REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak wniosku urlopowego a rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Brak wniosku urlopowego a rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia /fot. Shutterstock
Brak wniosku urlopowego a rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy w każdym przypadku niezłożenie przez pracownika wniosku urlopowego i udanie się na urlop stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych?

Kodeks pracy w art. 163 stanowi, że urlopy wypoczynkowe udzielane są zgodnie z planem urlopów, który tworzy pracodawca biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Plany urlopowe tworzone są najczęściej na końcu roku kalendarzowego poprzedzającego rok, na który są tworzone lub na początku roku kalendarzowego.

REKLAMA

REKLAMA

U większości pracodawców obowiązujące regulacje wewnątrzzakładowe nakładają na pracowników obowiązek złożenia wniosku urlopowego przed udaniem się na urlop i uzyskaniem zgody pracodawcy na jego rozpoczęcie. Rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego bez złożenia wniosku i uzyskania zgody pracodawcy dotychczas było traktowane w orzecznictwie sądowym jako naruszenie obowiązków pracowniczych i mogło stanowić podstawę do zwolnienia pracownika.

W wyroku z dnia 15 marca 2001 r. (I PKN 306/00) Sąd Najwyższy stwierdził, że samowolne wykorzystywanie bez zgody przełożonego urlopu wypoczynkowego stanowi oczywiste naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych przez pracownika. Zdaniem Sądu Najwyższego, wyrażonego w tym wyroku, pracownik, który złożył wniosek o udzielenie mu nieprzewidzianego w planie urlopów urlopu wypoczynkowego nie może bez wyraźnej akceptacji pracodawcy wykorzystać tego urlopu. Takie samowolne powstrzymanie się od wykonywania pracy może być kwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Swoje stanowisko dotyczące udania się na urlop wypoczynkowy bez zgody pracodawcy Sąd Najwyższy złagodził w wyroku z dnia 12 lipca 2017 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Sprawa dotyczyła pracownika, który pracował według ustalanego przez pracodawcę harmonogramu czasu pracy, w którym poza godzinami pracy pracownika były także wpisywane dni, w jakich pracownik chce skorzystać z urlopu wypoczynkowego. U pracodawcy były tworzone plany urlopów. Ponadto zgodnie z zasadą obowiązującą u pracodawcy w zakresie udzielanych urlopów, pracownik przed rozpoczęciem urlopu zobowiązany był wypisać wniosek urlopowy, który musiał podpisać jego przełożony. Ostateczną decyzję o tym czy pracownik mógł rozpocząć urlop wypoczynkowy podejmował dyrektor. Wniosek urlopowy powinien być zatwierdzony przez kierownika i dyrektora.

Tymczasem w przedmiotowej sprawie zdarzyło się, że pracownik kilkukrotnie udał się na urlop wypoczynkowy w oparciu o plan urlopowy i grafik czasu pracy, w którym przełożony wpisywał dni, w które pracownik chce skorzystać z urlopu wypoczynkowego zgodnie z planem. Pracodawca uznał, że pracownik dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, ponieważ rozpoczął urlop wypoczynkowy bez złożenia wniosku urlopowego i uzyskania zgody pracodawcy.

Zobacz: Prawo dla firm

Sąd Rejonowy przyznał rację pracodawcy. Pogląd ten podzielił także Sąd Okręgowy. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, na skutek złożenia przez pracownika skargi kasacyjnej. Sąd Najwyższy przyznał rację pracownikowi i stwierdził, że nie można a priori przyjmować, że każdorazowo niezłożenie przez pracownika odrębnego wniosku urlopowego wypełnia przesłanki z art. 52 § 1 pkt 1 k.p. Dalej Sąd Najwyższy wskazał, że jedynym źródłem informacji o terminie urlopu dla pracownik jest plan urlopów. Wniosek o udzielenie urlopu został złożony przez pracownika w harmonogramie czasu pracy, który był zatwierdzany przez pracodawcę. Wobec tego pracodawca przystał w opracowanym grafiku czasu pracy na obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika przez udzielenie mu dnia wolnego od pracy oraz urlopu wypoczynkowego, co wiązało się z przewidywaną wcześniej jego nieobecnością w tych dniach w pracy. Tym samym Sąd Najwyższy uznał, że pracownik, który rozpoczął urlop wypoczynkowy bez wniosku urlopowego nie dopuścił się ciężkiego naruszenia swoich obowiązków pracowniczych.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

REKLAMA

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA