Kategorie

Jak zmieniać rozkłady czasu pracy

Jak zmieniać rozkłady czasu pracy /Fot. Fotolia
ShutterStock
Zmiany rozkładu czasu pracy są możliwe na warunkach określonych w przepisach wewnątrzzakładowych. Dotyczy to zarówno przypadków, w jakich można dokonywać zmian rozkładu czasu pracy, jak i zapisów określających dni i przedziały godzinowe, w których praca może być świadczona. Zmiana może być również dokonana na wniosek pracownika. W ten sposób można zmienić stały regulaminowy rozkład czasu pracy, a także harmonogram czasu pracy.
Reklama

Rozkład czasu pracy odnosi się do dwóch form, w których jest planowana praca. Jedna z nich dotyczy rozkładu (rozkładów) wprowadzanego przez pracodawcę w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub - w przypadku gdy pracodawca nie wydaje tych przepisów wewnątrzzakładowych - obwieszczeniu odnoszącym się do czasu pracy, gdzie są wyznaczone ogólne ramy, które pracodawca powinien zachować planując pracę. Druga forma to indywidualne oznaczenie dni i godzin pracy, czyli harmonogram lub grafik czasu pracy.

Układ zbiorowy pracy, regulamin pracy czy obwieszczenie określa m.in. rozkłady czasu pracy obowiązujące w zakładzie pracy. Mogą to być rozkłady stałe, gdzie zapisy przepisów wewnątrzzakładowych w pełni i wyczerpująco określają dni oraz godziny pracy pracowników. Przy stosowaniu zmiennej liczby godzin pracy czy różnych pór jej wykonywania przez poszczególne osoby nie można w przepisach wewnętrznych wprowadzić stałych, skonkretyzowanych rozkładów. Dlatego stosowane są harmonogramy czasu pracy, w których - w granicach wyznaczonych przez ogólny, regulaminowy rozkład czasu pracy - wskazuje się na konkretne dni i godziny pracy poszczególnych osób.

Przez harmonogramy należy zwykle rozumieć zindywidualizowane rozkłady czasu pracy dla danego pracownika tworzone na określone przedziały czasu. Harmonogramy są niezbędne wszędzie tam, gdzie występuje zmienność godzin pracy, w szczególności przy jednoczesnej zmienności liczby godzin pracy w poszczególnych dniach i różnych dniach pracy.

Rozkład czasu pracy określa dni i godziny pracy pracowników (pracownika), w granicach, jakie tworzy system czasu pracy, którym pracownicy (pracownik) są objęci. Może wyznaczać przedział czasu, w którym można planować pracę poszczególnych osób lub wskazywać skonkretyzowane dni i godziny pracy.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Planowanie pracy w przypadku stałego rozkładu czasu pracy

Pracodawca jest związany zapisami układu zbiorowego, regulaminu pracy czy obwieszczenia i zlecając pracownikom "zwykłą" pracę nie może wykraczać poza zakres godzinowy i dzienny wynikający z postanowień wewnętrznych.

W regulaminie pracy wskazano, że pracownicy działu administracji pracują w systemie podstawowym, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00. Pracodawca chciałby jednak, by w przyszłym miesiącu część pracowników pracowała w godz. 10.00-18.00. Takie planowanie pracy będzie niedopuszczalne. Zapisy regulaminu pracy dotyczące rozkładów czasu pracy są wiążące dla pracodawcy. Jeżeli regulamin nie zawiera żadnych dalszych regulacji, w szczególności wskazujących na możliwość odstępstw od tego rozkładu, pracodawca nie może go zmienić bez wcześniejszej zmiany regulaminu pracy. Może oczywiście zostać wydane polecenie świadczenia pracy w innych przedziałach godzinowych niż wskazane w regulaminie pracy, ale będzie to polecenie pracy w godzinach nadliczbowych (lub - w przypadku zlecenia pracy w innych dniach niż przypadające w przedstawionej sytuacji od poniedziałku do piątku - polecenie wykonywania pracy w dniach wolnych od pracy). Natomiast praca w godzinach nadliczbowych jest dozwolona tylko w szczególnych przypadkach.

Rozkład czasu pracy zawarty w przepisach wewnątrzzakładowych jest wyznacznikiem godzin pracy, jakie mogą być określone w indywidualnych harmonogramach czasu pracy.

W regulaminie pracy wskazano, że praca może się odbywać w zakładzie pracy - z zachowaniem norm czasu pracy i zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy - od poniedziałku do soboty w przedziale godzinowym pomiędzy 8.00 a 20.00. Pracodawca, tworząc grafik czasu pracy, nie może w nim wskazać, że np. praca będzie się odbywała w godz. 6.00-14.00. Regulamin pracy ustala bowiem dolną granicę planowanych godzin pracy na godz. 8.00. Wydane w razie konieczności polecenie wykonywania pracy w innych godzinach niż wskazane w regulaminie powinno być kwalifikowane jako polecenie pracy nadliczbowej.

Zapisy regulaminu pracy dotyczące rozkładu czasu pracy

Przemyślana konstrukcja zapisów dotyczących czasu pracy w przepisach wewnątrzzakładowych pozwala zmniejszyć problem nadgodzin, a także zapewnia realizację potrzeb pracodawcy związanych z zapotrzebowaniem na pracę w określonych dniach i godzinach. Możliwe jest bowiem ustalenie zapisów, które pozwalają na zmianę rozkładu albo na ustalenie w harmonogramie innego rozkładu niż regulaminowy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak zmieniać rozkłady czasu pracy

W artykule przedstawiono również indywidualne rozkłady czasu pracy oraz zmianę harmonogramu na wniosek pracownika.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  12 maja 2021
  Zakres dat:

  Small Business Units - co to za inwestycje?

  Czym charakteryzują się inwestycje typu Small Business Units i do kogo najczęściej są skierowane? Co należy wiedzieć o inwestycjach typu SBU?

  RODO w praktyce - co się zmieniło przez 3 lata?

  RODO: 93% Polaków potwierdza, że ich pracodawca dba o kwestie ochrony danych osobowych. Czy według polskich pracowników, unijne rozporządzenie zwiększyło dbałość pracodawców o ochronę danych osobowych? Co jeszcze się zmieniło po wprowadzeniu nowych przepisów?

  Budynki plus energetyczne w programie „Nowa Energia”. Wnioski od 1 czerwca 2021 r.

  Program „Nowa Energia”. Z początkiem czerwca 2021 r. rusza nabór wniosków o dofinansowanie wdrożenia innowacji w obszarze plusenergetycznych budynków w ramach programu „Nowa Energia”. Na innowacyjne projekty w tej dziedzinie czeka 250 mln zł.

  Rusza nabór wniosków o dofinansowanie do programu „Nowa Energia”

  Nowa Energia to program wsparcia przedsiębiorców w zakresie wdrażania innowacji energetycznych budynków. Sprawdź, kto może starać się o wsparcie z programu i jakie warunki należy spełnić.

  Zdrowy dom, czyli jaki?

  Zdrowy dom. Polacy spędzają w domach i mieszkaniach nawet 90 proc. swojego czasu. Pandemia COVID-19, lockdowny oraz konieczność zdalnej pracy i nauki pokazały, jak ważne są odpowiednie warunki mieszkaniowe dla funkcjonowania rodziny, zdrowia i dobrego samopoczucia. Dla 75 proc. Polaków zdrowie i chęć poprawy komfortu życia okazały się głównym motywatorem do rozpoczęcia remontu. Z kolei dla 80 proc. spośród tych, którzy szukali ostatnio nowego lokum, najważniejsze okazały się takie cechy zdrowego domu jak jakość powietrza i ilość światła dziennego – wynika z VI edycji raportu „Barometr zdrowych domów”. Zmiana podejścia Polaków może być nie tylko drogowskazem dla nowych inwestycji deweloperskich, lecz także impulsem do przyspieszenia renowacji istniejących budynków. Tym bardziej że 40 proc. badanych planuje remont lub przeprowadzkę w ciągu następnych dwóch lat.

  Inwestorzy coraz większą grupą wśród kupujących mieszkania

  Wynajem mieszkań - inwestorzy stają się coraz większą grupą wśród kupujących mieszkania. Nie przejmują się spowolnieniem na rynku najmu, które wywołała pandemia koronawirusa.

  Ponad 500 mieszkań w ramach SIM SMS

  Społeczna inicjatywa mieszkaniowa (SIM). Ponad 500 mieszkań ma wybudować SIM SMS – społeczna inicjatywa mieszkaniowa powołana przez gminy z trzech województw – śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Kolejna SIM powstała przy współpracy KZN i siedmiu gmin – Zawiercia, Klucz, Staszowa, Jędrzejowa, Końskich, Sędziszowa i Małogoszcza.

  Test: Opel Insignia kombi po liftingu. Królowa flot ciągle w formie?

  Opel Insignia po liftingu: Niemcy reanimowali staruszka czy jedynie usprawnili kilka drobiazgów w aucie, które jest nadal godne uwagi? Sprawdziliśmy to.

  Top 7: Jak podróżować z dziećmi?

  Jak podróżować z dziećmi? Jeżeli dziecko jest naprawdę małe, wyjazd może się stać wyzwaniem. Oto porady jak przygotować się do wyjazdu.

  Czy wzrosła szara strefa w rolnictwie?

  Dane KRUS wskazują na spadek liczby osób objętych ubezpieczeniem społecznym o 27 tys. Może to oznaczać potencjalny wzrost szarej strefy w sektorze rolniczym.

  Nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej

  Efektywność energetyczna. Ukazała się nowela ustawy o efektywności energetycznej. Jednym z elementów zmian jest wprowadzenie obowiązku montażu do 1 stycznia 2027 r. inteligentnych ciepłomierzy i wodomierzy przez właścicieli lub zarządców budynków wielolokalowych.

  Uzyskanie ochrony prawnej wynalazków i znaków towarowych będzie szybsze i tańsze

  Znaki towarowe – m.in. ze względu na pandemię – zmieniły swój charakter. Coraz częściej dokonywane są zgłoszenia znaków dźwiękowych, multimedialnych i ruchomych, które marki stosują w internecie i innych mediach.

  Profesjonalna rejestracja pojazdów

  Profesjonalna rejestracja pojazdów: czym jest, na czym polega i dopełnienia jakich formalności wymaga? Sprawdziliśmy to.

  Empowerment, czyli jak szukać nowych sposobów dotarcia do klientów?

  Pandemia koronowirusa pokazała jak ważna jest w organizacji kultura upełnomocnienia (empowerment). To do lidera zależy to, czy kultura empowermentowa spełni swoją funkcję.

  Dlaczego polskie firmy nie inwestują w nowoczesne technologie?

  Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana przez zaledwie 4% polskich przedsiębiorstw. Eksperci nie mają jednak złudzeń – tylko te firmy, które postawią w najbliższej przyszłości m.in. na przemysłowy internet rzeczy będą odnosiły na rynku sukcesy.

  Jak pracownicy oceniają wsparcie pracodawców na home office? [SONDA]

  Ponad 50% pracowników zdalnych została pozytywnie zaskoczona przez swoją firmę na home office. Co czwarty deklaruje, że podczas pracy zdalnej otrzymał benefit od pracodawcy więcej niż raz.

  Magda Kubit, Planton: W Polsce żywność bio jest nadal dodatkiem [PODCAST]

  Magda Kubit: Jak zmienić firmę produkującą żywność bazującą na mleku krowim na firmę roślinną? Ile to kosztuje? Dlaczego dla Polaków jedzenie bio to tylko dodatek, a nie podstawa? Zapraszamy do słuchania podcastu

  Mieszkańcy wsi remontują mieszkania podczas pandemii

  Remonty mieszkań a koronawirus. Na duże wydatki na remont mieszkania w czasach pandemii decydowali się przede wszystkim mieszkańcy wsi. Najmniej chętni do podejmowania takich inwestycji byli mieszkańcy największych miast.

  Wymiana karty motorowerowej na prawo jazdy kategorii AM

  Wymiana karty motorowerowej na prawo jazdy kategorii AM powinna zostać wykonana niezwłocznie. Na czym polega i jakich dokumentów wymaga?

  Od kiedy otwarte restauracje? [DATA]

  Restauracje czekają na otwarcie. Działają już hotele, a do otwarcia przygotowują się restauratorzy. Na początek otwarte zostaną jedynie ogródki.

  Wyrejestrowanie pojazdu po złomowaniu

  Wyrejestrowanie pojazdu po złomowaniu jest konieczne do tego, aby kierowca nie musiał np. płacić za polisę OC. Jak dochować obowiązku?

  Zmiana ustawy o charakterystyce energetycznej budynków

  Charakterystyka energetyczna budynków. Projekt zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków Rada Ministrów planuje przyjąć jeszcze w II kwartale 2021 r. Tak wynika z informacji dostępnych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Nowelizacja ta ma w szczególności wdrożyć regulacje dot. świadectw charakterystyki energetycznej.

  Wnioski w programie „Moja Woda” do 10 czerwca 2021 r.

  Program „Moja Woda”. To już ostatnie tygodnie na składanie wniosków w ramach drugiej edycji programu „Moja Woda”. Można je składać do 10 czerwca 2021 r. Na co można otrzymać dofinansowanie?

  Mercedes EQT - niewielki van z napędem elektrycznym

  Mercedes EQT jest przestronny, rodzinny, nowoczesny i... elektryczny. Niewielki van być może już wkrótce uzupełni ofertę marki.

  Leasing w firmie - BGK wdraża nowe parametry leasingu

  Nowe gwarancje BGK zabezpieczą do 80 proc. kwoty leasingu lub pożyczki leasingowej bez odsetek oraz kosztów związanych z ich udzieleniem. Jakie będą nowe parametry gwarancji?