Jak wprowadzić do regulacji wewnątrzzakładowych tzw. siatkę płac
15 maja 2018
Pracodawcy prywatni mogą opracować w regulacjach płacowych tzw. siatki wynagrodzeń, zwane też taryfikatorami. Taką jawność wynagrodzeń pracowników należy uznać za zachowanie przez pracodawcę zasady równego traktowania w zakresie warunków płacowych. Siatki wynagrodzeń są też ułatwieniem przy ustalaniu indywidualnych warunków wynagradzania pracowników.
Jak zmieniać rozkłady czasu pracy
19 gru 2017
Zmiany rozkładu czasu pracy są możliwe na warunkach określonych w przepisach wewnątrzzakładowych. Dotyczy to zarówno przypadków, w jakich można dokonywać zmian rozkładu czasu pracy, jak i zapisów określających dni i przedziały godzinowe, w których praca może być świadczona. Zmiana może być również dokonana na wniosek pracownika. W ten sposób można zmienić stały regulaminowy rozkład czasu pracy, a także harmonogram czasu pracy.
Czy wprowadzenie regulaminu wynagradzania jest obowiązkowe?
04 lis 2014
Przepisy kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek wprowadzenia regulaminu wynagradzania, jeżeli zatrudnia on co najmniej 20 pracowników nie objętych zakładowym ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy. Jaki jest tryb wprowadzania regulaminu wynagradzania?
Kiedy wprowadzenie regulaminu wynagradzania jest obowiązkowe?
17 mar 2014
Regulamin wynagradzania jest obowiązkowy u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Co powinien zawierać regulamin wynagradzania i kiedy musi być on koniecznie wprowadzony w życie?
Regulamin zarządu spółki z o.o.
27 lut 2014
Najważniejszym organem spółki z o.o. jest oczywiście zarząd, który często jest organem kolegialnym. Pojawia się wówczas problem w rozdziale obowiązków, co często spowalnia pracę zarządu. Odpowiednim rozwiązaniem może okazać się ustanowienie regulaminu, który wskaże odpowiednie obszary działalności spółki, a działania zostaną rozdzielone między członków zarządu.
Na przygotowanie regulaminu warto poświęcić czas i pieniądze
22 paź 2013
Niestety, mimo kolejnych postępowań i decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakładających kary pieniężne na przedsiębiorców stosujących praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów, wciąż powszechną praktyką przy konstruowaniu własnych regulaminów jest kopiowanie ich treści ze stron innych podmiotów.
Pracownik wizytówką firmy
14 lis 2009
Firma to nie tylko nazwa, logo, to przede wszystkim ludzie. Zostając pracownikiem danej firmy – stajemy się jej wizytówką i mamy ogromny wpływ na kształtowanie wizerunku firmy. Ważne jest aby pracownik zdawał sobie z tego sprawę, iż jest niejako jej reprezentantem. Powinien on zatem przestrzegać zasad i reguł nie rzutujących negatywnie na ocenę firmy poprzez ocenę jego samego.
Zaczekaj z wdrażaniem nowych przepisów przeciwpożarowych
21 sty 2009
Jestem małym przedsiębiorcą. Proszę o informację czy i ew. jak muszę się dostosować do nowych przepisów przeciwpożarowych wprowadzonych ostatnią nowelizacją kodeksu pracy?
Odpowiadamy: Już niedługo zostanie zniesiony obowiązek posiadania przez wyznaczonych pracowników specjalistycznych kwalifikacji z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Projekt nowelizacji kodeksu pracy trafił już do Sejmu.
Odpowiadamy: Już niedługo zostanie zniesiony obowiązek posiadania przez wyznaczonych pracowników specjalistycznych kwalifikacji z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Projekt nowelizacji kodeksu pracy trafił już do Sejmu.