Kategorie

Sposób umarzania jednostek przez TFI ma znaczenie dla wysokości zysku

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
Jarosław Sadowski
Jarosław Sadowski
Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.
Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych stosują trzy różne metody umarzania jednostek uczestnictwa: FIFO (ang. First In First Out), HIFO (ang. Highest In First Out) oraz LIFO (ang. Last In First Out). Różnią się one sposobem wyboru jednostek do umorzenia w przypadku, gdy klient zdecyduje się na wycofanie z funduszu tylko części zgromadzonych środków.
Reklama

Załóżmy, że inwestor kupował jednostki w trzech transzach po 100: w styczniu 2006 r. (po 50 zł za jednostkę), w styczniu 2007 roku (po 80 zł za jednostkę) i w styczniu 2008 r. (po 60zł za jednostkę) i dziś umarza 100 jednostek. Zgodnie z metodą FIFOumorzone zostaną jednostki kupione w styczniu 2006 r, czylinajwcześniej. Zgodnie z metodą LIFO umorzone zostaną jednostki kupionew styczniu 2008 r., czyli z ostatniej transzy. Z kolei zgodnie z metodąHIFO umorzone zostaną jednostki kupione w styczniu 2007 r., czyli ponajwyższej cenie.

Inwestorzy nie mają wpływu na wybór metody umarzania. Jest ona ujęta w statucie funduszu.TFI decydując się na daną metodę, zwykle stosuje ją we wszystkichfunduszach. Metoda umarzania ma wpływ na wynik z inwestycji, a tymsamym na wysokość płaconego podatku Belki. Metoda umorzenia maznaczenie dla tych inwestorów, którzy przynajmniej na częściposiadanych jednostek notują zysk i nabyli jednostki, z których dochódjest objęty podatkiem Belki.

Reklama

Prześledźmy to naprzykładzie. Do naszych założeń dodajmy jeszcze, że dziś jednostkakosztuje 70 zł. W przypadku zastosowania metody FIFO, umarzamy dziśjednostki kupione po 50 zł, płacimy więc 380 zł podatku. W przypadkuzastosowania metody LIFO, umarzamy jednostki kupione po 60 zł i płacimy190 zł podatku. W przypadku zastosowania metody HIFO umarzamy jednostkikupione po 80 zł i nie płacimy podatku.

Zewzględu na to, że w funduszach, w przypadku umorzenia jednostek nie mamożliwości kompensacji zysków i strat, uzasadnione wydaję się umorzeniew pierwszej kolejności jednostek kupionych po najwyższej cenie, naktórych inwestor ma zysk (z wyjątkiem jednostek kupionych przed 1grudnia 2001 r., które nie są objęte podatkiem Belki). Umorzeniejedenastek, na których inwestor ma stratę przy założeniu ponownegowejścia do funduszu i wzrostu wartości jednostek do poziomu wyjściowego(np. kupił 100 jednostek po 80 zł, wyszedł po 70, ponownie wszedł po 75i znowu umarza po 80 – płaci 95 zł podatku, chociaż wyszedł z całejoperacji na zero) oznacza konieczność zapłaty podatku mimo zerowegowyniku z inwestycji.

Jeżeli jednak w analizie uwzględnimy również to, co dzieje się z pozostałymi jednostkami, które nadal pracują w funduszui popatrzymy na inwestycję całościowo, to okaże się, że zysk zjednostek dwóch transz, które nadal pracują (w przypadku zastosowaniametody HIFO) będzie w stanie pokryć z nawiązką opisany wyżej podatekzapłacony mimo zerowego wyniku z jednej transzy. Przy takim podejściumetoda ta, niekorzystna przy poprzednim podejściu, staje sięnajkorzystniejsza.

Interpretacje różnych TFI codo tego, która metoda jest lepsza różnią się, stąd też różne metodyumarzania w rożnych towarzystwach.

Nabywając jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnychmożna również spotkać się z dziwną sytuacją. Po wpłaceniu środków dofunduszu może okazać się, że inwestor otrzyma jednostki o wartościnieco odbiegającej od wpłaconej kwoty. Dla przykładu, klient wpłaci1000 zł, fundusz z tej kwoty nie pobiera żadnej prowizji, a narejestrze zobaczy, że zakupione jednostki są warte jedynie 999,95 zł.Wynika to z stosowanych przez poszczególne TFI zaokrągleń ilościprzyznawanych klientom jednostek uczestnictwa. Można spotkać się zzaokrągleniami od trzech do sześciu miejsc po przecinku. Im większezaokrąglenie, czyli mniej miejsc po przecinku, tym większe rozbieżnościmiędzy wpłaconą kwotą i wartością jednostek.

Jeśli inwestor wpłaci 1000 zł, a aktualna cena jednostki wynosi 199,99zł to w przypadku zaokrąglenia do 3 miejsc po przecinku, otrzyma 5jednostek. Jeśli jednak 5 jednostek pomnoży przez 199,99 zł to okażesię że ich wartość wynosi tylko 999,95 zł. Natomiast, jeśli TFIstosowałoby zaokrąglenie do szóstego miejsca po przecinku, to klientotrzyma 5,000250 jednostek, co po pomnożeniu przez 199,99 zł dajedokładnie 1000 zł. Istnieje jednak również możliwość otrzymaniajednostek o większej wartości niż wpłacona kwota. Jeśli inwestor wpłaci1000 zł, gdy cena jednostki wynosi 200,98 zł, to przy zaokrągleniu dotrzeciego miejsca, otrzyma 4,976 jednostek, które są warte 1000,07 zł.

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma

  Sąd Najwyższy wydał decyzję ws. kredytów frankowych

  Kredyty frankowe. Sąd Najwyższy uznał, że roszczenia banku i konsumenta są niezależne, nie ulegają automatycznie wzajemnej kompensacji. W opinii sądu bank może żądać zwrotu świadczenia od chwili, w której umowa kredytu stała się trwale bezskuteczna, co wyznacza bieg przedawnienia.

  Jaka jest stopa zwrotu z wynajmu mieszkań?

  Wynajem mieszkania. W ostatnich latach popyt na rynku mieszkaniowym istotnie napędzały osoby, które chciały zainwestować w wynajem. Stopy zwrotu z takiego zakupu były znacznie wyższe niż oprocentowanie lokat, a rosnące dynamicznie ceny mieszkań zachęcały do inwestycji.

  Złoto nadal jednym z najbardziej popularnych celów inwestycyjnych

  Zainteresowanie złotem na światowych rynkach jest obecnie ogromne. Samoloty ze złotymi sztabkami latają rzadziej, ale konwoje z cennym ładunkiem mkną autostradami – tak złoto jest transportowane m.in. do Polski. Kruszec stał się popularną alternatywą do inwestowania, także nad Wisłą.

  Od 15 maja bez maseczek na ulicy

  Rząd od 15 maja znosi obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu, pod warunkiem że utrzymamy dystans 1,5 metra od innej osoby. Co jeszcze się zmieni w tym zakresie?

  Ponownie otwarte kluby fitness, siłownie i baseny

  Od 29 maja do 5 czerwca przywrócona ma być działalność klubów fitness i siłowni, a także basenów - wynika z opublikowanego rozporządzenia Rady Ministrów.

  Resort sprawiedliwości planuje nowelizację art. 388 k.c. Co to oznacza dla sprzedawców?

  Będą zmiany w przepisach. Prawnicy przerażeni proponowanymi zmianami do art. 388 k.c. Zmiana ma zwiększyć ochronę obywateli przed nieuczciwymi i nieetycznymi praktykami sprzedawców.

  Czy fintech to przyszłość bankowości?

  Mówi się, że spółki fintechowe to przyszłość tradycyjnej bankowości, a niektórzy analitycy ryzykują stwierdzenie, iż biznesy łączące świat finansów z nowymi technologiami to przyszłość, która już nadeszła. Taki wariant potwierdzają nastroje na rynkach światowych, a także w strukturach największych funduszy inwestycyjnych globu. Beneficjentem tego typu zmian będzie przede wszystkim sam klient.

  Drewniane konstrukcje szkieletowe coraz popularniejsze

  Drewniane konstrukcje szkieletowe to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród polskich inwestorów. Eksperci nie mają wątpliwości, że drewno na dobre wróciło do łask.

  Wyrok SN ws. kredytów frankowych a sektor bankowy

  Umowy kredytu frankowego. Zdaniem Związku Banków Polskich niekorzystne dla banków rozstrzygnięcia SN ws. kredytów frankowych oznaczałyby upadek części sektora bankowego. Banki nie byłyby w stanie finansować bieżących potrzeb gospodarki.

  Jak ustawić bezpieczne hasło na komputerze firmowym?

  Bezpieczne hasło i ochrona danych to podstawa każdej firmy. Tymczasem oszuści wykorzystują zaawansowane narzędzia IT do masowego łamania haseł dostępów do usług internetowych i w ten sposób pozyskują ogromne wolumeny danych do dokonywania przestępstw.

  MRiRW: blisko 2,2 mld euro z KPO na sektor rolno-spożywczy

  Sektor rolno-spożywczy ma w Krajowym Planie Odbudowy wyodrębnioną pulę na rozwój i wzmocnienie odporności na kryzysy. Jakie inwestycje będą jeszcze wspierane z KPO?

  Codzienie tracimy około 600 milionów zł z polskiego PKB

  Trzecia fala pandemii łagodniejsza dla gospodarki, ale niektóre sektory wciąż dużo tracą. Kto traci, a kto zyskuje na pandemii?

  Pakiet akcyzowy - zmiany dla firm

  Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym weszła w życie. Szereg zmian już obowiązuje m.in. uzyskiwanie lub cofanie zezwoleń akcyzowych. Co jeszcze się zmieniło?

  Jak powinna wyglądać umowa na dostawy produktów rolniczych?

  Umowa dla rolnika: jak powinny być uregulowane kwestie ceny, terminów płatności, siły wyższej, kontroli jakości czy wypowiedzenia kontraktu?

  Dziedziczenie jednoosobowej działalności gospodarczej – co dalej po śmierci przedsiębiorcy

  Prawnik wyjaśnia, co dzieje się po śmierci przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, wpisanej do CEIDG

  Hotele znów otwarte. Te miejskie na razie są omijane są przez gości

  Od 8 maja hotele znów mogą przyjmować gości. Jednak w przeciwieństwie do hoteli resortowych w tych miejskich nie widać bardzo dużego zainteresowania.

  Ceny mieszkań wzrosły od 7 do 13 proc.

  Ceny mieszkań. W ciągu roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły od 7 do 13 proc., najwyższe wzrosty odnotowano w Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu, najniższe w Warszawie - wynika z Barometru Metrohouse i Gold Finance. W dalszym ciągu duży jest udział zakupów w celach inwestycyjnych.

  Instalacja fotowoltaiczna - co warto wiedzieć?

  Fotowoltaika. Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? Gdzie montować panele? Jak sprawdza się instalacja w zależności od pogody? Jakie formalności trzeba spełnić, z jakimi kosztami się liczyć?

  Jak uzyskać wyrok w sprawach budowlanych w mniej niż dwa miesiące?

  Brak płatności nawet jednej faktury może zagrozić wypłacalności wykonawcy. W poszukiwaniu wyjścia z tej pułapki, coraz więcej firm budowlanych zwraca się w kierunku e-arbitrażu.

  Ponad 20% przedsiębiorców z branży beauty zapowiada zwolnienia

  Firmy z branży beauty zamierzają zwolnić część swoich pracowników. Planowane redukcje najczęściej mają obejmować ponad 60% kadr. Branża przeżywa stagnację i zapowiada falę upadłości.

  Pieniądze z KPO na termomodernizację budynków na wsi

  Termomodernizacja budynków na wsi. Z budżetu Krajowego Planu Odbudowy (KPO) będą wspierane inwestycje mieszkańców wsi m.in. w zakresie termomodernizacji budynków mieszkalnych, modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, termomodernizację budynków szkół, bibliotek i domów kultury.

  Jak założyć wyząbkowane opony? Czy się da?

  Jak założyć wyząbkowane opony? To o tyle zasadnicze pytanie, że ząbkowanie oznacza uszkodzenie bieżnika w ogumieniu.

  Dotacje dla firm w maju - lista konkursów

  Dotacje z Funduszy Europejskich czekają na przedsiębiorców. Przedstawiamy listę majowych konkursów i dotacji.

  Tarcza branżowa - zasady wsparcia, nowe kody PKD

  Tarcza branżowa to wsparcie dla firm poszkodowanych przez pandemię COVID-19. Od kiedy i na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy po zmianach?

  Jak rozwód Gatesów wpłynie na rynek start-upów?

  Rozwód Gatesów. Rozwody najbogatszych obywateli USA to nierzadko wyjątkowo bolesny cios wymierzony m.in. w majątek osobisty oraz portfele inwestycyjne. Czy jest się czego obawiać?