REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe oblicze wojny depozytowej: Lokata bez podatku lub z nagrodą

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Banki nadal walczą o oszczędności Polaków, ale orężem nie jest już tylko oprocentowanie. Euro Bank, Alior Bank i Getin Bank stosują rozwiązania pozwalające uniknąć podatku od odsetek. BOŚ, Raiffeisen i Euro Bank kuszą odsetkami wypłacanymi już w momencie zakładania lokaty. BGŻ, ING BŚ i Kredyt Bank zachęcają klientów promocjami z cennymi nagrodami. Allianz Bank do konta dodaje ubezpieczenie od bezrobocia – wynika z raportu Expandera.

W bankowej wojnie o oszczędności Polaków wysokość oprocentowania powoli schodzi na drugi plan. Z analizy Expandera wynika, że od początku roku średnie oprocentowania lokat 3-miesięcznych spadło z 6,5% do 4,4% w maju i ustabilizowało się w okolicach tego poziomu. W ostatnim czasie coraz wyższe znacznie ma bowiem nie oprocentowanie, a dodatkowe korzyści płynące z poszczególnych ofert. Banki „podrasowują” swoje oferty w różny sposób.

REKLAMA

Odsetki bez podatku

Euro Bank, choć zdecydował się na obniżenie oprocentowania konta oszczędnościowego z 7,07% do 6,06%, zmienił częstotliwość naliczania odsetek na koncie. Wcześniej odsetki były wypłacane co miesiąc, a obecnie są wypłacane codziennie. Dzięki temu klient, który posiada na koncie nie więcej niż nieco ponad15 tys. zł w ogóle nie płaci podatku od odsetek. W rezultacie klienci otrzymują więcej odsetek, niż przy poprzednim, wyższym poziomie oprocentowania. Ponieważ bank pozwala otworzyć do pięciu kont oszczędnościowych, to bez podatku można ulokować nawet 75 tys. zł.

Jak to działa?

Jest to możliwe dzięki temu, że podatek (19%) jest naliczany od kwoty wypłaconych odsetek. Jeśli są one wypłacane codziennie, to ich wartość jest niewielka. Ponieważ oprocentowanie konta wynosi 6,06% w skali roku, to przy kwocie wynoszącej 15 tys. zł, bank codzienne wypłaca odsetki w wysokości 2,49 zł (15 000 zł * 6,06% / 365 dni). Podatek jest naliczany jednak od kwoty odsetek zaokrąglonych do pełnych złotych. W rezultacie 19% podatku od kwoty 2 zł daje nam 38 groszy. Podatek również musi zostać jednak zaokrąglony do pełnych złotych. W rezultacie, po zaokrągleniu 38 groszy, pozostaje nam 0 zł podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lepsze 6,06% bez podatku niż 7,07% z podatkiem

Dzięki temu, że odsetki nie są pomniejszane o podatek Euro Bank może skutecznie konkurować z produktami o wyższym oprocentowaniu. Dla przykładu, klient wpłaci 15 tys. zł na miesięczną lokatę z oprocentowaniem 7,07% w skali roku, to zyska mniej niż w Euro Banku. Odsetki wypłacone po miesiącu wyniosą bowiem 88,38 zł. Zostaną one jednak pomniejszone o 17 zł podatku. W rezultacie, w kieszeni klienta pozostanie więc 71,38 zł. Taką samą kwotę odsetek otrzymywali posiadacze konta w Euro Banku, przed obniżką oprocentowania i zmianą zasad naliczania odsetek. Natomiast obecnie, mimo oprocentowania niższego o 1 pkt. proc., klient uzyska odsetki w kwocie 74,70 zł. Mankamentem, w porównaniu z lokatą o stałym oprocentowaniu, jest jednak to, że a na koncie oprocentowanie w każdej chwili może się zmienić.

Porównanie zysków z depozytu w kwocie 15 tys. zł

Konto oszczędnościowe Euro Banku (oproc. 6,06%)

Miesięczna lokata o oprocentowaniu 7,07%

Odsetki przed opodatkowaniem

74,70 zł (2,49 zł dziennie)

88,38 zł

Podatek

0,00 zł

17,00 zł

Odsetki po odjęciu podatku

74,70 zł

71,38 zł

Podobny system naliczania odsetek (naliczanie codzienne) stosuje Alior Banku na konie z lokatą nocną oraz Getin Bank na „Lokacie codziennej”. W Aliorze oprocentowanie wynosi 8% w skali roku, ale jest naliczane jedynie od połowy środków na koncie. Mimo braku podatku klient zarobi więc znacznie mniej niż w Euro Banku. Z wyliczeń Expandera wynika, że wpłacając 15 tys. zł odsetki wyniosą 40 zł miesięcznie, czyli prawie o połowę mniej niż w Euro Banku (74,70 zł). W Getinie oprocentowanie wynosi 6% od całości środków, a więc przynosi ona minimalnie niższe odsetki niż konto w Euro Banku.

Odsetki z góry

Na rynku depozytów pojawiła się również inna ciekawostka. BOŚ, Raiffeisen Bank i Euro Bank wypłacają odsetki od lokat już w momencie wpłaty pieniędzy. W rezultacie klient może zyskać nieco więcej niż na tradycyjnej lokacie o takim samym oprocentowaniu. Odsetko można bowiem ulokować na czas trwania lokaty i zyskać odsetki od odsetek. W tym przypadku dodatkowy korzyść nie jest jednak tak duża jak przy braku podatku. Dla przykładu, jeśli oprocentowanie 3-miesiecznej lokaty wynosi 5,1% (oferta BOŚ), to przy kwocie inwestycji wynoszącej 15 tys. zł odsetki (po odjęciu podatku) wynoszą 155,25 zł. Lokując taką kwotę na analogiczny procent można dodatkowo zyskać tylko 1,98 zł. Zaletą jest jednak natomiast możliwość wykorzystania odsetek z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Oprocentowanie lokat z odsetkami wypłacanymi z góry

Bank

Okres lokaty

3 miesiące

6 miesięcy

BOŚ

5,10%

5,00%

Euro Bank

6,00%

brak oferty

Raiffeisen Bank*

3,50%

3,30%

* dla kwoty poniżej 50 tys. zł

Nagroda za lokatę

Expander zwraca również uwagę na to, że inne banki, choć nie oferują najwyższego oprocentowania na rynku, to liczą, że uda im się przyciągnąć pieniądze klientów dzięki promocjom. Specjalną ofertę depozytów, pozwalającą na wygranie nagród rzeczowych lub pieniężnych, posiadają obecnie m. in. ING Bank Śląski, BGŻ i Kredyt Bank. W BGŻ promocja dotyczy lokat 3-miesięcznych. Osoby, które z tej oferty skorzystają mają szanse wygrać 3 sztabki złota (BGŻ).

Wybrane promocje depozytów

Bank

Oprocentowanie w skali roku

 Rodzaj produktu

Dodatkowe korzyści

BGŻ

5,25%

Lokata 3-miesięczna

3 sztabki złota

ING BŚ

5,50%

Konto oszczędnościowe

4 Fordy Fiesta, 34 rowery,  nawigacje GPS

Kredyt Bank

6,5%*

Konto oszczędnościowe

gwarantowane 50 dla polecającego konto i 50 zł dla polecanego

* tylko dla nowowpłaconych środków

Nagroda za konto oszczędnościowe

REKLAMA

ING Bank Śląski i Kredyt Bank objęły promocją konta oszczędnościowe. W tym pierwszym można wygrać cztery samochody, rowery i nawigacje GPS. Ciekawszą promocję wprowadził jednak Kredyt Banku. W jego przypadku nagroda jest bowiem gwarantowana, po spełnieniu określonych wymogów. Osoba, która zachęci kogoś do otwarcie konta oszczędnościowego, otrzyma 50 zł. Taka sama kwota jest wypłacana również tej osobie, która to konto otworzyła. Warunkiem wypłaty nagrody dla obu klientów jest jednak przelewanie na nowe konto wynagrodzenia (ewentualnie renty, emerytury, stypendium) w kwocie przynajmniej 500 zł. Jednak osoba może jednak wygrać nie więcej niż 750 zł.

W Kredyt Banku chodzi więc nie tylko o przyciągnięcie oszczędności, ale także stałych wpływów na konto. Daje to bowiem dość duże prawdopodobieństwo, że klient, który z promocji skorzysta, nie odejdzie po jej zakończeniu. Zmiana konta, na które przelewane jest wynagrodzenie jest bowiem dokonywane stosunkowo niechętnie. Jeśli ktoś się na to zdecyduje, to jest szansa na to, że po dwóch miesiącach nie zmieni banku.

Ubezpieczenie od bezrobocia w koncie

Na przyciągniecie stałych wpływów nastawia się również Allianz Bank. Wykorzystuje on przynależności do grupy ubezpieczeniowej i oferuje ubezpieczenie na wypadek utraty pracy dla osób, których wynagrodzenie wpływa na konto banku. Wysokość świadczenia, to połowa średnich wpływów. W przypadku droższego Pakietu Premium, wypłata następuje przez 6 miesięcy od utraty pracy, ale wypłacana co miesiąc kwota nie może nie może przekroczyć 4 tys. zł. W przypadku tańszego Pakietu Optimum wypłata następuje przez 3 miesiące, a kwota nie może przekroczyć 2 tys. zł. Za prowadzanie kont trzeba zapłacić odpowiednio 50 zł lub 10 zł miesięcznie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA