REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalać dni wolne od pracy w rozkładach czasu pracy

Jak ustalać dni wolne od pracy w rozkładach czasu pracy /Fot. Fotolia
Jak ustalać dni wolne od pracy w rozkładach czasu pracy /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik może mieć zaplanowanych w rozkładach czasu pracy co najmniej tyle dni wolnych, aby w okresie rozliczeniowym była zachowana zasada przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W wielu przypadkach dni wolnych jest jednak zaplanowanych więcej, co najczęściej wynika ze stosowania równoważnego czasu pracy.

Dni wolne od pracy to z reguły:

REKLAMA

  • niedziela i święto,
  • dni wolne wyznaczone za pracę w niedziele i święta,
  • dni wolne wynikające z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Do tego dochodzą także dni wolne harmonogramowo. Występują najczęściej w systemach równoważnych czasu pracy i są związane z równoważeniem pracy ponad 8 godzin na dobę. Mogą być także związane z rozkładem czasu pracy niepełnoetatowca.

Oznaczając dni wolne w grafikach, należy je określić poprzez przypisanie odpowiedniego skrótu do dnia wolnego przysługującego z tytułu:

  • niedzieli lub święta - np. Wn,
  • dnia wolnego wynikającego z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy - np. W5,
  • dni wolnych harmonogramowo (najczęściej wynikających z rekompensaty nadpracowanego czasu w związku ze stosowaniem równoważnego czasu pracy) - np. Wh.

Zapisy w przepisach wewnętrznych dotyczące rozkładów czasu pracy

REKLAMA

Planowanie pracy na poszczególne dni tygodnia musi być zgodne z zapisami układu zbiorowego pracy, regulaminu pracy lub - u pracodawców niewydających przepisów wewnętrznych - obwieszczenia w zakresie rozkładu czasu pracy. W przepisach wewnątrzzakładowych wskazuje się rozkłady czasu pracy, które pracodawca powinien uwzględniać przy tworzeniu rozkładów (grafików) poszczególnych pracowników.

W regulaminie pracy jest ustalone, że pracownicy pracują od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30. Taki zapis w regulaminie pracy skutkuje nietworzeniem harmonogramów, gdyż daje on pełną wiedzę na temat tego, w jakie dni i w jakich godzinach pracownik ma pracować. Bez zmiany regulaminu pracy polecenie pracownikowi pracy w sobotę będzie w tym przypadku każdorazowo zleceniem pracy w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Regulamin pracy przewiduje, że praca może być planowana od poniedziałku do soboty w przedziałach godzinowych mieszczących się między godz. 6.00 a 18.00. Pracownicy pracują według indywidualnych harmonogramów czasu pracy przewidujących pracę 8 godzin na dobę. Taki zapis pozwala na planowanie pracy w każdym dniu tygodnia innym niż niedziela (i ewentualnie święto), przy konieczności zachowania zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

W regulaminie pracy zostały wprowadzone następujące zapisy dotyczące rozkładu czasu pracy:
1. Praca w zakładzie pracy jest świadczona przez całą dobę, w każdym dniu tygodnia, w tym również w niedziele i święta.
2. Pracownicy pracują według indywidualnych rozkładów czasu pracy (harmonogramów czasu pracy) przewidujących pracę do 12 godzin na dobę, z zachowaniem zasady przeciętnie 40 godzin na tydzień oraz przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w okresie rozliczeniowym.
W tym przypadku pracodawca może planować w grafikach pracę w każdym dniu tygodnia (oczywiście z zachowaniem minimalnych odpoczynków, norm czasu pracy itp.).

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Liczba dni wolnych zapewnianych pracownikom

Minimalna liczba dni wolnych w okresie rozliczeniowym powinna być równa liczbie niedziel, świąt przypadających w inne dni niż niedziela oraz dni wolnych wynikających z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (art. 147 Kodeksu pracy). Najłatwiej ustalić ją w następujący sposób:

1) podzielić wymiar czasu pracy dla danego okresu rozliczeniowego przez dobową normę czasu pracy - tym sposobem obliczamy maksymalną liczbę dni pracy,

2) wynik z pkt 1 odjąć od liczby dni kalendarzowych w okresie rozliczeniowym.

Wymiar czasu pracy w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym okres od 1 października do 31 grudnia 2017 r. wynosi 488 godzin. Aby obliczyć maksymalną liczbę dni wolnych od pracy w tym okresie rozliczeniowym, należy:
● 488 godz. : 8 godz. (norma czasu pracy) = 61 (tyle wynosi maksymalna liczba dni pracy w tym okresie),
● 92 dni (liczba dni kalendarzowych w okresie październik-grudzień 2017 r.) - 61 dni = 31 dni (tyle wynosi minimalna liczba dni wolnych, łącznie z niedzielami, świętami oraz dniami wolnymi wynikającymi z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy); oznaczenie w tworzonych na ten okres grafikach większej liczby dni pracy będzie stanowić naruszenie przepisów o czasie pracy.

Przy planowaniu w grafikach dni wolnych należy pamiętać, że:

  • w każdym tygodniu pracownik musi mieć zapewniony minimalny odpoczynek tygodniowy, tym samym nie jest możliwe zaplanowanie pracy na 7 dni w tygodniu; nie oznacza to jednak, że pracownik nie może mieć zaplanowanych np. 10 dni pracy z rzędu - odpoczynek tygodniowy musi bowiem przypadać "w każdym tygodniu", zatem może być ustalony na początku tygodniu lub na jego końcu, a nie po przepracowaniu określonej liczby dni (wyjątek w tym zakresie dotyczy jedynie kierowców);
  • planowanie pracy w niedziele i święta jest dopuszczalne, jeżeli wykonywana przez pracownika praca może być świadczona w niedzielę i święta (art. 15110 Kodeksu pracy);
  • planując pracę w niedzielę lub święto trzeba wyznaczyć jednocześnie dzień wolny za tę pracę - w przypadku niedzieli zasadniczo w ciągu 6 dni przed tą niedzielą lub po niej, dopiero gdy pracodawca nie może wyznaczyć dnia wolnego za niedzielę w takim terminie, ma czas na jego wyznaczenie do końca okresu rozliczeniowego (jednak przy tworzeniu grafików nie należy korzystać z opcji wyznaczania dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego), natomiast przy pracy w święto - do końca okresu rozliczeniowego;
  • przy pracy w niedziele pracownik musi mieć zapewnioną co najmniej jedną niedzielę wolną w ciągu 4 tygodni (nie dotyczy to przypadków, gdy jest stosowany system pracy weekendowej oraz pracowników instytucji kultury);
  • dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy nie muszą przypadać w każdym tygodniu okresu rozliczeniowego.

Przy ustalaniu niedzieli wolnej od pracy należy przyjmować zasadę, że w każdym dowolnie wybranym okresie obejmującym cztery kolejne tygodnie jedna niedziela musi być wolna. Tak też wskazuje GIP w piśmie z 4 sierpnia 2009 r. (GPP-459-4560-49/09/PE/RP).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak ustalać dni wolne od pracy w rozkładach czasu pracy

W artykule przedstawiono również przykłady wyjaśniające problematykę ustalania dni wolnych od pracy.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zespół marketingu w organizacji czy outsourcing usług – które rozwiązanie jest lepsze?

Lepiej inwestować w wewnętrzny zespół marketingowy czy może bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych? Marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji firmy muszą stale dbać o swoją obecność na rynku, budować markę oraz skutecznie docierać do klientów.

Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

REKLAMA

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

REKLAMA