Nagroda a premia regulaminowa
REKLAMA
REKLAMA
Nagroda nie jest uzależniona od dopełnienia przez pracownika konkretnego warunku, a jej przyznanie stanowi konsekwencję wykonywania zadań przez wzorowe wypełnianie obowiązków pracowniczych. Przyznanie nagrody zależy od uznania pracodawcy, przy czym przed przyznaniem nagrody po stronie pracownika nie powstaje prawo podmiotowe do jej żądania.
REKLAMA
Podkreślić należy, w ślad za wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 21 stycznia 2015 r., że premia uznaniowa nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę i wobec tego nie mieści się w pojęciu wynagrodzenia urlopowego (wynagrodzenia służącego do ustalenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop) i tym samym nie może być uwzględniona przy ustalaniu wysokości odprawy emerytalnej przysługującej na podstawie art. 921 § 1 kodeksu pracy.
Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami
REKLAMA
O premii regulaminowej możemy mówić wówczas, gdy zasady jej wypłaty są określone w przepisach płacowych w sposób jednoznaczny i konkretny. Tym samym pracownik posiada wiedzę, kiedy pracodawca jest zobowiązany do jej wypłaty i w jakiej wysokości. Źródło powstania premii nie jest uzależnione od uznania pracodawcy, tym samym w sytuacji spełnienia przez pracownika warunków przyznania premii po stronie pracodawcy powstaje obowiązek jej wypłaty. Premia regulaminowa ma charakter roszczeniowy. W momencie spełnienia przez pracownika pozytywnych przesłanek określonych w regulaminie powstaje po jego stronie prawo do żądania wypłaty świadczenia.
Linia podziału pomiędzy premią a nagrodą opiera się na różnicach jakościowych. Stąd też decydującego znaczenia nabiera fakt, czy odpowiednie akty prawne (regulaminy wynagradzania, umowa o pracę) przewidują z góry skonkretyzowane i zobiektywizowane (podlegające weryfikacji) przesłanki nabycia prawa do świadczenia lub przesłanki prowadzące do jego pozbawienia albo obniżenia. Odpowiedź pozytywna na tak sformułowane pytanie prowadzi do wniosku, że mamy do czynienia z premią, której pracownik może dochodzić od pracodawcy, wykazując spełnienie przesłanek nabycia prawa (tak zwany roszczeniowy charakter świadczenia). Jeżeli zaś odpowiedź jest negatywna, przyznanie świadczenia zależy wyłącznie od decyzji (uznania) pracodawcy, to w sprawie mamy do czynienia z nagrodą.
Zobacz: Prawo dla firm
REKLAMA
REKLAMA