REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na przygotowanie regulaminu warto poświęcić czas i pieniądze

Adwokat Mariusz Bartosiak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Niestety, mimo kolejnych postępowań i decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakładających kary pieniężne na przedsiębiorców stosujących praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów, wciąż powszechną praktyką przy konstruowaniu własnych regulaminów jest  kopiowanie ich treści ze stron innych podmiotów.

Klauzule niedozwolone

Klauzule niedozwolone, zwane też abuzywnymi to postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, które nie zostały z nim indywidualnie uzgodnione, a które kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając przy tym jego interesy.  Przykładowy katalog takich zapisów zawarty jest w art. 3853 kodeksu cywilnego, a bardziej szczegółowo w rejestrze klauzul niedozwolonych prowadzonym przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

REKLAMA

REKLAMA

W praktyce bardzo często chodzi o takie klauzule, które redukują lub wyłączają odpowiedzialność przedsiębiorcy za stan towaru czy czas dostawy, jednocześnie obarczając tymi problemami konsumenta. Powszechną praktyką jest również utrudnianie lub uniemożliwianie składania reklamacji.  

Monitorowaniem i zwalczaniem klauzul abuzywnych zajmuje się w głównej mierze Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów Prezesowi UOKiK zostało przyznane prawo kontroli wzorców stosowanych w umowach z udziałem konsumentów. W następstwie takiej kontroli Prezes UOKiK może podjąć decyzję o uznaniu praktyki za naruszającą zbiorowe interesy konsumentów i nakazać zaniechania jej stosowania. Dodatkowo, zgodnie z art. 106 ustawy Prezes Urzędu może nałożyć na przedsiębiorcę, w drodze decyzji, karę pieniężną w wysokości nie większej niż 10% przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary, jeżeli przedsiębiorca ten dopuścił się i to choćby nieumyślnie stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

Niestety, za nieznajomość prawa przedsiębiorca może ponieść odpowiedzialność nie tylko w wyniku działania samego UOKiK-u, ale także innych podmiotów.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

Gdzie zgłosić roszczenia?


Swoje roszczenia zgłosić może zgłosić m.in. sam konsument, który zawarł umowę z przedsiębiorcą i uważa, że konkretne jej postanowienia naruszają jego interesy. Ponadto przedsiębiorca jest również narażony na działanie rozmaitych stowarzyszeń zajmujących się ochroną konsumentów, a także wyspecjalizowanych w tym temacie kancelarii prawnych. W szczególności działalność tych ostatnich podmiotów nasiliła się w ostatnim czasie. Sytuacja wiąże się z tym, że pozew do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeciwko firmie stosującej niedozwolone postanowienia może wytoczyć każdy, kto zgodnie z ofertą przedsiębiorcy może zawrzeć z nim umowę. Nie jest wymagane więc wymagane rzeczywiste zawarcie umowy, wystarczy istnienie takiej potencjalnej możliwości. Na niekorzyść przedsiębiorcy działa też to, że chociaż zaprzestał on stosowania klauzuli niedozwolonej to może on zostać pozwany w okresie 6 miesięcy od usunięcia tegoż postanowienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Z jakimi kosztami musi liczyć się przedsiębiorca?

REKLAMA


W razie przegrania sprawy przez pozwanego na rzecz powoda zasądzany jest zwrot kosztów zastępstwa procesowego w wysokości 60 zł, czyli wynagrodzenie dla adwokata lub radcy prawnej reprezentującego powoda. Nadto pozwany zostanie zobowiązany do zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kwoty 600 zł tytułem opłaty od pozwu, od uiszczenia której powód był zwolniony. Wreszcie najbardziej dotkliwą sankcją, jest koszt publikacji wyroku w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, który może wynieść ok. 1000 zł. Należy pamiętać, że powyższe wyliczenie dotyczy przegrania tylko jednej sprawy, a na tym może się nie skończyć. Bardzo często zdarza się, że osoby chcące pozwać przedsiębiorcę składają oddzielne pozwy dotyczące każdego z niedozwolonych postanowień z osobna. Oczywiście w takim wypadku chodzi wyłącznie o pieniądze, albowiem  pozwany zostanie zobligowany do zwrotu kosztów zastępstwa procesowego we wskazanej wyżej kwocie 60 zł za każdą z przegranych spraw.

Postanowienia, które prawomocnym wyrokiem zostały uznane za niedozwolone nie mogą być stosowane w obrocie z udziałem konsumentów. Obecnie w rejestrze klauzul niedozwolonych prowadzonym przez Prezesa UOKiK znajduje się ponad pięć tysięcy takich postanowień i ich liczba pewnie stale będzie rosnąć. Na uwagę zasługuje decyzja z września 2013 r., w której Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowiła ukarać e-sklep optyczny Vision Express za niedozwolone postanowienia zawarte w regulaminie karą w wysokości aż 360.000 zł.

Mając na względzie powyższe, przedsiębiorcy przygotowując dokumenty potrzebne przy prowadzeniu działalności powinni korzystać z pomocy prawnika. W rezultacie koszt takiej obsługi prawnej może być bowiem o wiele niższy niż późniejsze wydatki związane z postępowaniami przed UOKiK-iem i sądem.

Zobacz również: Inkubatory przedsiębiorczości - pomoc na start

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Bartosiak & Wspólnicy sp.k.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA