Procedura sporządzania harmonogramu czasu pracy
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca przekazuje pracownikowi rozkład czasu pracy (w formie pisemnej lub elektronicznej) co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład.
REKLAMA
Pamiętaj, że:
Pracodawca nie ma obowiązku sporządzania harmonogramu czasu pracy, jeżeli:
- rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy (w tym przepisów wewnątrzzakładowych), obwieszczenia o systemach i rozkładach czasu pracy oraz przyjętych okresach rozliczeniowych czasu pracy albo z umowy o pracę,
- pracownik jest zatrudniony w systemie zadaniowym czasu pracy,
- na pisemny wniosek pracownika stosuje do niego ruchome rozkłady czasu pracy,
- na pisemny wniosek pracownika ustali mu indywidualny rozkład czasu pracy.
Pracownicy są zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy. Ich rozkład czasu pracy jest określony w regulaminie pracy. Pracują oni od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00. W tej sytuacji pracodawca nie musi sporządzać i przedstawiać pracownikom harmonogramów czasu pracy.
Procedura tworzenia harmonogramu czasu pracy składa się z kilku etapów:
Krok 1. Przyjęcie okresu rozliczeniowego
Przyjęty przez pracodawcę okres rozliczeniowy nie powinien przekraczać 4 miesięcy. W niektórych systemach czasu pracy (np. przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub równoważnym) okres rozliczeniowy zasadniczo nie przekracza 1 miesiąca. W każdym systemie czasu pracy możliwe jest przedłużenie okresu rozliczeniowego, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy, przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Takie przedłużenie jest możliwe pod warunkiem, że jest uzasadnione przyczynami obiektywnymi, technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy.
Pamiętaj, że:
Harmonogram czasu pracy danego pracownika może być sporządzony na okres krótszy niż okres rozliczeniowy. Harmonogram powinien jednak obejmować co najmniej 1 miesiąc.
Zobacz serwis: Prawo dla firm
Krok 2. Ustalenie wymiaru czasu pracy pracownika
Podstawą do sporządzenia harmonogramu czasu pracy jest prawidłowo obliczony wymiar czasu pracy. Co do zasady czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Pamiętaj, że:
Wymiar czasu pracy dla okresu rozliczeniowego dłuższego niż 1 miesiąc ustala się dla całego okresu, a nie dla poszczególnych miesięcy.
Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:
- mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
- dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku (tzw. dni wystające)
- odejmując 8 godzin za każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Procedura sporządzania harmonogramu czasu pracy
W artykule przedstawiono również przykładowy harmonogram czasu pracy na listopad 2017 r. dla pracownika zatrudnionego w podstawowym systemie czasu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.