| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Korzystanie z urlopu rodzicielskiego przez pracownicę zatrudnioną na podstawie dwóch umów

Korzystanie z urlopu rodzicielskiego przez pracownicę zatrudnioną na podstawie dwóch umów

Czy zatrudnienie pracownicy w ramach dwóch umów o pracę zobowiązuje ją do korzystania ze świadczeń rodzicielskich równolegle z każdego angażu? Czy pracownica może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego w ramach jednej z umów?

Zatrudniamy pracownicę na podstawie trwających równolegle dwóch umów o pracę, na 1/2 i na 1/4 etatu, na różnych stanowiskach. Pracownica korzysta z zasiłku macierzyńskiego od dnia porodu, tj. od 17 czerwca 2016 r. W terminie 21 dni od dnia porodu wystąpiła z wnioskiem o urlop rodzicielski w wymiarze 32 tygodni z obu umów. Od 27 stycznia 2017 r. zrezygnowała z urlopu rodzicielskiego z tytułu zatrudnienia na 1/4 etatu. Czy pracownica może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego tylko w ramach jednej umowy, a korzystać z niego na podstawie drugiej umowy? Czy takie korzystanie ze świadczeń uprawnia do wydłużenia urlopu rodzicielskiego, z którego obecnie korzysta?

Pracownica może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego w ramach jednej umowy, a przebywać na urlopie rodzicielskim w związku z drugą równolegle zawartą umową. Uprawnienia do tego świadczenia ustala się odrębnie z tytułu każdej z umów. Ten sposób korzystania z urlopu rodzicielskiego nie powoduje wydłużenia zasiłku macierzyńskiego, gdyż nie jest to łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze czasu pracy, która musi być wykonywana w ramach tej samej umowy.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje bez okresu wyczekiwania. Oznacza to, że zasiłek należy się po spełnieniu warunków do jego przyznania, od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego i niezależnie od posiadanego okresu ubezpieczenia.

Jeżeli ubezpieczona urodzi dziecko:

● w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu albo przebywania na urlopie wychowawczym lub

● po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu

– przysługuje jej prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.).

Wymiar urlopu macierzyńskiego i płatnego z tego tytułu zasiłku macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Zasiłek macierzyński za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego podczas porodu jednego dziecka wynosi 20 tygodni. Jeżeli ubezpieczona chce występować o dalszą opiekę nad dzieckiem, może wnioskować o urlop rodzicielski w wymiarze maksymalnie do 32 tygodni.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Korzystanie z urlopu rodzicielskiego przez pracownicę zatrudnioną na podstawie dwóch umów

W artykule omówiono również problematykę łączenia korzystania z urlopu rodzicielskiego z pracą oraz prawa do urlopu rodzicielskiego przy zatrudnieniu na dwa etaty.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Opaliński

Adwokat specjalizujący się m.in. w prawie rolnym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »