reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak obliczyć odprawę pośmiertną, jeżeli pracownik nie zdążył pobrać wynagrodzenia w nowej wysokości

Jak obliczyć odprawę pośmiertną, jeżeli pracownik nie zdążył pobrać wynagrodzenia w nowej wysokości

W marcu 2017 r. zmarł jeden z naszych wieloletnich pracowników. Do 28 lutego 2017 r. był on wynagradzany stawką zasadniczą w wysokości 3600 zł, a od 1 marca w związku z podwyżkami w naszej firmie jego wynagrodzenie wzrosło do 3780 zł. Pracownik nie zdążył jednak pobrać wynagrodzenia należnego w wyższej stawce. Jakie wynagrodzenie przyjąć do podstawy wymiaru odprawy pośmiertnej – przed czy po zmianie wysokości?

Do podstawy wymiaru odprawy pośmiertnej powinni Państwo przyjąć wynagrodzenie w wysokości obowiązującej w marcu. Ponadto składniki wynagrodzenia uzależnione od stawki zasadniczej i wypłacone w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym odprawa pośmiertna stała się należna, trzeba przeliczyć w stosunku do stawki wynagrodzenia zasadniczego obowiązującej od 1 marca 2017 r.

Okoliczność niepobrania przez Państwa pracownika przed śmiercią wynagrodzenia za pracę w nowej wysokości nie powoduje, że należy odstąpić od przyjęcia go do podstawy wymiaru odprawy pośmiertnej w ostatnio obowiązującej kwocie. Znaczenie przy ustalaniu podstawy wymiaru odprawy pośmiertnej ma wyłącznie kwota stałego wynagrodzenia aktualnie przysługująca pracownikowi. Ponadto osoba ta w okresie poprzedzającym miesiąc zgonu miała prawo do składników zmiennych uzależnionych od płacy zasadniczej, a to dodatkowo oznacza, że należy dokonać ich odpowiedniego przeliczenia w stosunku do nowej stawki wynagrodzenia obowiązującej od 1 marca 2017 r.

Odprawę pośmiertną ustala się według zasad właściwych dla ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, tj.:

Krok 1. Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się przy ustalaniu odprawy w wysokości należnej w miesiącu nabycia do niej prawa przez uprawnione osoby.

Krok 2. Zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc uwzględnia się w wysokości wypłaconej w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc powstania prawa do odprawy.

Krok 3. Składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc powstania prawa do odprawy, uwzględnia się przy jej ustalaniu w średniej wysokości z tego okresu.

Krok 4. W razie zmiany w zmiennych składnikach wynagrodzenia lub zmiany wysokości takich składników w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru odprawy, wprowadzonych w okresie poprzedzającym powstanie do niej prawa lub w miesiącu zgonu pracownika, podstawę wymiaru ustala się ponownie z uwzględnieniem tych zmian.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak obliczyć odprawę pośmiertną, jeżeli pracownik nie zdążył pobrać wynagrodzenia w nowej wysokości

W artykule omówiono również przykład wyjaśniający jak wyliczyć odprawę pośmiertną.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak obliczyć odprawę pośmiertną, jeżeli pracownik nie zdążył pobrać wynagrodzenia w nowej wysokości /fot. Fotolia
Jak obliczyć odprawę pośmiertną, jeżeli pracownik nie zdążył pobrać wynagrodzenia w nowej wysokości /fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama