REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystanie z urlopu rodzicielskiego przez pracownicę zatrudnioną na podstawie dwóch umów

Korzystanie z urlopu rodzicielskiego przez pracownicę zatrudnioną na podstawie dwóch umów /fot. Fotolia
Korzystanie z urlopu rodzicielskiego przez pracownicę zatrudnioną na podstawie dwóch umów /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy zatrudnienie pracownicy w ramach dwóch umów o pracę zobowiązuje ją do korzystania ze świadczeń rodzicielskich równolegle z każdego angażu? Czy pracownica może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego w ramach jednej z umów?

REKLAMA

Zatrudniamy pracownicę na podstawie trwających równolegle dwóch umów o pracę, na 1/2 i na 1/4 etatu, na różnych stanowiskach. Pracownica korzysta z zasiłku macierzyńskiego od dnia porodu, tj. od 17 czerwca 2016 r. W terminie 21 dni od dnia porodu wystąpiła z wnioskiem o urlop rodzicielski w wymiarze 32 tygodni z obu umów. Od 27 stycznia 2017 r. zrezygnowała z urlopu rodzicielskiego z tytułu zatrudnienia na 1/4 etatu. Czy pracownica może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego tylko w ramach jednej umowy, a korzystać z niego na podstawie drugiej umowy? Czy takie korzystanie ze świadczeń uprawnia do wydłużenia urlopu rodzicielskiego, z którego obecnie korzysta?

REKLAMA

Pracownica może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego w ramach jednej umowy, a przebywać na urlopie rodzicielskim w związku z drugą równolegle zawartą umową. Uprawnienia do tego świadczenia ustala się odrębnie z tytułu każdej z umów. Ten sposób korzystania z urlopu rodzicielskiego nie powoduje wydłużenia zasiłku macierzyńskiego, gdyż nie jest to łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze czasu pracy, która musi być wykonywana w ramach tej samej umowy.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje bez okresu wyczekiwania. Oznacza to, że zasiłek należy się po spełnieniu warunków do jego przyznania, od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego i niezależnie od posiadanego okresu ubezpieczenia.

Jeżeli ubezpieczona urodzi dziecko:

● w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu albo przebywania na urlopie wychowawczym lub

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu

– przysługuje jej prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.).

Wymiar urlopu macierzyńskiego i płatnego z tego tytułu zasiłku macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Zasiłek macierzyński za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego podczas porodu jednego dziecka wynosi 20 tygodni. Jeżeli ubezpieczona chce występować o dalszą opiekę nad dzieckiem, może wnioskować o urlop rodzicielski w wymiarze maksymalnie do 32 tygodni.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Korzystanie z urlopu rodzicielskiego przez pracownicę zatrudnioną na podstawie dwóch umów

W artykule omówiono również problematykę łączenia korzystania z urlopu rodzicielskiego z pracą oraz prawa do urlopu rodzicielskiego przy zatrudnieniu na dwa etaty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA