REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co z programem "Mieszkanie dla Młodych"?

REKLAMA

W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy zakładającej program „Mieszkanie dla Młodych”. Zmianą w założeniach będzie wyłączenie programu z rynku wtórnego. Jakie są inne założenia? 

Na razie wiadomo, że jednorazowa dopłata do kredytu przysługiwałaby osobom, które nie przekroczyły 35. roku życia. Dla rodzin z dziećmi dopłata wzrosłaby z 10 do 15 lub nawet 20 procent wartości kredytu. Na pewno do programu nie będzie włączony rynek wtórny.

REKLAMA


Rynek wtórny wykluczony


Sekretarz stanu w ministerstwie transportu i budownictwa Piotr Styczeń tłumaczy, że inne rozwiązanie nie ma sensu. Włączenie rynku wtórnego do programu jest może szczytne z punktu widzenia socjalnego, ale z punktu widzenia ekonomicznego i rozwoju mieszkaniowego, byłoby to nieefektywne. 
Ograniczenie programu do rynku pierwotnego cieszy deweloperów. Marek Poddany z Polskiego Związku Firm Deweloperskich wyjaśnia, że osoby, które nie będą mogły kupić mieszkania, już niedługo będą mogły je wynajmować na preferencyjnych warunkach. Wszystko zależy jednak od wdrożenia programu wparcia najmu. Niedawno takie rozwiązania zapowiedziało Ministerstwo Finansów.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!! 


Większy limit


Powierzchnia mieszkania, które będzie zaliczone do programu, nie może przekraczać 75 metrów kwadratowych. Państwo dopłaci jednak tylko do 50 metrów. Dopłata do kredytu będzie wypłacana jednorazowo, przy jego zaciąganiu. To rozwiązanie, zdaniem Jacka Furgi ze Związku Banków Polskich jest o wiele bezpieczniejsze od tych zastosowanych w Rodzinie na swoim. Program ten przyzwyczaja beneficjentów do niższych rat. Płacą je przez osiem lat. Potem państwo się wycofuje, a raty rosną. Jednorazowa wypłata pozwoli zachować trzeźwe spojrzenie na finanse domowe.


Faworyzowane duże miasta


Eksperci zwracają jednak uwagę na wady rządowych rozwiązań. Zdaniem Bartosza Turka z Lion' s Banku, z programu będą wyłączeni mieszkańcy małych miejscowości. Wskaźniki, które uzależniają dopłaty spowodują, że beneficjentami będą niemal wyłącznie mieszkańcy dużych miast.
Marcin Jańczuk z Metrohouse zwraca z kolei uwagę, że program nie będzie miał dużego wpływu na rozwój rynku mieszkaniowego. Pieniędzy jest zbyt mało, by rozruszać tę dziedzinę gospodarki. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Program Mieszkanie dla młodych wejdzie w życie 1 stycznia 2014 roku.


Zobacz również:
 Propozycje zmian w ustawie o świadczeniach zdrowotnych 

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

    Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

    Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

    Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

    Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

    Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

    Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

    Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

    REKLAMA

    MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

    MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

    Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

    Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

    Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

    Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

    Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

    W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

    REKLAMA

    Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

    Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

    Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

    Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

    REKLAMA