Jakie ułatwienia dla pracodawców w zakresie prawa pracy i ZUS obowiązują od 1 stycznia 2017 r.

REKLAMA
REKLAMA
Pozostałe zmiany w Kodeksie pracy, które weszły w życie 1 stycznia 2017 r., to:
REKLAMA
● nowe zasady wydawania świadectw pracy,
● pisemna forma umowy o współodpowiedzialności materialnej pod rygorem nieważności,
● dłuższe terminy dla pracowników na odwołanie się do sądu pracy od wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę.
Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM
Zobacz serwis: Moja firma
Ustalanie regulaminu wynagradzania
REKLAMA
Od 1 stycznia 2017 r. warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania musi ustalać tylko pracodawca zatrudniający co najmniej 50 pracowników nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy ustalającym warunki wynagradzania za pracę oraz przyznawania innych świadczeń związanych z pracą w zakresie i w sposób umożliwiający określanie, na jego podstawie, indywidualnych warunków umów o pracę. Do końca 2016 r. obowiązek posiadania regulaminu wynagradzania dotyczył pracodawców zatrudniających 20 i więcej pracowników.
Natomiast po zmianie przepisów pracodawca zatrudniający mniej niż 50 pracowników może ustalić warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania. W takim przypadku ustalanie regulaminu wynagradzania jest więc obecnie całkowicie dobrowolne, chyba że u pracodawcy działają związki zawodowe. Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca zatrudniający od 20 do 49 pracowników musi ustalić warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania, jeżeli zakładowa organizacja związkowa (dalej zoz) wystąpi z wnioskiem o jego ustalenie. Wniosek zoz w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania jest dla pracodawcy bezwzględnie wiążący.
Tak jak dotychczas decydująca przy ustalaniu konieczności tworzenia regulaminu wynagradzania jest liczba zatrudnianych pracowników. Nie przelicza się jej na pełne etaty. Nie ma też znaczenia, czy wszyscy zatrudnieni świadczą pracę czy część korzysta z urlopów (np. rodzicielskiego, wychowawczego, bezpłatnego). Decyduje liczba osób pozostających w stosunku pracy z pracodawcą.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jakie ułatwienia dla pracodawców w zakresie prawa pracy i ZUS obowiązują od 1 stycznia 2017 r.
W artykule omówiono również nowe zasady wydawania świadectw pracy, terminy na odwołanie się pracownika do sądu pracy oraz zmiany w zakresie tworzenia zfśs.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA