Kategorie

Jak ustalić podstawę wymiaru świadczeń chorobowych pracowników wykonujących pracę za granicą

Jak ustalić podstawę wymiaru świadczeń chorobowych pracowników wykonujących pracę za granicą /Fot. Fotolia
Fotolia
Ustalając podstawę wymiaru świadczeń chorobowych dla pracownika oddelegowanego do pracy za granicą, nie należy uzupełniać przychodu, jeżeli pracownik z przyczyn usprawiedliwionych nie przepracował pełnego miesiąca, lecz przepracował co najmniej połowę obowiązującego go wymiaru czasu pracy. Dotyczy to również przypadków, gdy miesięczny przychód pracowników nie przewyższa kwoty przeciętnego wynagrodzenia.

Podstawę wymiaru świadczeń chorobowych ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy. W przypadku pracowników, w tym zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców podlegających polskiemu ustawodawstwu, stanowi ją przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy lub pełnych miesięcy kalendarzowych (przy krótszym okresie zatrudnienia) poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej). Tak ustaloną podstawę wymiaru świadczeń chorobowych pomniejsza się o potrącone przez pracodawcę składki na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków pracowników, tj. o 13,71%.

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe dla pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników, w tym na ubezpieczenie chorobowe, stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem:

 • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia
  w związku z chorobą zakaźną,
 • zasiłków z ubezpieczeń społecznych i wypadkowego.
Reklama

W przypadku pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (w tym ubezpieczenie chorobowe) nie zawsze przyjmuje się jednak faktyczny przychód uzyskany przez pracownika, co ma wpływ na prawidłowe ustalenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych.

Od 1 października 2017 r. w przypadku pracowników zatrudnionych w Polsce, wykonujących pracę za granicą, których przychód jest wyższy niż prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy (w 2017 r. 4263 zł), podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie stanowi część wynagrodzenia w wysokości równowartości diety przysługującej z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju za każdy dzień pobytu, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, z zastrzeżeniem, że tak ustalony miesięczny przychód tych osób, stanowiący podstawę wymiaru składek, nie może być niższy od kwoty przeciętnego wynagrodzenia, tj. w 2017 r. od kwoty 4263 zł (§ 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia składkowego).

Przychody w walutach obcych dla celów składkowych i podatkowych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (§ 4 rozporządzenia składkowego w zw. z art. 11 a ust. 1 ustawy o pdof).

Zobacz: Mała firma

Przykład

Pracownik został oddelegowany do pracy w Chorwacji na okres od 1 sierpnia do 31 października 2017 r. W tym okresie nadal podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce. 5 września 2017 r. pracownik otrzymał wynagrodzenie za poprzedni miesiąc w kwocie 2750 euro. Do rozliczenia wynagrodzenia należało przyjąć średni kurs NBP z pierwszego dnia roboczego poprzedzającego dzień wypłaty, tj. z 4 września 2017 r., który wyniósł 4,2570 zł. Przewalutowane wynagrodzenie: 2750 euro x 4,2570 zł = 11 706,75 zł.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wyniosła 6164,14 zł:

● 42 euro (dieta za jeden dzień pobytu w Chorwacji) x 31 dni x 4,2570 zł = 5542,61 zł,

● 11 706,75 zł - 5542,61 zł (kwota odliczenia od podstawy wymiaru składek) = 6164,14 zł > 4263 zł.

Gdyby przychód pracownika za sierpień 2017 r. wyniósł 2150 euro, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne powinna zostać podwyższona do kwoty 4263 zł, co wynika z poniższego wyliczenia:

2150 euro x 4,2570 zł = 9152,55 zł.

Równowartość diet za każdy dzień pobytu w czerwcu w Chorwacji:

● 42 euro (dieta za jeden dzień pobytu w Chorwacji) x 31 dni x 4,2570 zł = 5542,61 zł,

● 9152,55 zł - 5542,61 zł (kwota do odliczenia od podstawy wymiaru składek)= 3609,94 zł < 4263 zł.

Reklama

W sytuacji gdy przychód pracownika, wykonującego pracę za granicą, nie przekracza za dany miesiąc poziomu 4263 zł, pracodawca nie może zastosować zwolnienia wynikającego z § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia składkowego. Nie ma zatem podstaw do odejmowania równowartości diet ani też porównania przychodu do kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. W przypadku uzyskiwania przez pracownika przychodu niższego od przeciętnego wynagrodzenia podstawę wymiaru składek stanowi faktycznie uzyskany przez niego przychód.

Jeżeli pracownik w danym miesiącu wykonywał pracę zarówno w Polsce, jak i za granicą, to ustalając, czy przychód pracownika jest wyższy bądź niższy od kwoty przeciętnego wynagrodzenia, brany jest pod uwagę łączny przychód pracownika uzyskany w danym miesiącu.

Przychód pracownika z poprzedniego przykładu, za sierpień 2017 r., wyniósł 985 euro. Przewalutowane wynagrodzenie wyniosło: 985 euro x 4,2570 zł = 4193,15 zł. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowił przychód w wysokości 4193,15 zł.

Wliczanie do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych składników wynagrodzenia wypłaconych w danym miesiącu (należnych za dany miesiąc lub miesiące poprzednie)

Ze względu na to, że:

 • uzyskany w danym miesiącu przychód pracownika wykonującego pracę za granicą, niezależnie od okresu, za który to wynagrodzenie przysługuje, jest porównywany z wysokością prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, oraz
 • kwota przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego nie jest pomniejszana do dni wykonywanej pracy za granicą

przyjęte zostały szczególne zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących pracownikom. Dotyczą one również pracowników wykonujących pracę za granicą, których miesięczny przychód nie przewyższa kwoty przeciętnego wynagrodzenia.

Zobacz: Prawo dla firm

Zgodnie z generalną zasadą ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych do podstawy wymiaru przyjmuje się wypłacone za dany miesiąc wynagrodzenie. Pracodawca powinien przyjąć wynagrodzenie uzyskane przez pracownika za dane (należne za) miesiące poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, a nie wypłacone w tych miesiącach.

W przypadku pracowników wykonujących pracę za granicą zastosowanie mają odstępstwa od ogólnych zasad. Do ustalenia podstawy wymiaru składek przyjmuje się wszystkie składniki wynagrodzenia wypłacone pracownikowi w danym miesiącu kalendarzowym lub postawione do dyspozycji (świadczenia niepieniężne), od których została potrącona składka na ubezpieczenie chorobowe. Dotyczy to przypadków, gdy w jednym miesiącu pracownik otrzymuje wynagrodzenie za różne okresy, tj. wynagrodzenie za bieżący miesiąc i wynagrodzenie za miesiąc lub miesiące wcześniejsze.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak ustalić podstawę wymiaru świadczeń chorobowych pracowników wykonujących pracę za granicą

W artykule omówiono również wliczanie do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych wynagrodzenia za dany miesiąc wypłacanego w następnym miesiącu oraz podstawę wymiaru świadczeń chorobowych w pierwszym miesiącu zatrudnienia i wykonywania pracy za granicą.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  ARiMR: ostatnie dni na złożenie wniosków m.in. ws. premii dla młodych rolników

  Jeszcze do 28 czerwca można składać wnioski na inwestycje w ekosystemy leśne, z kolei do końca czerwca jest czas, aby starać się o premie dla młodych rolników i dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej - przypomina ARiMR.

  Jak branża handlowa może wykorzystać analitykę danych?

  Ponad połowa wiodących producentów oraz dystrybutorów już wykorzystuje analitykę danych i sztuczną inteligencję, a trzy czwarte z nich osiąga dzięki tym działaniom wymierne korzyści. Po co analizować dane w handlu?

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik jest dłużnikiem?

  Biorąc pod uwagę statystyki, co dziesiąty Polak ma długi, a większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym, które na co dzień pracują. Pracownik dłużnik może być dla firmy dużym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

  Niezapłacone faktury wpływają na kondycję firmy

  60 proc. firm w pandemii skarży się, że ich kontrahenci nie płacą w terminie faktur. Dodatkowo 44 proc. wskazuje, że odbiorcy w ostatnich trzech miesiącach w ogóle nie uregulowali należności za otrzymane towary czy wykonane usługi.

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

  Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

  Jakich pracowników poszukuje branża logistyczna?

  Polski sektor e-commerce należy obecnie do najbardziej dynamicznie rosnących rynków europejskich. Wraz z rozwojem branży widać rosnące zapotrzebowanie na konkretne zawody. Kto jest potrzebny najbardziej?

  Pandemia oszczędziła rynek fundacji

  Fundacje w Polsce wciąż nieźle się trzymają. Rocznie sądy rejestrują ponad 2 tys. nowych organizacji. Eksperci zwracają też uwagę na to, że rynek ten jest u nas dobrze wyważony i nawet pandemia nie zmieniła tego stanu rzeczy.

  280 tys. zł dotacji dla firm na przygotowanie dokumentacji

  Od początku czerwca przyjmowane są wnioski o wsparcie w II rundzie konkursu Granty na Eurogranty. Firmy, które planują realizację projektu z dofinansowaniem mogą otrzymać nawet 280 tys. zł na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Kiedy upływa termin składania wniosków?

  Nawet 100 tys. zł dla rolników poszkodowanych w pożarze

  Minister Grzegorz Puda podjął decyzję o udzieleniu pomocy rolnikom poszkodowanym w pożarze we wsi Nowa Biała w Małopolsce. Jaka pomoc zostanie przyznana? Kto otrzyma wsparcie?

  Zgubiłem numer PKK. Co zrobić w takiej sytuacji?

  Zgubiłem numer PKK. Jak go odzyskać? No i tu pojawia się spory problem, bo kandydata na kierowcę czeka... No właśnie co?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - jak wpłynie na ceny mieszkań?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG). Czy ceny mieszkań będą nadal rosły? Czy wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, postępująca inflacja, rosnące koszty budowy i zakupu gruntów, czy opóźnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych przełożą się na dalszy wzrost cen na rynku mieszkaniowym? O ile w tym roku mogą zdrożeć mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę - za co odpowiada właściciel mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę. Najemcy dość często powodują szkody wykraczające poza lokal. Ucierpieć może mieszkanie sąsiada albo część wspólna budynku. Kto odpowiada za te szkody?

  Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.

  Sprzedaż części używanych na celowniku skarbówki. Powód? Wielu sprzedawców albo nie zarejestrowało nawet firmy, albo zaniża dochody ze sprzedaży.

  Działka rekreacyjna - na co zwracać uwagę przy zakupie

  Działka rekreacyjna. Na rynku nieruchomości zapanował boom na działki rekreacyjne. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie, aby się nie naciąć. Wzmożone zainteresowanie sprawiło, że ceny w tym segmencie rynku poszybowały w górę. Duża konkurencja wśród nabywców i presja na szybką decyzję mogą spowodować, że źle ulokujemy swoje oszczędności. Aby ograniczyć ryzyko związane z zakupem działki rekreacyjnej warto się do niego wcześniej przygotować. Przede wszystkim należy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby inwestycja była trafiona.

  Ile elektryk przejedzie na rezerwie?

  Firma Edmunds sprawdziła, jaki dystans może pokonać samochód elektryczny, gdy komputer pokładowy pokazuje, że mają 0 km zasięgu.

  Rzucił korporację, założył start-up, wrócił do niej z płaczem

  Popularnością cieszą się wciąż kolejne historie przedstawiające osoby, które rzuciły pracę w korporacji, założyły własny start-up i osiągnęły sukces. Statystycznie jest to jednak dość niewielki odsetek – reszta kończy na skraju depresji i wraca z podwiniętym ogonem do pracodawcy, by zacząć spłacać długi.

  Modernizacja gospodarstw rolnych - można składać wnioski

  Wnioski o wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych będzie można składać do 19 sierpnia - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego, bydła mięsnego i nawadniania w gospodarstwie.

  Zwolnienie ze składek ZUS - wnioski do 30 czerwca br.

  Do 30 czerwca tego roku można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto może złożyć wniosek?

  Jak pandemia wpłynęła na lukę płatniczą w firmach? [BADANIE]

  Paradoksalnie pandemia ma także pozytywny wpływ na przedsiębiorców, którzy zwiększyli swoją świadomość na temat konsekwencji opóźnionych płatności. Widmo zbliżającej się recesji zmotywowało ich, by zająć się nieco bardziej aktywnie problemem zatorów płatniczych.

  Ile pieniędzy trafia do budżetu państwa z branży hazardowej?

  Rynek hazardowy tylko w 2020 roku odprowadził do budżetu z tytułu podatku od gier i dopłat na fundusze celowe ok. 3,5 mld złotych. Czy Państwo jednak w pełni wykorzystuje potencjał polskiej branży?

  Którzy pracodawcy wybiorą hybrydowy model pracy?

  Czynniki, które sprzyjają szybszemu przejściu na system hybrydowy w firmach, to między innymi długość stosowanych standardowo na polskim rynku umów najmu oraz pewien zakres elastyczności, który zaczął być powoli wdrażany w niektórych firmach jeszcze przed pandemią.

  Czym jest project management w firmie?

  Project management to pole działania i odpowiedzialności wielu osób w tym sponsora, kierownika projektu oraz uczestników projektu - mówi Włodzimierz Makowski.