| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak ustalać dni wolne od pracy w rozkładach czasu pracy

Jak ustalać dni wolne od pracy w rozkładach czasu pracy

Pracownik może mieć zaplanowanych w rozkładach czasu pracy co najmniej tyle dni wolnych, aby w okresie rozliczeniowym była zachowana zasada przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W wielu przypadkach dni wolnych jest jednak zaplanowanych więcej, co najczęściej wynika ze stosowania równoważnego czasu pracy.

Dni wolne od pracy to z reguły:

  • niedziela i święto,
  • dni wolne wyznaczone za pracę w niedziele i święta,
  • dni wolne wynikające z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Do tego dochodzą także dni wolne harmonogramowo. Występują najczęściej w systemach równoważnych czasu pracy i są związane z równoważeniem pracy ponad 8 godzin na dobę. Mogą być także związane z rozkładem czasu pracy niepełnoetatowca.

Oznaczając dni wolne w grafikach, należy je określić poprzez przypisanie odpowiedniego skrótu do dnia wolnego przysługującego z tytułu:

  • niedzieli lub święta - np. Wn,
  • dnia wolnego wynikającego z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy - np. W5,
  • dni wolnych harmonogramowo (najczęściej wynikających z rekompensaty nadpracowanego czasu w związku ze stosowaniem równoważnego czasu pracy) - np. Wh.

Zapisy w przepisach wewnętrznych dotyczące rozkładów czasu pracy

Planowanie pracy na poszczególne dni tygodnia musi być zgodne z zapisami układu zbiorowego pracy, regulaminu pracy lub - u pracodawców niewydających przepisów wewnętrznych - obwieszczenia w zakresie rozkładu czasu pracy. W przepisach wewnątrzzakładowych wskazuje się rozkłady czasu pracy, które pracodawca powinien uwzględniać przy tworzeniu rozkładów (grafików) poszczególnych pracowników.

W regulaminie pracy jest ustalone, że pracownicy pracują od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30. Taki zapis w regulaminie pracy skutkuje nietworzeniem harmonogramów, gdyż daje on pełną wiedzę na temat tego, w jakie dni i w jakich godzinach pracownik ma pracować. Bez zmiany regulaminu pracy polecenie pracownikowi pracy w sobotę będzie w tym przypadku każdorazowo zleceniem pracy w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Regulamin pracy przewiduje, że praca może być planowana od poniedziałku do soboty w przedziałach godzinowych mieszczących się między godz. 6.00 a 18.00. Pracownicy pracują według indywidualnych harmonogramów czasu pracy przewidujących pracę 8 godzin na dobę. Taki zapis pozwala na planowanie pracy w każdym dniu tygodnia innym niż niedziela (i ewentualnie święto), przy konieczności zachowania zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

W regulaminie pracy zostały wprowadzone następujące zapisy dotyczące rozkładu czasu pracy:
1. Praca w zakładzie pracy jest świadczona przez całą dobę, w każdym dniu tygodnia, w tym również w niedziele i święta.
2. Pracownicy pracują według indywidualnych rozkładów czasu pracy (harmonogramów czasu pracy) przewidujących pracę do 12 godzin na dobę, z zachowaniem zasady przeciętnie 40 godzin na tydzień oraz przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w okresie rozliczeniowym.
W tym przypadku pracodawca może planować w grafikach pracę w każdym dniu tygodnia (oczywiście z zachowaniem minimalnych odpoczynków, norm czasu pracy itp.).

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »