reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Tarcza Antykryzysowa > Jak wypełnić i złożyć wniosek o dofinansowanie wynagrodzeń z FGŚP

Jak wypełnić i złożyć wniosek o dofinansowanie wynagrodzeń z FGŚP

Przedsiębiorca, organizacja pozarządowa, a także podmiot prowadzący działalność w zakresie pożytku publicznego mogą wystąpić o dofinansowanie wynagrodzeń i składek ZUS z FGŚP. Warunkiem wystąpienia o ten rodzaj wsparcia jest pogorszenie sytuacji ekonomicznej podmiotu ubiegającego się o pomoc wskutek zagrożenia epidemicznego, ograniczenie zatrudnienia oraz złożenie wniosku o dofinansowanie do dyrektora wojewódzkiego urzędu pracy.

Wniosek o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy, którymi w szczególności są dofinansowanie wynagrodzeń i zasadniczo składek na ubezpieczenia społeczne należnych od pracodawcy, uprawniony podmiot może złożyć w formie:

  • elektronicznej na portalu praca.gov.pl lub
  • dokumentu papierowego, przy czym jak wynika z informacji publicznych, ze względu na istniejące ograniczenia w działalności urzędów ta forma przekazania wniosku może spowodować wydłużenie jego rozpatrzenia i w konsekwencji opóźnienie w przekazaniu środków.

Do wniosku o dofinansowanie z FGŚP należy załączyć:

  • kopię porozumienia zawartego z przedstawicielstwem pracowników o warunkach obniżenia wymiaru czasu pracy lub wprowadzenia przestoju ekonomicznego;
  • wykaz pracowników, na których pracodawca będzie ubiegał się o dofinansowanie (według wzoru określonego elektronicznie); wykaz nie może obejmować pracowników, którzy uzyskali wynagrodzenie wyższe niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS (15 994,41 zł);
  • kopię pełnomocnictwa w przypadku osoby upoważnionej do reprezentacji podmiotu;
  • umowę o wypłatę świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy, która ma postać nieedytowalnego dokumentu.

Wniosek wraz z załącznikami stanowi jeden dokument, który należy podpisać za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego.

Poniżej przedstawiamy instrukcję wypełniania wniosku o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy, w następstwie wystąpienia COVID-19.

Nagłówek wniosku

W nagłówku wniosku podmiot ubiegający się o wsparcie wskazuje miejscowość i datę wypełnienia dokumentu. Numer wniosku i umowy nadaje urząd.

Adresat wniosku (część A)

Wniosek należy złożyć do Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) właściwego ze względu na siedzibę podmiotu ubiegającego się o wsparcie.

Dane podmiotu ubiegającego się o dofinansowanie (część B)

W tej części dokumentu należy zamieścić dane identyfikacyjne podmiotu wnioskującego o wsparcie oraz jego reprezentantów (zgodnie z wpisem do KRS lub CEIDG). Omawiany wniosek zawiera 4 pozycje przeznaczone do wykazania reprezentacji podmiotu. Jeżeli liczba tych osób jest większa, do wniosku należy dołączyć dodatkową listę reprezentantów. Ponadto w celu usprawnienia kontaktu wnioskodawca podaje adres e-mail oraz telefon.

Osobą składającą wniosek może być zarówno reprezentant podmiotu, jak i inna osoba. Jeżeli jest dla nich wymagane pełnomocnictwo do występowania przed WUP, należy je obowiązkowo dołączyć do wniosku. 

Aby uzyskać dostęp do całego artykułu zamów abonament INFORLEX Twój Biznes. PROMOCJA! Teraz dwa dostępy w cenie 98 zł za miesiąc. Kup dostęp >>

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 15g, art. 31zo ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych - Dz.U. z 2020 r. poz. 374; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 875

  • komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 12 maja 2020 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym kwartale 2020 r. - M.P. z 2020 r. poz. 412

 

Alicja Kozłowska

specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń, praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziale kadrowo-płacowym

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama