REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatek Belki, Podatnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pamiętaj o rozliczeniu podatków od zysków kapitałowych

Zeznanie podatkowe należy złożyć w tym roku do 30 kwietnia. O wypełnieniu formularza PIT 38 powinni pamiętać też inwestorzy giełdowi.

Jak rozliczyć podatek od dochodów kapitałowych

Podatek od zysków osiągniętych z inwestycji kapitałowych w ubiegłym roku należy rozliczyć do końca kwietnia. Większość inwestorów jednak rozlicza się z fiskusem w ostatnim możliwym terminie. Warto przypomnieć kilka ogólnych zasad rozliczania podatków od zysków z inwestycji.

Banki pomogą w opłaceniu podatku

Banki przygotowały specjalną ofertę kredytów dla podatników którzy myszą zapłacić podatek w ramach PIT. Dopłatę podatku można sfinansować kredytem gotówkowym albo kartą kredytową.

Fundusze parasolowe chronią przed podatkiem belki

W rankingu funduszy parasolowych przygotowanym przez Open Finance wygrywa Aviva Investors FIO. Zwycięstwo zawdzięcza dobrym wynikom poszczególnych subfunduszy i bogatej ofercie produktowej.

REKLAMA

Ukryj się przed fiskusem w funduszu parasolowym

Towarzystwa funduszy inwestycyjnych przygotowują coraz bogatszą ofertę dla inwestorów nie chcących płacić podatku Belki. Fundusze przekształcane są w subfundusze parasolowe, pozwalające uniknąć opodatkowania.

Jak nie płacić podatku Belki

Polacy bardzo chętnie wykorzystują wszelkie możliwości aby nie płacić podatku od zysków kapitałowych. Konta i lokaty z dzienną kapitalizacją pozwalające uniknąć podatku Belki stały się standardem w polskiej bankowości.

Lokaty bez podatku Belki

Bardzo dużą popularnością cieszą się w ostatnim czasie tzw. lokaty antybelkowe, pozwalające uniknąć podatku od zysków kapitałowych. Najwyższe oprocentowanie wśród antybelkowych depozytów można uzyskać na kontach oszczędnościowych – nawet 6,5% w skali roku. Najlepsza lokata dzienna przynosi 5,65% w skali roku, a półroczna poliso-lokata 5,7% – wynika z analizy Expandera.

Wyższe oprocentowanie lokat dzięki wojnie depozytowej

Walka banków o depozyty spowodowała, że realne zyski z lokat zakładanych w zeszłym roku osiągnęły poziomy nie notowane od kilku lat.

REKLAMA

Więcej ofert lokat antypodatkowych

Coraz więcej banków decyduje się na umieszczenie w swojej ofercie bardzo popularnych w ostatnim czasie lokat antypodatkowych. Cały czas jednak nie znajdziemy lokat antypodatkowych w ofertach wielu dużych banków detalicznych.

Samochód jesienią i zimą

Jesienią i zimą warto szczególnie zadbać o samochód. Dobór odpowiednich zimowych opon, kontrola prawidłowego ciśnienia w kołach, a także dobra żywotność akumulatora, wpływają na stabilność i komfort jazdy. Z kolei umiejętne używanie świateł przeciwmgielnych pozwala zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa i kultury na drodze. Ważny element wyposażenia auta, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych, stanowi system ABS oraz dodatkowe narzędzia niezbędne zimą.

Duży popyt na lokaty bez podatku Belki

Od pewnego czasu pojawiają się wątpliwości dotyczące opodatkowania lokat jednodniowych. Niektóre banki wręcz powstrzymują się od oferowania natypodatkowych lokat. Lokat jednodniowych nie boją się natomiast klienci szukający sposobów na ominięcie podatku Belki.

Urzędnicy uczą się zwalczać przestępstwa podatkowe

Pomorska administracja podatkowa gościła sześciu przedstawicieli czeskiej, węgierskiej, słoweńskiej i portugalskiej administracji podatkowej, zajmujących się zwalczaniem oszustw podatkowych. Był to już siódmy staż zorganizowany przez urząd w ramach programu Fiscalis.

Na konto oszczędnościowe można wpłacać nawet drobne kwoty

Konto oszczędnościowe to wygodny produkt do regularnego oszczędzania. Pozwala powiększać gromadzone środki nawet o niewielkie kwoty. Często też oferuje wyższe oprocentowanie niż tradycyjne lokaty. Zaletą tych ostatnich jest natomiast możliwość wyboru stałego oprocentowania oraz prosta i dobrze znana konstrukcja.

Nie zmieni się limit wpłat na IKE

Zbliża się koniec roku i zostało już niewiele czasu, aby wykorzystać w całości tegoroczny limit wpłat na indywidualne konto emerytalne.

Lokaty wygrywają z inflacją

Najlepsze depozyty oferowane teraz przez banki dają rekordowo wysoką realną stopę zwrotu.

Czy wydatki na biznes lunch można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Prowadzę firmę (spółka z o.o.) i co jakiś czas, jako prezes zarządu spotykam się z klientem, czy kontrahentem w restauracji, czy innym lokalu gastronomicznym w celu omówienia wspólnych spraw biznesowych. Oczywiście możemy spotykać i spotykamy się również w biurze ale rozmowa przy posiłku w fajnej restauracji sprzyja nawiązaniu i podtrzymaniu dobrych relacji biznesowych. Czy wydatki na takie lunche i obiady w restauracjach z klientami i kontrahentami mogę zaliczyć do kosztów podatkowych?

Ulgi podatkowe dla inwestorów zagranicznych na Białorusi

Przedsiębiorca, który będzie chciał przenieść produkcję na Białoruś czy otworzyć przedstawicielstwo spółki w tym kraju będzie zwolniony m.in. z podatku dochodowego. Jest to zaledwie część zwolnień podatkowych, z których może skorzystać inwestor zagraniczny w tym kraju.

Jednolity podatek socjalny w Rosji?

Inwestor zagraniczny, który prowadzi działalność gospodarczą w Rosji musi się liczyć z tym, że zapłaci jednolity podatek socjalny. Płacą go osoby prawne, które zatrudniają i wypłacają wynagrodzenia osobom fizycznym.

Po zmianie podatków mieszkania lepsze niż lokaty

Od przyszłego roku podatek od dochodów z wynajęcia mieszkania ma wynosić 8,5 proc. (zamiast obecnych 20 proc.), a więc będzie o ponad połowę niższy niż podatek od zysków kapitałowych

Lokaty bez podatku w Expanderze

Expander wspólnie z Meritum Bankiem przygotowali kolejną ofertę lokat. Wysoko oprocentowane lokaty bankowe na 6 i 12 miesięcy bez podatku „Belki” i z nieograniczoną liczbą wpłat są od już dostępne w oddziałach Expandera.

Unikanie podwójnego opodatkowania w Rosji

Planując wyjazd do Rosji w celu prowadzenia działalności gospodarczej warto jest zwrócić uwagę na kwestię nałożenia podatków w dwóch państwach. Aby nie przepłacać wystarczy zastosować przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Lokaty roczne znów bardziej atrakcyjne od krótkoterminowych

Oprocentowanie lokat bankowych od początku roku systematycznie spada, choć tempo spadku w drugim kwartale było istotnie mniejsze niż w pierwszym – wynika z analizy Expandera. Wyraźnie zmieniła się ponadto relacja między atrakcyjnością lokat 3-mięcznych i rocznych. Dziś znowu te drugie są bardziej atrakcyjne, co może świadczyć o stabilizacji sytuacji w sektorze bankowym.

Inwestowanie na emeryturę pod parasolem złożonym z 53 funduszy

Expander wprowadził do swojej oferty Indywidualne Ubezpieczenie na Życie z Funduszem „5+”. To wyjątkowo elastyczne rozwiązanie dla osób, które chcą długoterminowo inwestować w szerokie spektrum funduszy inwestycyjnych. Produkt pozwala dokonywać konwersji środków między aż 53 zarejestrowanymi w Polsce funduszami bez konieczności płacenia podatku „Belki”

Nowe oblicze wojny depozytowej: Lokata bez podatku lub z nagrodą

Banki nadal walczą o oszczędności Polaków, ale orężem nie jest już tylko oprocentowanie. Euro Bank, Alior Bank i Getin Bank stosują rozwiązania pozwalające uniknąć podatku od odsetek. BOŚ, Raiffeisen i Euro Bank kuszą odsetkami wypłacanymi już w momencie zakładania lokaty. BGŻ, ING BŚ i Kredyt Bank zachęcają klientów promocjami z cennymi nagrodami. Allianz Bank do konta dodaje ubezpieczenie od bezrobocia – wynika z raportu Expandera.

Czy można zapłacić podatek za wspólnika?

Razem z bratem prowadzimy firmę handlową. Przelewy na wszystkie podatki wysyłamy z rachunku bankowego naszej spółki jawnej, bo wszystko w spółce dzielimy po połowie. Podatek dochodowy każdy z nas płaci w innym urzędzie skarbowym. Brat nie ma problemów, a ja dostałem wezwanie że zalegam z podatkiem ponieważ mój urząd uważa że spółka nie może za mnie płacić. Poprzednio miałem spółkę jawną z żoną, przelewy były wysyłane z rachunku spółki i ten sam urząd nie miał zastrzeżeń. Czy to możliwe żeby w każdym urzędzie obowiązywały inne przepisy?

Bezpieczeństwo kapitału i zysk – czy to możliwe

Według najbardziej optymistycznych szacunków, Polacy zainwestują w 2009 roku w produkty strukturyzowane nawet 9-10 mld złotych. A ile rzeczywiście można na nich zarobić?

Jak oszczędzać bez podatku Belki

Ktoś, kto nie chce dzielić się z fiskusem zyskami ze swoich oszczędności, ma do wyboru sporo możliwości niepłacenia 19-proc. podatku Belki. Banki coraz częściej oferują produkty „antypodatkowe” – wynika z analizy Open Finance.

Inwestowałeś? Sprawdź czy musisz zapłacić podatek

Nieubłaganie zbliża się 30 kwietnia, ostatni dzień w którym należy złożyć zeznanie podatkowe za poprzedni rok. Ponieważ od zysków z kapitałów pieniężnych płaci się 19-proc. „podatek Belki”, smutny obowiązek rozliczenia podatkowego dotyczy także inwestorów, choć nie wszystkich.

Czy można odliczyć VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją dla potrzeb VAT?

W 2005 r. rozpocząłem działalność gospodarczą. Do maja 2008 r. wykonywałem działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie usług medycznych i w związku z tym korzystałem ze zwolnienia przedmiotowego z VAT. W marcu 2008 r. nabyłem lokal niemieszkalny stanowiący od podatników VAT i dlatego sprzedaż została udokumentowana oprócz aktu notarialnego, fakturami VAT. Lokal ten zacząłem wynajmować innym firmom w ramach działalności gospodarczej od października 2008 r. i wystawiam faktury VAT. W związku z tym zrezygnowałem formalnie ze zwolnienia podmiotowego z VAT i złożyłem pierwszą deklarację VAT-7 za październik 2008 r. Czy będąc już czynnym podatnikiem VAT, mam prawo do złożenia deklaracji VAT - 7 za okres przed rejestracją z wykazanym podatkiem naliczonym od wydatków na zakup lokalu związanego w całości ze sprzedażą opodatkowaną. I następnie w miesiącu osiągnięcia pierwszego przychodu opodatkowanego wystąpić o zwrot nadwyżki VAT naliczonego nad należnym.

Ministerstwo Finansów radzi jak odliczać VAT od paliwa do samochodów i jak korygować wcześniejsze zeznania

22 grudnia 2008 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyrokując w sprawie o sygnaturze C‑414/07 wypowiedział się przeciw ograniczeniom w odliczaniu VAT od samochodów wprowadzonym w polskim prawie podatkowym po akcesji do UE. Ministerstwo Finansów zgadzając się z tym orzeczeniem sformułowało niedawno swoją interpretację stanu prawnego istniejącego po wspomnianym wyroku ETS. Poznajmy treść tego stanowiska Ministerstwa.

Oszczędzanie na podatkach

Największy wydatek każdego z nas, to, podatki. Na ich opłacenie pracujemy blisko pół roku kalendarzowego. Szukając oszczędności w domowym budżecie , na pewno warto poświęcić troche czasu na analizę płaconych podatków.

Czy można zaliczyć do kosztów zakup okularów dla przedsiębiorcy?

Jestem małym przedsiębiorcą. Kupiłem ostatnio okulary korekcyjne dla siebie, zgodnie z zaleceniem okulisty. Czy ten wydatek mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Czy jest potrzebne potwierdzenie odbioru faktury korygującej?

Jestem przedsiębiorcą i podatnikiem VAT. Słyszałem, że w związku z ostatnimi zmianami w VAT, pojawiły się nowe podobno korzystniejsze dla przedsiębiorców rozwiązania dotyczące potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Jako zainteresowany, chciałbym zapytać na czym te zmiany polegają?

Czy podatek Belki to zawsze 19%

Stawka podatku od zysków kapitałowych wynosi 19%. W praktyce jednak okazuje się, że kwota naliczonego podatku może być wyższa lub niższa.

Sposób umarzania jednostek przez TFI ma znaczenie dla wysokości zysku

Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych stosują trzy różne metody umarzania jednostek uczestnictwa: FIFO (ang. First In First Out), HIFO (ang. Highest In First Out) oraz LIFO (ang. Last In First Out). Różnią się one sposobem wyboru jednostek do umorzenia w przypadku, gdy klient zdecyduje się na wycofanie z funduszu tylko części zgromadzonych środków.

Poliso-lokata zapewnia zyski bez podatku

Poliso-lokata, nazywana również polisą lokacyjną, choć działa na podobnej zasadzie, jak tradycyjna lokata, to jednak zyski z niej nie są opodatkowane. Środki należy wpłacić na z góry określony okres, który może trwać od 3 miesięcy do 3 lat (takie są aktualnie oferty). Tak, jak w przypadku lokat o stałym oprocentowaniu, wpłacając środki na polisę lokacyjną wiemy, jaką kwotę odsetek otrzymamy.

Podatek Belki

W jaki sposób należy zapłacić podatek od zysków kapitałowych w przypadku umorzenia lub konwersji jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych?

Czy zawsze płacimy prowizję od konwersji funduszy

Konwersja oznacza przeniesienie środków z jednego funduszu do innego w ramach tego samego TFI. W praktyce polega ona na odkupienie jednostek uczestnictwa w jednym funduszu i nabycie w drugim.

Czy jednostki nabyte przed 1.12.2001 r podlegają opodatkowaniu

Czy dochód z jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych kupionych przed 1 grudnia 2001 r podlega opodatkowaniu?

Konwersja funduszy parasolowych

Dokonując zamiany jednostek uczestnictwa jednego funduszu na jednostki w innym funduszu należy zapłacić tzw. podatek Belki. Wyjątek stanowią fundusze parasolowe.

Jak udokumentować zaliczki w podatku VAT w sprzedaży krajowej?

Prowadzę działalność gospodarczą i często pobieram zaliczki na poczet przyszłej sprzedaży swoich produktów. Kupujący wpłacają czasem całe należności na konto firmy przed dokonaniem sprzedaży. W tych przypadkach nie wystawiam faktur dokumentujących zaliczkę, lecz faktury dokumentujące faktyczną sprzedaż. Czy postępuję prawidłowo ?

Czy można dokonać jednorazowej amortyzacji samochodu ciężarowego?

Jestem przedsiębiorcą i małym podatnikiem. Korzystając z kredytu bankowego zakupiłem w marcu 2008 r. używany samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej 24 tony, za kwotę 65.800,00 zł. Następnie wprowadziłem samochód do ewidencji środków trwałych i rozpocząłem jego użytkowanie...

Na czym polega opakowanie lokaty strukturyzowanej

Klient zawierając lokatę strukturyzowaną, często nie widzi złożoności tego produktu. Z punktu widzenia prawa jednak, może to być polisa inwestycyjna. Takie opakowanie produktu pozwala na uniknięcie podatku od zysków kapitałowych.

Poliso-lokaty

Poliso-lokaty pojawiły się po wprowadzeniu podatku od zysków kapitałowych tzw. „podatku  Belki” jako produkty pozwalające ominąć ten podatek. Są one alternatywą dla tradycyjnych lokat, produkt ten powstał dzięki współpracy towarzystw ubezpieczeniowych z bankami.

Czy zarobimy na lokacie

Banki kuszą klientów coraz wyższym oprocentowaniem lokat. Może się jednak okazać, że zysku z nich nie będzie. Mogą nawet przynieść stratę.

Jak obliczany jest podatek Belki

Decydując się na lokatę musimy pamiętać, że nasze odsetki zawsze będą pomniejszone o 19 proc podatku. Oznacza to, że w rzeczywistości nasze odsetki będą o około 1/5 mniejsze niż podają banki.

Jak mogą rozliczać VAT mali podatnicy?

Dla podmiotów spełniających kryteria uznania ich za małych podatników określono uproszczone zasady rozliczania się z podatku. Mali podatnicy mogą je wybrać dobrowolnie – nie ma tu żadnego przymusu.

Kto może płacić ryczałt ewidencjonowany?

Opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego mogą wybrać podatnicy, którzy 1) w roku poprzedzającym rok podatkowy: a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150 000 euro, lub b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150 000 euro, 2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Jak wybrać formę opodatkowania dochodów

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej można i trzeba nie tylko dokonać wyboru formy jej prowadzenia, ale również zasad rozliczania podatku dochodowego.

Komu opłaca się opodatkowanie wg skali a komu stawką liniową 19%?

Dokonując wyboru pomiędzy opodatkowaniem według skali podatkowej a opodatkowaniem z zastosowaniem stawki liniowej należy indywidualnie ocenić opłacalność każdej z wymienionych form opodatkowania.

REKLAMA