REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Tarcza Antykryzysowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

COVID-19 wyhamował rynek pracy w II kwartale

Rynek pracy dotkliwie odczuł skutki wprowadzonych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, ale pracodawcy stosunkowo szybko przystosowali się do nowych warunków, co powinno skutkować stopniowym odbiciem w kolejnych miesiącach. Czy tak się stanie?

Dodatek solidarnościowy tylko do końca sierpnia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że o dodatek solidarnościowy można wnioskować do 31 sierpnia. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek.

Są pieniądze na restrukturyzację i pomoc upadającym firmom

Są efekty apelu Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw w sprawie utrudnień dla firm, polegających na tym, że przedsiębiorcy w restrukturyzacji nie mogą korzystać ze wsparcia przewidzianego ustawą z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (tarcza antykryzysowa).

Ponad 130 mln złotych trafiło do firm w ramach Tarczy Antykryzysowej

Środki przyznano w ramach zwolnienia z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek do ZUS za okres marzec - maj 2020 r., odroczenia/rozłożenia na raty składek do ZUS oraz w ramach świadczenia postojowego.

REKLAMA

Jak stosować ograniczenie odprawy, odszkodowania lub innego świadczenia pieniężnego na podstawie ustawy o COVID-19

Nasi pracownicy w związku z rozwiązaniem umów o pracę we wrześniu 2020 r. uzyskają prawo do odprawy emerytalnej z Kodeksu pracy, odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych i odprawy dodatkowej z postanowień wewnątrzzakładowych. Czy ograniczenie wysokości odpraw (art. 15gd ustawy o COVID-19) dotyczy każdej z nich odrębnie czy wszystkich łącznie wypłaconych w tym samym terminie płatności?

Czy pracodawca może czytać pocztę służbową pracownika?

Monitoring poczty służbowej oraz jej czytanie przez pracodawcę budzi wiele emocji. Niemniej jednak Urząd Ochrony Danych Osobowych stoi na stanowisko, że pracodawca może kontrolować służbową pocztę elektroniczną pracownika, ale musi najpierw poinformować o prowadzeniu monitoringu poczty.

Nie każdy, kto dużo pracuje - jest idealnym pracownikiem

Jak rozpoznać sytuację, kiedy z pracownika zmieniamy się w pracoholika? Dlaczego to nam nie służy i jak sobie z tym radzić?

9 tysięcy złotych wsparcia dla firmy jednoosobowej

Rusza program pomocowy dla firm jednoosobowych z terenu Małopolski. Przedsiębiorcy otrzymają bezzwrotne bony rekompensacyjne. Na ten cel zarezerwowano 16 mln zł.

REKLAMA

Praca zdalna na stałe w Kodeksie Pracy? To możliwe

W czasach pandemii praca zdalna pozwoliła na utrzymanie działalności firm w wielu branżach. I choć początkowo podchodzono do tego modelu z lekka obawą, szybko okazało się, że jest on korzystny zarówno dla pracodawców jak i pracowników. Teraz jest szansa, że pojawi się w Kodeksie Pracy.

Jeszcze można składać wnioski o dodatek solidarnościowy

Wsparcie przysługuje osobom, które straciły pracę po 15 marca lub kiedy umowy na czas określony wygasły po tym terminie.

Delegujesz pracowników za granicę? Obowiązują już nowe unijne przepisy

Nowe zasady dotyczą delegowania pracowników do innych państw członkowskich. Firmy będą miały trudność z ustaleniem do jakich zasad mają się stosować, gdzie wysyłać dokumenty czy w jakim miejscu uzyskać informacje o lokalnych regulacjach dotyczących wymaganych warunków pracy.

ZUS skontroluje dane przekazane przez przedsiębiorców we wnioskach o pomoc w ramach Tarczy antykryzysowej

ZUS we współpracy z Krajową Administracją Skarbową będzie weryfikował prawdziwość danych przekazanych we wnioskach o przyznanie świadczenia postojowego oraz o zwolnienie z obowiązku opłacania składek w ramach Tarczy antykryzysowej.

Obniżenie wymiaru czasu pracy z ustawy o COVID-19 a wysokość zasiłku macierzyńskiego

W razie zmiany wymiaru czasu pracy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy. Warunkiem ustalenia nowej podstawy jest, aby zmiana etatu nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w okresie maksymalnie 12 miesięcy poprzedzających tę niezdolność. Zasada ta dotyczy również m.in. zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego.

Czy Tarcza antykryzysowa przesunęła termin opłaty za użytkowanie wieczyste

Mam pytanie dotyczące ustawy Covid-19 4.0 Chodzi mi o art. 15j, dotyczący zmiany terminu opłaty za użytkowanie wieczyste za rok 2020 do 31 stycznia 2021 r. Czy zmiana terminu dotyczy również opłaty przekształceniowej?

Rozliczenie dofinansowania na ochronę miejsc pracy z FGŚP

Podmiot, który otrzymał wsparcie na ochronę miejsc pracy z FGŚP, musi rozliczyć pobrane na ten cel środki w wojewódzkim urzędzie pracy, w którym składał wniosek o ten rodzaj dofinansowania. Rozliczenia należy dokonać w terminie 30 dni od dnia, w którym zakończono udzielanie wsparcia, korzystając z elektronicznego formularza, który należy złożyć przez konto na praca.gov.pl.

Jak rekrutować do pracy nie łamiąc RODO?

Przy rekrutacji pracowników np. w urzędach należy pamiętać, że można pozyskiwać tylko określone dane osobowe; nie ma obowiązku dostarczania np. zdjęcia, informacji o stanie cywilnym, czy toczących się postępowaniach karnych.

Stabilniej na rynku pracy. Lipiec porównywalny do czerwca

Przez 2 tygodnie lipca przybyło około 3 tysiące osób bezrobotnych. Wiele wskazuje na to, że ten miesiąc będzie podobny do minionego.

Hulajnogą, rowerem czy autobusem? Pomysły pracodawców na bezpieczny powrót do pracy

Pracodawcy – poza standardowymi środkami ochrony osobistej – proponują oryginalne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa pracowników, jak dojazdy do pracy hulajnogami. Czy to się sprawdzi?

Czy pracownik powinien wiedzieć o tym, że pracodawca otrzymał dofinansowanie do jego miejsca pracy?

Pracodawca nie ma obowiązku informowania pracowników o otrzymanej pomocy do ich wynagrodzeń w ramach Tarczy Antykryzysowej. Jednak lepiej poinformować o tym zespół, niż tłumaczyć się w trakcie kontroli PIP.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jednak przedłużony - do 26 lipca

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, że przesłużenia zasiłku nie będzie - o kolejne dwa tygodnie zostało wydłużone świadczenie opiekuńcze. Zasiłek przysługuje m.in. w razie niemożności zapewnienia opieki przez żłobek lub przedszkole z powodu COVID-19.

Praca zdalna wspiera branżę fashion

Pandemia koronawirusa wzmocniła branżę odzieżową. Zdecydowana większość firm spodziewa się, że popyt w sieci utrzyma się większy niż przed lockdown. To zasługa modelu pracy zdalnej.

Polak na urlopie ciągle w pracy

Rozpoczyna się sezon urlopowy i choć z urlopów korzystamy chętnie, to jednak część z nas wciąż myślami pozostaje w pracy. Aż 59% Polaków deklaruje, że jest w ciągłym kontakcie ze wszystkimi pracownikami lub przełożonym.

Sprzedawcę pilnie zatrudnię. Rekordowe wzrosty obrotów w sprzedaży bezpośredniej

Od początku marca do końca maja branża sprzedaży bezpośredniej notuje sprzedaż średnio o 30 % wyższą niż w analogicznym okresie 2019 roku. Dla niektórych firm okres lockdownu okazał się najlepszy w historii i zanotowały nawet o 85% wyższą sprzedaż niż przed rokiem.

Stabilizacja na rynku pracy. Pracodawcy zatrudniają i tworzą nowe miejsca pracy

Tylko w czerwcu pracodawcy zgłosili do urzędów 91 tys. wakatów. To o ponad 20% więcej miejsc pracy niż w maju.

PIP wyjaśnia: telepraca czy praca zdalna?

W dobie pandemii COVID-19 praca zdalna stała się standardem. Należy jednak pamiętać, że telepraca nie oznacza tego samego, co praca zdalna.

Telepraca coraz bardziej popularna. Czym różni się od pracy zdalnej?

Na czym polega telepraca, kto może ją wykonywać, jaka jest jej specyfikacja? Koronawirus zmienił rynek pracy i ta forma zatrudnienia stała się dominującą wśród pracowników. Niechętni początkowo pracodawcy również przekonali się do takiego świadczenia pracy.

Coraz mniej rządowych pieniędzy dla mikrofirm. Co dalej z rynkiem MŚP?

O zwolnienie ze składek ZUS można było starać się tylko do końca czerwca. Teraz przedsiębiorcy muszą zmierzyć się z rynkiem bez wsparcia rządu.

Jakie są obowiązki pracownika wykunującego prace w upale?

Podczas pracy w wysokich temperaturach na pracowniku spoczywają obowiązki, które musi wypełnić, aby praca była komfortowa i bezpieczna dla niego samego.

Praca w upale. Jakie obowiązki ma pracodawca?

Wysokie temperatury to konkretne obowiązki po stronie pracodawcy związane z zapewnieniem odpowiednich warunków do pracy.

Czy tarcza 4.0 powstrzyma wrogie przejęcia polskich firm?

Od 24 lipca zaczną obowiązywać nowe regulacje chroniące przed przejęciem krajowe firmy. Co się zmieni z punktu widzenia przedsiębiorców?

Wniosek o wsparcie z tarczy 4.0 tylko przez internet

Wnioski dot. tzw. tarczy antykryzysowej, w tym o świadczenie postojowe, zwolnienie z obowiązku opłacania składek oraz o dodatek solidarnościowy, można teraz składać do ZUS wyłącznie drogą elektroniczną.

Jak doprecyzowano przepisy o pracy zdalnej w czasie epidemii koronawirusa

Praca zdalna pracowników urzędów wywołuje wiele problemów praktycznych w zakresie form jej zlecania, ewidencji czasu pracy, użytego sprzętu czy form komunikacji. Przepisy tarczy antykryzysowej 4.0 doprecyzowują przepisy dotyczące warunków wykonywania pracy zdalnej, rozwiewając niektóre z tych wątpliwości.

Przeniesienie pracownika samorządowego do innej jednostki w czasie epidemii

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii kierownicy urzędów gminy, czyli wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, otrzymali dodatkowe uprawnienie dotyczące możliwości przenoszenia pracowników samorządowych do innych jednostek organizacyjnych. Takie przesunięcie będzie możliwe nawet do innej miejscowości. I co ważne, nie będzie konieczne uzyskanie na to zgody pracownika.

Wpływ obniżenia wymiaru etatu w ramach tzw. tarczy antykryzysowej na wymiar urlopu wypoczynkowego

Nasza spółka zajmująca się sprzedażą mebli w związku z istotnym ograniczeniem działalności oraz wyraźnym spadkiem sprzedaży w kwietniu i maju 2020 r. spowodowanym wprowadzeniem stanu epidemii COVID-19 podpisała z przedstawicielami załogi porozumienie o obniżeniu wymiaru etatu i wynagrodzenia przez 3 miesiące o 20%. Czy w związku z obniżeniem wymiaru etatu na podstawie przepisów tzw. tarczy antykryzysowej zmniejsza się wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika w 2020 r.? Jeśli tak, to jak go wyliczyć?

Nie zwalniają, a nawet chcą zatrudniać

Pomimo pandemii koronawirusa zmniejszyła się liczba firm, które planują zwolnienia w najbliższym czasie. Pod koniec kwietnia - co czwarta firma z sektora MŚP wskazywała, że w najbliższych trzech miesiącach będzie musiała zmniejszyć zatrudnienie. Teraz tendencja się odwraca i firmy planują zatrudniać nowych pracowników.

Komornicy zajmują pieniądze z „tarczy”

Przyjmowane kolejne „tarcze antykryzysowe” mają na celu pomoc przedsiębiorcom. Co jednak z wierzycielami, którzy już teraz mają problem z odzyskaniem należności? Stanowisko w tej sprawie zajęła Krajowa Rada Komornicza.

Brak przychodów w firmie? Nie otrzymasz świadczenia postojowego

Jeżeli za ostatnie dwa miesiące (kwiecień i maj) przychód w firmie wynosi 0 zł i nie spadł w stosunku do miesiąca poprzedniego o co najmniej 15%, to w takiej sytuacji firma nie otrzyma świadczenia postojowego.

Odpowiedzi MF na kolejne pytania rachunkowe dotyczące pandemii

Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej (www.mf.gov.pl) opublikowało kolejne odpowiedzi na pytania firm dotyczące sporządzania sprawozdania finansowego w czasie trwania epidemii i ewidencji w księgach rachunkowych zdarzeń gospodarczych, które wynikają ze skorzystania przez jednostki z rozwiązań przewidzianych w pakiecie tarczy antykryzysowej i finansowej.

Koronawirus zmienia rynek pracy. W których branżach pracownicy szukają nowego zajęcia?

Okazuje się, że nawet dwie trzecie polskich pracowników jest gotowych do przekwalifikowania się do zupełnie nowego zawodu. Przyczyna? Zmiana sytuacji na rynku pracy wywołana wybuchem pandemii koronawirusa. Kto dziś szuka zatrudnienia w innej branży i jakie zawody cieszą się największym zainteresowaniem wśród potencjalnych kandydatów?

Tarcza Finansowa PFR - podstawowe informacje

Czy w ramach tarczy antykryzysowej można obniżyć minimalne wynagrodzenie proporcjonalnie do obniżonego czasu pracy

Ubiegając się o dofinansowanie do wynagrodzeń z WUP w ramach tarczy antykryzysowej 1.0. w porozumieniu ze Z.Z. był zapis mówiący o obniżeniu wynagrodzeniu i wymiaru etatu o 20%. Zapis ten obejmował wszystkie grupy zawodowe w firmie, w tym pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenia. Pracownicy ci, po obniżeniu wymiaru etatu do 0,80% otrzymują wynagrodzenie 2080 zł. Uwzględniliśmy tych pracowników także w załączniku do wniosku o dofinansowanie. Teraz pojawiają się komentarze, że minimalna krajowa powinna być zachowana. Art 15g ust. 6 mówi :"Pracownikowi objętemu przestojem ekonomicznym pracodawca wypłaca wynagrodzenie obniżone nie więcej niż o 50%, nie niższe jednak niż w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy". Czy postąpiliśmy prawidłowo?

Tarcza antykryzysowa 4.0: wnioski o umorzenie mikropożyczki niepotrzebne

Zgodnie z uchwaloną 4 czerwca przez Sejm ustawą (tzw. Tarczą antykryzysową 4.0) przedsiębiorcy, którzy otrzymali mikropożyczkę w wysokości 5 tys. zł nie będą musieli składać wniosku o jej umorzenie. O wprowadzenie takiego rozwiązania apelował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Czy można ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w czasie epidemii

Czy dofinansowanie wynagrodzeń pracowników z tarczy antykryzysowej dotyczy też aktualnie przyjmowanych, np. w maju 2020 r. nowych pracowników do firmy?

Zwolnienie lekarskie od psychiatry - co musisz wiedzieć

Ile czasu maksymalnie może trwać zwolnienie lekarskie od psychiatry oraz jak jest płatne? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat regulacji prawnych dotyczących przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim ze względu na problemy psychiczne.

Dofinansowanie wynagrodzeń z Tarczy Antykryzysowej wyjaśnienia MRPiPS

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców otrzymał wydane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej objaśnienia prawne dotyczące możliwości skorzystania przez mikro, małych i średnich przedsiębiorców z dofinansowania na podstawie tzw. Tarczy Antykryzysowej - poinformowało 1 czerwca biuro Rzecznika.

Tarcza Antykryzysowa 4.0 – przewodnik po zmianach

Od 27 maja 2020 r. Sejm pracuje nad tzw. tarczą antykryzysową 4.0. Chodzi o projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez minister rozwoju. Oto najważniejsze zmiany prawne zawarte w kolejnym pakiecie antykryzysowym.

Jak wypełnić i złożyć wniosek o dofinansowanie wynagrodzeń z FGŚP

Przedsiębiorca, organizacja pozarządowa, a także podmiot prowadzący działalność w zakresie pożytku publicznego mogą wystąpić o dofinansowanie wynagrodzeń i składek ZUS z FGŚP. Warunkiem wystąpienia o ten rodzaj wsparcia jest pogorszenie sytuacji ekonomicznej podmiotu ubiegającego się o pomoc wskutek zagrożenia epidemicznego, ograniczenie zatrudnienia oraz złożenie wniosku o dofinansowanie do dyrektora wojewódzkiego urzędu pracy.

Niewystarczające zmiany podatkowe w Tarczy 4.0

Przepisy zawarte w projekcie Tarczy Antykryzysowej 4.0 zawierają ograniczony katalog rozwiązań podatkowych dla przedsiębiorców. Mimo wprowadzenia np.: dopłat do oprocentowania do kredytów czy ulepszonej ulgi na złe długi w podatkach dochodowych, zabrakło oczekiwanych rozwiązań - ocenili eksperci KPMG.

Jak ustalić liczbę zatrudnionych niezbędną do skorzystania z rozwiązań z Tarczy antykryzysowej

W związku z możliwością skorzystania z ulgi w opłacaniu składek ZUS proszę o pomoc w interpretacji przepisu. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zatrudnia poniżej 49 pracowników, ale zgłasza i opłaca składki również za podopiecznych i łączna liczba osób zgłoszonych jest powyżej 49. Czy w związku z tym MOPS może skorzystać z ulgi w opłacaniu ZUS za miesiące marzec, kwiecień, maj?

Rzecznik MŚP: Całkowite otwarcie gospodarki od 1 lipca jest niezbędne

– Całkowite otwarcie gospodarki 1 lipca jest nie tylko możliwe, ale wręcz niezbędne – przekonuje Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Zamrożona gospodarka oznacza katastrofę dla budżetu, bo wydatki publiczne na pomoc firmom rosną, a wpływy są mniejsze niż zwykle. – Każdy kolejny dzień zamknięcia to 1 mld zł straty dla budżetu – podkreśla. Dłuższe utrzymywanie takiej sytuacji może oznaczać, że bezrobocie znacząco wzrośnie, a wiele firm straci szanse na ratunek przed bankructwem, nawet z pomocą rządu w ramach tarczy antykryzysowej lub finansowej.

REKLAMA