| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak rozliczyć wynagrodzenie pracownika oddelegowanego do pracy w Szwajcarii

Jak rozliczyć wynagrodzenie pracownika oddelegowanego do pracy w Szwajcarii

Od 1 października 2017 r. oddelegowaliśmy pełnoetatowego pracownika na 6 miesięcy do Szwajcarii. Jak prawidłowo rozliczyć należne mu wynagrodzenie? W jaki sposób wyznaczyć podstawę składek ZUS i podatku, uwzględniając fakt, że przez cały okres oddelegowania pracownik podlega składkom ZUS i opodatkowaniu w Polsce?

W opisanym przypadku na potrzeby ustalenia podstawy wymiaru składek ZUS wynagrodzenie powinno pomniejszyć się o wynik iloczynu szwajcarskiej diety (88 franków szwajcarskich; dalej: CHF) i liczby dni pobytu w danym miesiącu poza terytorium Polski. Ustalając zaś podstawę opodatkowania, od przychodu z danego miesiąca należy odjąć składki ZUS finansowane z pensji zatrudnionego oraz kwotę wynikającą z przemnożenia wartości 30% diety przysługującej za dobę podróży służbowej do Szwajcarii przez dni pobytu w tym miesiącu za granicą.

Rozliczenie wynagrodzenia pracownika podlegającego pod polskie przepisy podatkowe i składkowe każdorazowo wymaga obliczenia należnych składek ZUS i zaliczki na podatek. W przypadku osób oddelegowanych do pracy za granicą proces ten powinien przebiegać następująco:

Krok 1. Ustalenie podstawy wymiaru składek ZUS

Z podstawy wymiaru składek wyłącza się równowartość diety przysługującej z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, za każdy dzień pobytu, określonej dla pracowników tzw. budżetówki, jeżeli miesięczny przychód osoby oddelegowanej jest wyższy od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej (§ 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe). Przy czym w 2017 r. prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej wynosi 4263 zł. Tak ustalona podstawa nie może być jednak niższa niż wspomniana prognoza przeciętnej płacy. Jeżeli oddelegowany do pracy za granicą uzyskuje w miesiącu przychód nieprzekraczający poziomu prognozowanej przeciętnej płacy miesięcznej w gospodarce narodowej, to jego podstawę wymiaru składek stanowi kwota faktycznego przychodu.

Zobacz: Prawo dla firm

Jeżeli pracownik świadczy pracę w danym miesiącu zarówno w Polsce, jak i w ramach oddelegowania w innym państwie, wówczas wyznaczając podstawę wymiaru składek, ZUS bierze się pod uwagę łączny miesięczny przychód pracownika, czyli przysługujący za obowiązki służbowe wypełniane w kraju, jak i za granicą.

Krok 2. Skalkulowanie kwoty składek ZUS

Krok 3. Obliczenie podstawy opodatkowania

Przychody uzyskane przez pracownika oddelegowanego do pracy za granicą pomniejsza się - za każdy dzień pobytu za granicą, w którym pracownik pozostawał w stosunku pracy - o kwotę stanowiącą równowartość 30% diety przysługującej pracownikom sfery budżetowej z tytułu zagranicznej podróży służbowej (art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: ustawa o pdof).

Skoro w opisanych okolicznościach mamy do czynienia z oddelegowaniem do Szwajcarii, to za każdy dzień przebywania w tym kraju pracodawca powinien zmniejszać pracownikowi przychód o 26,40 CHF (30% x 88 CHF). Przykładowo, w październiku 2017 r. przychód pracownika należy pomniejszyć o 818,40 CHF (26,40 CHF x 31 dni = 881,40 CHF).

Krok 4. Wyliczenie zaliczki podatkowej

Krok 5. Skalkulowanie kwoty wynagrodzenia netto

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczyć wynagrodzenie pracownika oddelegowanego do pracy w Szwajcarii

W artykule przedstawiono również przykład rozliczenia wynagrodzenia pracownika.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »