reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > UOKiK ostrzega firmy windykacyjne

UOKiK ostrzega firmy windykacyjne

UOKiK wskazuje, że działania windykatorów nie zawsze są zgodne z prawem i nie wszystkie można w całości zaakceptować. Chodzi głównie o sytuacje związane z nękaniem i zastraszaniem dłużników.

Wśród nagannych praktyk, którym urząd mówi stanowcze „nie” wymienia się: , " wysyłanie listów z napisem dłużnik, nękanie telefonami w późnych godzinach nocnych, straszenie, że firma windykacyjna może zając moją nieruchomość, samochód, telewizor a również rozmawiać o długu z pracodawcą" - wymienia Agnieszka Majchrzak z biura prasowego UOKiKu. Jak zaznacza, w każdej sytuacji, kiedy firma windykacyjna nas niepokoi, mamy prawo poprosić o pomoc miejskiego rzecznika konsumentów.


Problem jest poważny, gdyż już prawie 2,5 miliona Polaków zalega z terminami płatności. Kwota długów to blisko 40 miliardów złotych.


Jak bronią się przed zarzutami firmy windykacyjne


Firmy windykacyjne przyznają, że w polskim prawie nie ma jednoznacznych regulacji, co może lub co nie może znaleźć się w wysłanym przez windykatorów liście. UOKiK przyznaje, że nękaniem nie można nazwać jednego sms-a tygodniowo, a wnioski w takich sprawach także wpływają do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Warto rozmawiać z windykatorami o długach


Rzecznik jednej z firm obsługujących zadłużenia Iwona Słomska tłumaczy, że zachowanie windykatorów na przestrzeni ostatnich miesięcy bardzo się zmieniło.


Apeluje jednocześnie, by dłużnicy nie uciekali przed korespondencją, telefonami i sms-ami. "W interesie osoby zadłużonej jest, aby odpowiedzieć na list. Odpowiedzieć na telefon, zapytać o jaki dług chodzi. Co mogę zrobić, czy jest szansa rozłożenia go na raty. Jeśli mamy jakieś wątpliwości to jest ten moment w którym możemy je wyjaśnić. Jeśli nie podejmujemy żadnej aktywności, sami sobie odbieramy szanse na rozwiązanie problemu" - przekonuje Iwona Słomska.


Porozmawia o tym na naszym FORUM!!!

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama