Czy trzeba przeprowadzić postępowanie powypadkowe, jeżeli pracownik zgłosił uraz następnego dnia po zdarzeniu
REKLAMA
REKLAMA
Niezależnie od faktu, że pracownik nie poinformował Państwa niezwłocznie o zdarzeniu, obowiązkiem pracodawcy jest podjęcie postępowania zmierzającego do wyjaśnienia okoliczności i przyczyn wypadku. Ponieważ rozpoznanie lekarskie dokonane podczas prywatnej wizyty na pogotowiu może budzić wątpliwości w kontekście zdarzenia mającego miejsce w pracy, należy uznać, że zespół powypadkowy będzie miał prawo w trakcie formalnie prowadzonego postępowania zasięgnąć odrębnej opinii lekarskiej w zakresie niezbędnym do oceny wypadku.
REKLAMA
Wypadkiem przy pracy jest zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
● podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
● podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
● w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Pracownik, który uległ wypadkowi, powinien niezwłocznie zgłosić zdarzenie pracodawcy – oczywiście pod warunkiem że charakter i skutki zdarzenia na to pozwalają. W praktyce pracownik z różnych względów może zwlekać z zawiadomieniem pracodawcy o wypadku lub nawet zataić fakt, że doszło do takiego zdarzenia.
Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy trzeba przeprowadzić postępowanie powypadkowe, jeżeli pracownik zgłosił uraz następnego dnia po zdarzeniu
W artykule omówiono również przykład omawiający problematykę postępowania powypadkowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.