reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Tarcza Antykryzysowa > Czy można ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w czasie epidemii

Czy można ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w czasie epidemii

Czy dofinansowanie wynagrodzeń pracowników z tarczy antykryzysowej dotyczy też aktualnie przyjmowanych, np. w maju 2020 r. nowych pracowników do firmy?

PYTANIE

Czy dofinansowanie wynagrodzeń pracowników z tarczy antykryzysowej dotyczy też aktualnie przyjmowanych, np. w maju 2020 r. nowych pracowników do firmy?

ODPOWIEDŹ

W przypadku spełnienia wszystkich kryteriów uprawniających do uzyskania dofinansowania wynagrodzeń można ubiegać się również o dofinansowania dla pracowników przyjętych do pracy w trakcie epidemii (np. w maju 2020 r.).

Przepisy ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw  – zwanej tarczą antykryzysową – przewidują różne formy pomocy dla przedsiębiorców, które mają na celu m.in. utrzymanie zatrudnienia.

Jednym z proponowanych rozwiązań jest możliwość dofinansowania wynagrodzenia przez państwo. Ustawa przewiduje dwa tryby uzyskania przez pracodawców dofinansowania do wynagrodzeń:

1)     w formie świadczeń z państwowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych związanych z dofinansowaniem wynagrodzeń w związku z przestojem ekonomicznym pracowników oraz w związku z obniżeniem wymiaru czasu pracy (art. 15g tej ustawy),

2)     w formie dofinansowania (od starosty) części kosztów wynagrodzeń pracowników (w tym zleceniobiorców) oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 (art. 15zzb ustawy).

Aby uzyskać dostęp do całego artykułu zamów abonament INFORLEX Twój Biznes. PROMOCJA! Teraz dwa dostępy w cenie 98 zł za miesiąc. Kup dostęp >>

Podstawa prawna:

  • ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 374 ze zm.)

Maciej Ambroziewicz

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

MecenasIT
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama