REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy teściowej przysługuje zasiłek macierzyński podczas pobytu matki dziecka w szpitalu

Czy teściowej przysługuje zasiłek macierzyński podczas pobytu matki dziecka w szpitalu /fot. Fotolia
Czy teściowej przysługuje zasiłek macierzyński podczas pobytu matki dziecka w szpitalu /fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę działalność gospodarczą. Od 11 kwietnia 2016 r. przebywam na rocznym zasiłku macierzyńskim. W ciągu 21 dni po porodzie złożyłam wniosek o wykorzystanie pełnego zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego. W styczniu 2017 r. mam zaplanowaną operację. Czy mogę przerwać zasiłek macierzyński, aby otrzymać zasiłek chorobowy? Osobą, która w tym czasie sprawowałaby opiekę nad dzieckiem, jest moja teściowa zatrudniona na podstawie umowy o pracę.

Tak. Może Pani przerwać zasiłek macierzyński i przekazać uprawnienia do niego teściowej. Szczegóły w uzasadnieniu.

REKLAMA

Warunkiem przerwania zasiłku macierzyńskiego jest przekazanie części tego zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego ubezpieczonemu-ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu-członkowi najbliższej rodziny.

Jeżeli matka dziecka po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni po porodzie wymaga leczenia szpitalnego, może przerwać zasiłek macierzyński. Jednak jest to możliwe tylko wówczas, gdy chora matka będzie mogła przekazać uprawnienia ubezpieczonemu-ojcu dziecka lub ubezpieczonemu-członkowi najbliższej rodziny. Łączny okres zasiłku macierzyńskiego wypłaconego matce i ojcu wychowującemu dziecko lub członkowi najbliższej rodziny nie może przekraczać wymiaru urlopu macierzyńskiego.

Matka dziecka po wykorzystaniu co najmniej 8 tygodni po porodzie może przerwać zasiłek macierzyński, jeśli wymaga leczenia szpitalnego.

Przepisy ustawy zasiłkowej ani przepisy Kodeksu pracy nie regulują, kto jest uważany za najbliższego członka rodziny mogącego przejąć uprawnienia rodzicielskie. Zgodnie z praktyką ZUS pojęcie najbliższego członka rodziny, który może nabyć prawo do zasiłku macierzyńskiego, dotyczy osoby objętej stosunkiem małżeństwa, pokrewieństwa, powinowactwa, przysposobienia bądź rodzicielstwa zastępczego. Osoby spokrewnione lub spowinowacone w dalekim stopniu mogą być uznane za członków najbliższej rodziny tylko wówczas, gdy dziecko nie ma osób blisko spokrewnionych lub spowinowaconych. W niektórych sytuacjach życiowych opieka nad dzieckiem często jest powierzana dziadkom czy pełnoletniemu rodzeństwu, dlatego zgodnie z wykładnią ZUS teściową (babkę dziecka) można zaliczyć do członków najbliższej rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Osoba ubezpieczona przejmująca uprawnienia rodzicielskie hospitalizowanej matki dziecka zachowuje prawo do części zasiłku macierzyńskiego odpowiadającej okresowi pobytu ubezpieczonej w szpitalu albo w innej placówce leczniczej.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Czy teściowej przysługuje zasiłek macierzyński podczas pobytu matki dziecka w szpitalu

W artykule omówiono również przykład omawiający problematykę zasiłku macierzyńskiego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA