reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2018 r.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. wzrośnie wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, a także minimalna stawka godzinowa. Ile więc będzie wynosić płaca minimalna oraz najniższa stawka za godzinę pracy w 2018 r?

Rada Ministrów jest zobowiązana ustalić minimalne wynagrodzenie za pracę oraz minimalną stawkę godzinową do 15 września każdego roku. W 2017 r. wynosiły one odpowiednio 2000 zł brutto oraz 13 zł. brutto/h.

Minimalne wynagrodzenie za pracę

12 września br. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2018 r., przedłożone przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Zgodnie z rozporządzeniem w 2018 r. minimalne wynagrodzenie za pracę, czyli tzw. najniższa krajowa wzrośnie o 100 zł (5 procent) w stosunku do 2017 r. i będzie wynosiło 2100 zł. brutto. Jest to 47,3 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2018 r.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Oznacza to, że wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa niż 2100 zł brutto. Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych.

Pamiętać jednak należy, że przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się: nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.

Zobacz: Prawo dla firm

Minimalna stawka godzinowa

Minimalna stawka godzinowa to zgodnie z definicją zawartą w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę minimalna wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług, przysługująca przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi. Dotyczy więc ona umów cywilnoprawnych (zlecenia), a także świadczenia usług. Podkreślić przy tym należy, że przepisami tymi nie jest objęta nadużywana na polskim rynku pracy umowa o dzieło. Minimalną stawkę godzinową w 2018 r. ustalono we wskazanym rozporządzeniu w wysokości 13,70 zł. brutto. Jest to wzrost o 70 groszy w porównaniu do 2017 r.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. 2002 nr 200 poz. 1679 z późn. zm.)

Rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2018 r. (Dz. U. 2017 poz. 1747)

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama