reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Wycena jednostek uczestnictwa

Wycena jednostek uczestnictwa

Fundusze inwestycyjne mogą rozpocząć wycenę aktywów netto funduszu dopiero po zamknięciu sesji giełdowej na rynku na którym inwestują. Dlatego też notowania funduszy zagranicznych publikowane są dzień później.

Wycena jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych lub certyfikatów ustalana jest w różnym czasie, w zależności od rodzaju funduszu i godzin zamknięcia rynków na których fundusze lokują swoje kapitały. Fundusze inwestujące środki na giełdach zagranicznych, mogą rozpocząć proces obliczania wartości jednostek uczestnictwa dopiero po zamknięciu dnia notowań na tych rynkach.

W celu obliczenia wartości aktywów netto przypadających na jednostkę uczestnictwa lub certyfikat inwestycyjny, fundusz wycenia swoje aktywa (portfel inwestycyjny), a następnie dzieli jego wartość przez liczbęwszystkich jednostek uczestnictwa lub wyemitowanych certyfikatówinwestycyjnych.

Dzień wyceny – jest to każdy dzień w którym odbywa się sesja Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i dokonywane są wyceny aktywówfunduszy inwestycyjnych. Ustalana jest wartość aktywów netto funduszuoraz wartość aktywów netto na jednostkę uczestnictwa.

Wycena jednostek uczestnictwa z danego dnia wyceny publikowana jest w następnym dniu roboczym po danym dniu wyceny. Dlatego też fundusze inwestujące swe kapitały na rynkach zagranicznych, zamykających się później, publikują wyceny jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych z jednodniowym opóźnieniem w stosunku do funduszy inwestujących na polskim rynku.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama