| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2018 r.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. wzrośnie wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, a także minimalna stawka godzinowa. Ile więc będzie wynosić płaca minimalna oraz najniższa stawka za godzinę pracy w 2018 r?

Rada Ministrów jest zobowiązana ustalić minimalne wynagrodzenie za pracę oraz minimalną stawkę godzinową do 15 września każdego roku. W 2017 r. wynosiły one odpowiednio 2000 zł brutto oraz 13 zł. brutto/h.

Minimalne wynagrodzenie za pracę

12 września br. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2018 r., przedłożone przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Zgodnie z rozporządzeniem w 2018 r. minimalne wynagrodzenie za pracę, czyli tzw. najniższa krajowa wzrośnie o 100 zł (5 procent) w stosunku do 2017 r. i będzie wynosiło 2100 zł. brutto. Jest to 47,3 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2018 r.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Oznacza to, że wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa niż 2100 zł brutto. Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych.

Pamiętać jednak należy, że przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się: nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.

Zobacz: Prawo dla firm

Minimalna stawka godzinowa

Minimalna stawka godzinowa to zgodnie z definicją zawartą w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę minimalna wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług, przysługująca przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi. Dotyczy więc ona umów cywilnoprawnych (zlecenia), a także świadczenia usług. Podkreślić przy tym należy, że przepisami tymi nie jest objęta nadużywana na polskim rynku pracy umowa o dzieło. Minimalną stawkę godzinową w 2018 r. ustalono we wskazanym rozporządzeniu w wysokości 13,70 zł. brutto. Jest to wzrost o 70 groszy w porównaniu do 2017 r.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. 2002 nr 200 poz. 1679 z późn. zm.)

Rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2018 r. (Dz. U. 2017 poz. 1747)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »