| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > UOKiK ostrzega firmy windykacyjne

UOKiK ostrzega firmy windykacyjne

UOKiK wskazuje, że działania windykatorów nie zawsze są zgodne z prawem i nie wszystkie można w całości zaakceptować. Chodzi głównie o sytuacje związane z nękaniem i zastraszaniem dłużników.

Wśród nagannych praktyk, którym urząd mówi stanowcze „nie” wymienia się: , " wysyłanie listów z napisem dłużnik, nękanie telefonami w późnych godzinach nocnych, straszenie, że firma windykacyjna może zając moją nieruchomość, samochód, telewizor a również rozmawiać o długu z pracodawcą" - wymienia Agnieszka Majchrzak z biura prasowego UOKiKu. Jak zaznacza, w każdej sytuacji, kiedy firma windykacyjna nas niepokoi, mamy prawo poprosić o pomoc miejskiego rzecznika konsumentów.


Problem jest poważny, gdyż już prawie 2,5 miliona Polaków zalega z terminami płatności. Kwota długów to blisko 40 miliardów złotych.


Jak bronią się przed zarzutami firmy windykacyjne


Firmy windykacyjne przyznają, że w polskim prawie nie ma jednoznacznych regulacji, co może lub co nie może znaleźć się w wysłanym przez windykatorów liście. UOKiK przyznaje, że nękaniem nie można nazwać jednego sms-a tygodniowo, a wnioski w takich sprawach także wpływają do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Warto rozmawiać z windykatorami o długach


Rzecznik jednej z firm obsługujących zadłużenia Iwona Słomska tłumaczy, że zachowanie windykatorów na przestrzeni ostatnich miesięcy bardzo się zmieniło.


Apeluje jednocześnie, by dłużnicy nie uciekali przed korespondencją, telefonami i sms-ami. "W interesie osoby zadłużonej jest, aby odpowiedzieć na list. Odpowiedzieć na telefon, zapytać o jaki dług chodzi. Co mogę zrobić, czy jest szansa rozłożenia go na raty. Jeśli mamy jakieś wątpliwości to jest ten moment w którym możemy je wyjaśnić. Jeśli nie podejmujemy żadnej aktywności, sami sobie odbieramy szanse na rozwiązanie problemu" - przekonuje Iwona Słomska.


Porozmawia o tym na naszym FORUM!!!

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »