reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Procedura sporządzania harmonogramu czasu pracy

Procedura sporządzania harmonogramu czasu pracy

Harmonogram czasu pracy określa indywidualny rozkład czasu pracy pracownika lub poszczególnych grup pracowników w ustalonym dla nich okresie rozliczeniowym. Tworząc harmonogram pracodawca musi zaplanować pracownikom odpowiedni wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym, zapewnić minimalną liczbę dni wolnych od pracy oraz zachować odpoczynki dobowe i tygodniowe, a także pamiętać o przestrzeganiu doby pracowniczej.

Pracodawca przekazuje pracownikowi rozkład czasu pracy (w formie pisemnej lub elektronicznej) co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład.

Pamiętaj, że:

Pracodawca nie ma obowiązku sporządzania harmonogramu czasu pracy, jeżeli:

  • rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy (w tym przepisów wewnątrzzakładowych), obwieszczenia o systemach i rozkładach czasu pracy oraz przyjętych okresach rozliczeniowych czasu pracy albo z umowy o pracę,
  • pracownik jest zatrudniony w systemie zadaniowym czasu pracy,
  • na pisemny wniosek pracownika stosuje do niego ruchome rozkłady czasu pracy,
  • na pisemny wniosek pracownika ustali mu indywidualny rozkład czasu pracy.

Pracownicy są zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy. Ich rozkład czasu pracy jest określony w regulaminie pracy. Pracują oni od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00. W tej sytuacji pracodawca nie musi sporządzać i przedstawiać pracownikom harmonogramów czasu pracy.

Procedura tworzenia harmonogramu czasu pracy składa się z kilku etapów:

Krok 1. Przyjęcie okresu rozliczeniowego

Przyjęty przez pracodawcę okres rozliczeniowy nie powinien przekraczać 4 miesięcy. W niektórych systemach czasu pracy (np. przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub równoważnym) okres rozliczeniowy zasadniczo nie przekracza 1 miesiąca. W każdym systemie czasu pracy możliwe jest przedłużenie okresu rozliczeniowego, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy, przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Takie przedłużenie jest możliwe pod warunkiem, że jest uzasadnione przyczynami obiektywnymi, technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy.

Pamiętaj, że:

Harmonogram czasu pracy danego pracownika może być sporządzony na okres krótszy niż okres rozliczeniowy. Harmonogram powinien jednak obejmować co najmniej 1 miesiąc.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Krok 2. Ustalenie wymiaru czasu pracy pracownika

Podstawą do sporządzenia harmonogramu czasu pracy jest prawidłowo obliczony wymiar czasu pracy. Co do zasady czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Pamiętaj, że:

Wymiar czasu pracy dla okresu rozliczeniowego dłuższego niż 1 miesiąc ustala się dla całego okresu, a nie dla poszczególnych miesięcy.

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:

  • mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
  • dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku (tzw. dni wystające)
  • odejmując 8 godzin za każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Procedura sporządzania harmonogramu czasu pracy

W artykule przedstawiono również przykładowy harmonogram czasu pracy na listopad 2017 r. dla pracownika zatrudnionego w podstawowym systemie czasu pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama