Kategorie

ZUS skontroluje dane przekazane przez przedsiębiorców we wnioskach o pomoc w ramach Tarczy antykryzysowej

Joanna Stolarska

ZUS we współpracy z Krajową Administracją Skarbową będzie weryfikował prawdziwość danych przekazanych we wnioskach o przyznanie świadczenia postojowego oraz o zwolnienie z obowiązku opłacania składek w ramach Tarczy antykryzysowej.

Kolejne wersje ustawy o COVID-19 przyznały płatnikom składek prawo do licznych ulg i dopłat. Niektóre spośród nich były udzielane przez ZUS - m.in. zwolnienie płatników składek z obowiązku opłacenia należności ZUS za okres od marca do maja 2020 r. oraz świadczenie postojowe przyznawane przedsiębiorcom i osobom wykonującym umowy cywilnoprawne.

Współpraca kontrolna ZUS i KAS

Reklama

W pierwszych miesiącach obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, kiedy ZUS rozpatrywał największą liczbę wniosków o świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek, bazował przede wszystkim na oświadczeniach osób ubiegających się o ulgi. Obecnie można spodziewać się, że ZUS oraz Krajowa Administracja Skarbowa będą podejmowały działania mające na celu weryfikację, czy dane wskazane we wniosku o daną ulgę lub dopłatę są prawidłowe i czy podmiot, który uzyskał pomoc, rzeczywiście miał do niej prawo. Uprawnienie to było uzależnione od rodzaju świadczenia, m.in. od wysokości uzyskiwanego przychodu, dochodu lub procentowej wartości spadku przychodów.

Ustawa o COVID-19 daje organom przyznającym świadczenia prawo do weryfikowania danych przekazanych przez wnioskodawców przy ubieganiu się o pomoc w ramach Tarczy antykryzysowej. ZUS i Krajowa Administracja Skarbowa mogą wymieniać się informacjami na temat podmiotów, które skorzystały z poszczególnych form pomocy. Informacje te ZUS i KAS będą sobie przekazywać drogą elektroniczną. Warto wskazać, że wymiana danych pomiędzy tymi organami następuje z mocy prawa, bez konieczności formalnego wszczęcia postępowania kontrolnego na mocy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo przedsiębiorców.

WAŻNE

Aby zweryfikować dane przekazane we wniosku o świadczenie postojowe, ZUS nie musi wszczynać u płatnika postępowania kontrolnego - odpowiednie informacje z urzędu może pozyskać z KAS.

Kontrola prawidłowości danych we wnioskach o świadczenie postojowe

Świadczenie postojowe przysługuje na mocy ustawy o COVID-19 osobom prowadzącym działalność gospodarczą (przedsiębiorcom), a także osobom wykonującym usługi na podstawie umów cywilnoprawnych (m.in. umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług, umowy o dzieło).

W przypadku przedsiębiorców świadczenie postojowe jest należne w kwocie 2080 zł lub 1300 zł.

Wysokość świadczenia postojowego dla przedsiębiorców i ramowe warunki jego uzyskania

Wysokość świadczenia postojowego

Podmiot uprawniony

2080 zł

Przedsiębiorca, który:

 • rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 r.,
 • w następstwie epidemii COVID-19 ograniczył prowadzenie działalności gospodarczej (przestój w działalności),
 • uzyskał przychód z miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym złożony został wniosek o świadczenie postojowe, co najmniej o 15% niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc*,
 • nie posiada innego tytułu do ubezpieczeń społecznych (chyba że równocześnie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej)**.

1300 zł

Przedsiębiorca który:

 • rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 r.,
 • rozlicza podatek kartą podatkową oraz jest zwolniony z opłacania podatku VAT,
 • nie posiada innego tytułu do ubezpieczeń społecznych**.

2080 zł lub suma wynagrodzeń z umów cywilnoprawnych (dla osób, których suma przychodów z tych umów jest niższa niż 1300 zł).

Zleceniobiorca lub wykonawca dzieła, który:

 • wykonuje umowę cywilnoprawną zawartą przed 1 kwietnia 2020 r.;
 • w następstwie epidemii COVID-19 ograniczył wykonywanie tej umowy (przestój w wykonywaniu umowy cywilnoprawnej);
 • spełnił kryterium przychodowe, tj.:

- uzyskał zsumowane przychody z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożono wniosek o świadczenie postojowe, w kwocie nieprzekraczającej 1300 zł,

- uzyskał przychód z umowy cywilnoprawnej w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożono wniosek o świadczenie postojowe, w kwocie nieprzekraczającej 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału;

 • nie posiada innego tytułu do ubezpieczeń społecznych**.

* Świadczenie postojowe w kwocie 2080 zł przysługuje także przedsiębiorcy, który zawiesił prowadzenie działalności gospodarczej po 31 stycznia 2020 r.

** Kolejne świadczenie postojowe jest należne, kiedy sytuacja ekonomiczna przedsiębiorcy nie uległa poprawie (stan przychodów firmy musi być na podobnym lub niewiele zmienionym poziomie).

 

ZUS informuje szefa KAS o wysokości przychodu wykazanego we wniosku o świadczenie postojowe. W przypadku stwierdzenia przez służby skarbowe rozbieżności między przychodem zadeklarowanym we wniosku a przychodem wykazanym do celów podatkowych szef KAS ma obowiązek poinformować ZUS o stwierdzonych rozbieżnościach. Wymiana informacji nastąpi drogą elektroniczną. Są to działania prowadzone przez organy z urzędu, wynikające wprost z przepisów ustawy. Prowadząc postępowanie wyjaśniające ZUS nie musi wszczynać formalnej kontroli. Należałoby jednak oczekiwać, że poinformuje osobę, która skorzystała ze świadczenia, o prowadzonym w jej sprawie postępowaniu administracyjnym.

Osoba, która pobrała nienależnie świadczenie postojowe, jest zobowiązana do jego zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie (obecnie 5,6%).

Aby uzyskać dostęp do całego artykułu zamów abonament INFORLEX Twój Biznes. PROMOCJA! Teraz dwa dostępy w cenie 98 zł za miesiąc. Kup dostęp >>

PODSTAWA PRAWNA:

art. 15zq, art. 15zx, art. 31zo, art. 31zu, art. 31zy10 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych - Dz.U. z 2020 r. poz. 374; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1106

Joanna Stolarska

prawnik, ekspert prawa ubezpieczeń społecznych, autorka licznych publikacji i opracowań z zakresu składkowego, były wieloletni pracownik ZUS

 

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma

  Sąd Najwyższy wydał decyzję ws. kredytów frankowych

  Kredyty frankowe. Sąd Najwyższy uznał, że roszczenia banku i konsumenta są niezależne, nie ulegają automatycznie wzajemnej kompensacji. W opinii sądu bank może żądać zwrotu świadczenia od chwili, w której umowa kredytu stała się trwale bezskuteczna, co wyznacza bieg przedawnienia.

  Jaka jest stopa zwrotu z wynajmu mieszkań?

  Wynajem mieszkania. W ostatnich latach popyt na rynku mieszkaniowym istotnie napędzały osoby, które chciały zainwestować w wynajem. Stopy zwrotu z takiego zakupu były znacznie wyższe niż oprocentowanie lokat, a rosnące dynamicznie ceny mieszkań zachęcały do inwestycji.

  Złoto nadal jednym z najbardziej popularnych celów inwestycyjnych

  Zainteresowanie złotem na światowych rynkach jest obecnie ogromne. Samoloty ze złotymi sztabkami latają rzadziej, ale konwoje z cennym ładunkiem mkną autostradami – tak złoto jest transportowane m.in. do Polski. Kruszec stał się popularną alternatywą do inwestowania, także nad Wisłą.

  Od 15 maja bez maseczek na ulicy

  Rząd od 15 maja znosi obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu, pod warunkiem że utrzymamy dystans 1,5 metra od innej osoby. Co jeszcze się zmieni w tym zakresie?

  Ponownie otwarte kluby fitness, siłownie i baseny

  Od 29 maja do 5 czerwca przywrócona ma być działalność klubów fitness i siłowni, a także basenów - wynika z opublikowanego rozporządzenia Rady Ministrów.

  Resort sprawiedliwości planuje nowelizację art. 388 k.c. Co to oznacza dla sprzedawców?

  Będą zmiany w przepisach. Prawnicy przerażeni proponowanymi zmianami do art. 388 k.c. Zmiana ma zwiększyć ochronę obywateli przed nieuczciwymi i nieetycznymi praktykami sprzedawców.

  Czy fintech to przyszłość bankowości?

  Mówi się, że spółki fintechowe to przyszłość tradycyjnej bankowości, a niektórzy analitycy ryzykują stwierdzenie, iż biznesy łączące świat finansów z nowymi technologiami to przyszłość, która już nadeszła. Taki wariant potwierdzają nastroje na rynkach światowych, a także w strukturach największych funduszy inwestycyjnych globu. Beneficjentem tego typu zmian będzie przede wszystkim sam klient.

  Drewniane konstrukcje szkieletowe coraz popularniejsze

  Drewniane konstrukcje szkieletowe to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród polskich inwestorów. Eksperci nie mają wątpliwości, że drewno na dobre wróciło do łask.

  Wyrok SN ws. kredytów frankowych a sektor bankowy

  Umowy kredytu frankowego. Zdaniem Związku Banków Polskich niekorzystne dla banków rozstrzygnięcia SN ws. kredytów frankowych oznaczałyby upadek części sektora bankowego. Banki nie byłyby w stanie finansować bieżących potrzeb gospodarki.

  Jak ustawić bezpieczne hasło na komputerze firmowym?

  Bezpieczne hasło i ochrona danych to podstawa każdej firmy. Tymczasem oszuści wykorzystują zaawansowane narzędzia IT do masowego łamania haseł dostępów do usług internetowych i w ten sposób pozyskują ogromne wolumeny danych do dokonywania przestępstw.

  MRiRW: blisko 2,2 mld euro z KPO na sektor rolno-spożywczy

  Sektor rolno-spożywczy ma w Krajowym Planie Odbudowy wyodrębnioną pulę na rozwój i wzmocnienie odporności na kryzysy. Jakie inwestycje będą jeszcze wspierane z KPO?

  Codzienie tracimy około 600 milionów zł z polskiego PKB

  Trzecia fala pandemii łagodniejsza dla gospodarki, ale niektóre sektory wciąż dużo tracą. Kto traci, a kto zyskuje na pandemii?

  Pakiet akcyzowy - zmiany dla firm

  Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym weszła w życie. Szereg zmian już obowiązuje m.in. uzyskiwanie lub cofanie zezwoleń akcyzowych. Co jeszcze się zmieniło?

  Jak powinna wyglądać umowa na dostawy produktów rolniczych?

  Umowa dla rolnika: jak powinny być uregulowane kwestie ceny, terminów płatności, siły wyższej, kontroli jakości czy wypowiedzenia kontraktu?

  Dziedziczenie jednoosobowej działalności gospodarczej – co dalej po śmierci przedsiębiorcy

  Prawnik wyjaśnia, co dzieje się po śmierci przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, wpisanej do CEIDG

  Hotele znów otwarte. Te miejskie na razie są omijane są przez gości

  Od 8 maja hotele znów mogą przyjmować gości. Jednak w przeciwieństwie do hoteli resortowych w tych miejskich nie widać bardzo dużego zainteresowania.

  Ceny mieszkań wzrosły od 7 do 13 proc.

  Ceny mieszkań. W ciągu roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły od 7 do 13 proc., najwyższe wzrosty odnotowano w Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu, najniższe w Warszawie - wynika z Barometru Metrohouse i Gold Finance. W dalszym ciągu duży jest udział zakupów w celach inwestycyjnych.

  Instalacja fotowoltaiczna - co warto wiedzieć?

  Fotowoltaika. Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? Gdzie montować panele? Jak sprawdza się instalacja w zależności od pogody? Jakie formalności trzeba spełnić, z jakimi kosztami się liczyć?

  Jak uzyskać wyrok w sprawach budowlanych w mniej niż dwa miesiące?

  Brak płatności nawet jednej faktury może zagrozić wypłacalności wykonawcy. W poszukiwaniu wyjścia z tej pułapki, coraz więcej firm budowlanych zwraca się w kierunku e-arbitrażu.

  Ponad 20% przedsiębiorców z branży beauty zapowiada zwolnienia

  Firmy z branży beauty zamierzają zwolnić część swoich pracowników. Planowane redukcje najczęściej mają obejmować ponad 60% kadr. Branża przeżywa stagnację i zapowiada falę upadłości.

  Pieniądze z KPO na termomodernizację budynków na wsi

  Termomodernizacja budynków na wsi. Z budżetu Krajowego Planu Odbudowy (KPO) będą wspierane inwestycje mieszkańców wsi m.in. w zakresie termomodernizacji budynków mieszkalnych, modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, termomodernizację budynków szkół, bibliotek i domów kultury.

  Jak założyć wyząbkowane opony? Czy się da?

  Jak założyć wyząbkowane opony? To o tyle zasadnicze pytanie, że ząbkowanie oznacza uszkodzenie bieżnika w ogumieniu.

  Dotacje dla firm w maju - lista konkursów

  Dotacje z Funduszy Europejskich czekają na przedsiębiorców. Przedstawiamy listę majowych konkursów i dotacji.

  Tarcza branżowa - zasady wsparcia, nowe kody PKD

  Tarcza branżowa to wsparcie dla firm poszkodowanych przez pandemię COVID-19. Od kiedy i na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy po zmianach?

  Jak rozwód Gatesów wpłynie na rynek start-upów?

  Rozwód Gatesów. Rozwody najbogatszych obywateli USA to nierzadko wyjątkowo bolesny cios wymierzony m.in. w majątek osobisty oraz portfele inwestycyjne. Czy jest się czego obawiać?