć wynagrodzenie pracownika oddelegowanego do pracy w Szwajcarii

Jak rozliczyć wynagrodzenie pracownika oddelegowanego do pracy w Szwajcarii /Fot. Fotolia
Jak rozliczyć wynagrodzenie pracownika oddelegowanego do pracy w Szwajcarii /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 października 2017 r. oddelegowaliśmy pełnoetatowego pracownika na 6 miesięcy do Szwajcarii. Jak prawidłowo rozliczyć należne mu wynagrodzenie? W jaki sposób wyznaczyć podstawę składek ZUS i podatku, uwzględniając fakt, że przez cały okres oddelegowania pracownik podlega składkom ZUS i opodatkowaniu w Polsce?

W opisanym przypadku na potrzeby ustalenia podstawy wymiaru składek ZUS wynagrodzenie powinno pomniejszyć się o wynik iloczynu szwajcarskiej diety (88 franków szwajcarskich; dalej: CHF) i liczby dni pobytu w danym miesiącu poza terytorium Polski. Ustalając zaś podstawę opodatkowania, od przychodu z danego miesiąca należy odjąć składki ZUS finansowane z pensji zatrudnionego oraz kwotę wynikającą z przemnożenia wartości 30% diety przysługującej za dobę podróży służbowej do Szwajcarii przez dni pobytu w tym miesiącu za granicą.

REKLAMA

Rozliczenie wynagrodzenia pracownika podlegającego pod polskie przepisy podatkowe i składkowe każdorazowo wymaga obliczenia należnych składek ZUS i zaliczki na podatek. W przypadku osób oddelegowanych do pracy za granicą proces ten powinien przebiegać następująco:

Krok 1. Ustalenie podstawy wymiaru składek ZUS

Z podstawy wymiaru składek wyłącza się równowartość diety przysługującej z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, za każdy dzień pobytu, określonej dla pracowników tzw. budżetówki, jeżeli miesięczny przychód osoby oddelegowanej jest wyższy od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej (§ 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe). Przy czym w 2017 r. prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej wynosi 4263 zł. Tak ustalona podstawa nie może być jednak niższa niż wspomniana prognoza przeciętnej płacy. Jeżeli oddelegowany do pracy za granicą uzyskuje w miesiącu przychód nieprzekraczający poziomu prognozowanej przeciętnej płacy miesięcznej w gospodarce narodowej, to jego podstawę wymiaru składek stanowi kwota faktycznego przychodu.

Zobacz: Prawo dla firm

Jeżeli pracownik świadczy pracę w danym miesiącu zarówno w Polsce, jak i w ramach oddelegowania w innym państwie, wówczas wyznaczając podstawę wymiaru składek, ZUS bierze się pod uwagę łączny miesięczny przychód pracownika, czyli przysługujący za obowiązki służbowe wypełniane w kraju, jak i za granicą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 2. Skalkulowanie kwoty składek ZUS

Krok 3. Obliczenie podstawy opodatkowania

REKLAMA

Przychody uzyskane przez pracownika oddelegowanego do pracy za granicą pomniejsza się - za każdy dzień pobytu za granicą, w którym pracownik pozostawał w stosunku pracy - o kwotę stanowiącą równowartość 30% diety przysługującej pracownikom sfery budżetowej z tytułu zagranicznej podróży służbowej (art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: ustawa o pdof).

Skoro w opisanych okolicznościach mamy do czynienia z oddelegowaniem do Szwajcarii, to za każdy dzień przebywania w tym kraju pracodawca powinien zmniejszać pracownikowi przychód o 26,40 CHF (30% x 88 CHF). Przykładowo, w październiku 2017 r. przychód pracownika należy pomniejszyć o 818,40 CHF (26,40 CHF x 31 dni = 881,40 CHF).

Krok 4. Wyliczenie zaliczki podatkowej

Krok 5. Skalkulowanie kwoty wynagrodzenia netto

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczyć wynagrodzenie pracownika oddelegowanego do pracy w Szwajcarii

W artykule przedstawiono również przykład rozliczenia wynagrodzenia pracownika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA