| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak udzielić zaległego urlopu pracownikowi niepełnosprawnemu, któremu zmieniła się dobowa norma czasu pracy?

Jak udzielić zaległego urlopu pracownikowi niepełnosprawnemu, któremu zmieniła się dobowa norma czasu pracy?

Pracownik do 31 grudnia 2016 r. miał umiarkowany stopień niepełnosprawności. Z tego powodu przysługiwało mu prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni (70 godzin). Od 1 stycznia 2017 r. przyznano mu lekki stopień niepełnosprawności, a więc w 2017 r. nie ma prawa do dodatkowego urlopu. W związku ze zmianą stopnia niepełnoprawności obowiązuje go też inna norma dobowa, tj. 8 godzin zamiast 7. Z 2016 r. pozostało temu pracownikowi 8 dni dodatkowego urlopu. Jak należy udzielić mu tego urlopu?

Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla Państwa pracownika należy rozliczyć w godzinach według takiej dobowej normy czasu pracy, jaka obowiązuje go obecnie. Przysługują ma zatem 64 godziny zaległego urlopu (8 dni urlopu x 8 godzin).

Dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługuje osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Należy się on w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym (art. 19 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Urlop ten nie przysługuje natomiast osobie zaliczonej do lekkiego stopnia niepełnosprawności. Jeżeli więc pracownik od początku tego roku ma tylko lekki stopień niepełnosprawności bądź w ogóle nie został zaliczony do żadnego stopnia niepełnosprawności, to za ten rok nie przysługuje mu już dodatkowy urlop wypoczynkowy.

Zobacz serwis: Zarządzanie

Jeżeli pracownik nie wykorzystał jeszcze dodatkowego urlopu wypoczynkowego, do którego nabył prawo w ubiegłym roku, to nadal zachowuje prawo do niewykorzystanych dni tego urlopu – w omawianym przypadku 8 dni. Ani bowiem utrata statusu osoby niepełnosprawnej, ani zaliczenie do lekkiego stopnia niepełnosprawności nie skutkują utratą prawa do urlopu wypoczynkowego, do którego pracownik nabył prawo przed utratą tego statusu lub zmianą stopnia niepełnosprawności na lekki. Taki skutek prawny nie wynika bowiem z żadnych przepisów, a zasadą jest, że uprawnienie, do którego pracownik nabył prawo, nie przepada, lecz pracownik może je następnie zrealizować.

Natomiast może budzić wątpliwości, w jaki sposób należy rozliczyć ten urlop w godzinach. Kwestii tej nie reguluje ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zatem należy w tym zakresie stosować powszechnie obowiązujące przepisy Kodeksu pracy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak udzielić zaległego urlopu pracownikowi niepełnosprawnemu, któremu zmieniła się dobowa norma czasu pracy

W artykule omówiono również przykład dotyczący zaległych urlopów pracowniczych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gluźniewicz

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie księgowości spółek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »