REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak liczyć podstawę wymiaru zasiłku, gdy nastąpiło przekroczenie 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia

Jak liczyć podstawę wymiaru zasiłku, gdy nastąpiło przekroczenie 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia /Fot. Fotolia
Jak liczyć podstawę wymiaru zasiłku, gdy nastąpiło przekroczenie 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia /Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ustalając wynagrodzenie przyjmowane do podstawy wymiaru zasiłku w sytuacji, gdy wynagrodzenie pracownika za miesiąc, w którym nastąpiło przekroczenie rocznego limitu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w całości jest wliczane do postawy wymiaru zasiłku chorobowego, należy odjąć kwotę faktycznie potrąconych ze środków pracownika składek na ubezpieczenia społeczne.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie wypłacone pracownikowi u pracodawcy, u którego przysługuje zasiłek chorobowy. Za wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego uważa się przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne (13,71%).

REKLAMA

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku kalendarzowym jest ograniczona do 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej. W 2017 r. kwota ta wynosi 127 890 zł. Gdy łączne przychody pracownika zsumowane z poszczególnych miesięcy przekroczą w roku kalendarzowym tę granicę, to od nadwyżki płatnik nie pobiera już składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jednak w dalszym ciągu pracodawca opłaca składkę na ubezpieczenie chorobowe (2,45%).

Obliczając podstawę wymiaru zasiłku należy pamiętać, że:

 • roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe podlega ograniczeniu i składki te (11,26%) nie są opłacane, gdy podstawa ich wymiaru przekroczy w danym roku kalendarzowym kwotę odpowiadającą 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce na dany rok kalendarzowy (w 2016 r. była to kwota 121 650 zł, a w 2017 r. - 127 890 zł);
 • po przekroczeniu ustalonej granicy podstawy wymiaru składek i zaprzestaniu opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracodawca jest w dalszym ciągu zobowiązany naliczać i odprowadzać składki na ubezpieczenie chorobowe (2,45%).

Zobacz: Prawo dla firm

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik zachorował w październiku 2017 r. Otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości. Do grudnia 2016 r. wynosiło ono 10 100 zł miesięcznie, od stycznia 2017 r. wzrosło do 16 000 zł miesięcznie. W sierpniu 2017 r. nastąpiło przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia należy przyjąć otrzymane przez pracownika przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od października 2016 r. do września 2017 r. Przychody pracownika, licząc narastająco od początku roku, przekroczyły granicę 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sierpniu 2017 r. Począwszy od września 2017 r. były naliczane składki tylko na ubezpieczenie chorobowe. Podstawę wymiaru należy ustalić w następujący sposób:

 • od października do grudnia 2016 r. po 8715,29 zł za każdy miesiąc (10 100 zł - 13,71%),
 • od stycznia do lipca 2017 r. po 13 806,40 zł (16 000 zł - 13,71%).

W sierpniu 2017 r. nastąpiło przekroczenie granicy 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia, dlatego od przychodu należy odjąć składki:

 • na ubezpieczenie chorobowe (2,45%), płaconej od całego wynagrodzenia (16 000 zł - 2,45%), co stanowi 392 zł,
 • emerytalną i rentową (11,26%), ale tylko od kwoty niestanowiącej przekroczenia rocznego limitu, czyli od 15 890 zł (127 890 zł - 7 miesięcy x 16 000 zł), co stanowi 1789,21 zł.

Do podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć za sierpień 2017 r. kwotę 13 818,79 zł (16 000 zł - 392 zł - 1789,21 zł).

Za wrzesień 2017 r. naliczana jest składka tylko na ubezpieczenie chorobowe. Do podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć kwotę 15 608 zł (16 000 zł - 2,45%).

Podstawa wymiaru zasiłku wynosi 12 684,79 zł, co wynika z wyliczenia:

[(8715,29 zł x 3) + (13 806,40 zł x 7) + 13 818,79 zł + 15 608 zł] : 12 miesięcy = 12 684,79 zł,.

Uzupełnienie podstawy wymiaru zasiłku w miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Jeżeli przekroczenie podstawy wymiaru składek nastąpiło w miesiącu, w którym pracownik był nieobecny w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, to przed uwzględnieniem tego wynagrodzenia w podstawie wymiaru zasiłku należy je uzupełnić. W takim przypadku należy:

 • obliczyć średni wskaźnik składek na ubezpieczenia społeczne potrącanych z wynagrodzenia pracownika za ten miesiąc,
 • stosując ten wskaźnik obliczyć pełne miesięczne składki w części finansowanej przez pracownika,
 • przychód pracownika za ten miesiąc pomniejszyć o kwotę obliczonych składek.

Średni wskaźnik potrąconych składek oblicza się według następującego wzoru:

kwota składek finansowanych przez pracownika x 100

średni wskaźnik składek =_______________________________________

przychód stanowiący podstawę wymiaru składek

Zastosowanie średniego wskaźnika potrąconej składki ma miejsce:

 • w sytuacji, gdy w miesiącu przekroczenia podstawy wymiaru składek pracownik z wynagrodzeniem stałym nie uzyskał pełnego wynagrodzenia z przyczyn usprawiedliwionych,
 • jeżeli przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku nie są brane pod uwagę wszystkie składniki wynagrodzenia wypłacone w miesiącu przekroczenia, od których zostały odprowadzone składki na ubezpieczenie chorobowe;
 • jeśli składnik wynagrodzenia za okres brany pod uwagę przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku został wypłacony w terminie późniejszym, w miesiącu przekroczenia podstawy wymiaru składek;
 • w sytuacji, gdy w miesiącu przekroczenia pracodawca oprócz wynagrodzenia zasadniczego wypłacił np. nagrodę roczną, którą wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy;
 • w przypadku konieczności przekazania do ZUS płatności zasiłku należnego pracownikowi, który w miesiącach uwzględnianych przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku przekroczył podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak liczyć podstawę wymiaru zasiłku, gdy nastąpiło przekroczenie 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia

W artykule omówiono również sytuację, gdy składniki wynagrodzenia wypłacone zostały w różnych terminach płatności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA