REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie umowy o pracę w 2018 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Daniela Kaczorowska
Wypowiedzenie umowy o pracę w 2018 r. /fot. shutterstock
Wypowiedzenie umowy o pracę w 2018 r. /fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kto i w jaki sposób może wypowiedzieć umowę o pracę w 2018 r? Jakie są okresy jej wypowiedzenia? Jakie okoliczności uniemożliwiają jej wypowiedzenie?

Umowę o pracę może wypowiedzieć zarówno pracownik jak i pracodawca. Zostaje ona rozwiązana z upływem okresu wypowiedzenia. Okresy te zostały wyszczególnione w Kodeksie pracy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że są one odpowiednio przypisane konkretnym podtypom umowy o pracę. Są to zarówno umowa na czas określony i nieokreślony, jak i na okres próbny.

REKLAMA

Dla wskazania relatywnych okresów wypowiedzenia dla umów zawartych na czas określony i nieokreślony, należy wskazać 2 czynniki charakterystyczne dla danego stosunku pracy. W przypadku, gdy dotychczasowe zatrudnienie pracownika wynosiło mniej niż 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. W sytuacji, gdy zatrudnienie trwało już co najmniej 6 miesięcy – 1 miesiąc. Gdy pracownik pracował już od 3 lat i dłużej – 3 miesiące. Warto pamiętać, że po dokonaniu wypowiedzenia takiej umowy przez którąkolwiek ze stron, mogą one ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

W przypadku umowy o pracę zawartej na okres próbny sytuacja jest bardzo podobna. Istotna jest długość okresu próbnego, na który została zawarta. Jeżeli nie przekracza 2 tygodni, okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze. Gdy jest dłuższy niż 2 tygodnie – 1 tydzień, a gdy jest podpisana na 3 miesiące – 2 tygodnie.

W czasie okresu wypowiedzenia pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku wykonywania pracy, przy czym prawo do wynagrodzenia nie wygasa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Wypowiedzenie

Pracownik nie ma obowiązku podania przyczyny złożenia wypowiedzenia, jedynie pracodawca musi ją przedstawić. Obowiązek ten dotyczy tylko umowy na czas nieokreślony.

Właściwy termin do złożenia przez pracownika wypowiedzenia nie jest określony przez przepisy. Może to być, np. okres, gdy przebywa on na urlopie.

Pracodawca jest bardziej związany przepisami. Stanowią one, że w trakcie urlopu pracownika lub w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności nie może on wypowiedzieć mu umowy. Ustawodawca wskazuje jednak na wyjątek. Stanowi, że jest to możliwe, jeżeli upłynął już termin uprawniający do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Zgodnie z art. 30§3 k.p. oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu powinno zostać złożone na piśmie.

Pracownik ma prawo wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy, w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego tę umowę.

Zobacz: Pracownik i ZUS

Kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę?

Jest kilka czynników, które uniemożliwiają pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę. Taka okoliczność zachodzi, gdy:

- pracownikowi pozostało nie więcej niż 4 lata do uzyskania wieku emerytalnego, a okres zatrudnienia będzie wtedy odpowiedni dla uzyskania świadczenia emerytalnego (chyba że otrzymał on rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy),

- pracownik jest na urlopie lub w trakcie innej usprawiedliwionej nieobecności (pod warunkiem, że nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia),

REKLAMA

- pracownica jest w ciąży lub w trakcie urlopu macierzyńskiego (wyjątkiem jest sytuacja, gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy, patrz art.177§1-§5 k.p.),

- pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego złożył wniosek o taki urlop lub obniżenie wymiaru czasu pracy (wypowiedzenie jest niemożliwe w okresie od dnia złożenia takiego wniosku do dnia zakończenia urlopu lub do dnia powrotu do nie obniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy).

Inne formy rozwiązania umowy o pracę

Na koniec warto wspomnieć, że obok rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem, możliwe jest jej rozwiązanie bez wypowiedzenia jak i za porozumieniem stron. Nie należy zapominać, że umowa może także rozwiązać się z upływem czasu, na który była zawarta.

Zobacz serwis: Kadry

Podstawa prawna:

 Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA